כלי תקשורת סוריים מדווחים הלילה (ב') כי ישראל תקפה בסיסי הגנה אווירית סורית ועמדות צבא סוריה וחיזבאללה בפאתי העיר דמשק. לפי הדיווחים, ההתקפה בוצעה על ידי מטוסים.

מתוך 'לפני כולם' אמש (א')

כזכור, בליל שבת התרחשה התקרית החמורה ביותר בין ישראל לסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים. צה"ל שיגר טיל יירוט של מערכת החץ כנגד ירי שביצע מערך ההגנה האווירית של משטר אסד. שרידי היירוט נפלו בירדן והפכו את כל האירוע לגלוי. אתמול (א') טען ‏מרכז המעקב הסורי כי חיל האוויר חיסל בכיר במערך ההגנה האווירית של סוריה, בעת שנהג במכוניתו באזור קונייטרה, קרוב מאוד לגבול ישראל-סוריה. יאסר א-סייד הוא מטרת החיסול ולפי הדיווח בכלי תקשורת בסוריה, החיסול בוצע על ידי מזל"ט. כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי א-סייד היה בכיר במערך ההגנה האווירית של סוריה ולכן, כך נראה, החיסול הוא תגובה לירי טיל הנ.מ לעבר מטוסי חיל האוויר בחמישי האחרון. בישראל שומרים על עמימות ולא מגיבים לדיווחים זרים.

מוקדם יותר אתמול, במהלך טקס חילופי מפקדים בפיקוד הצפון, התייחס אלוף הפיקוד היוצא אביב כוכבי בעקיפין לחיסול ואמר כי "בצד אחד הפיקוד מסכל חוליות אויב ומצד שני מוביל פצועים לטיפול בארץ. צפויים לנו אתגרים רבים".

הדיווחים מגיעים על רקע הפרסום כי מטוסי חיל האוויר תקפו בליל חמישי האחרון מספר מטרות בסוריה, כחלק מפעילות מבצעית שבוצעה במרחב. במהלך הפעילות החלו לפעול אזעקות שפלחו את האוויר. שהופעלו באזעקות כתוצאה משיגור מיירט של טיל נגד מטוסים לעבר כלי הטייס. באתר "אל-ערביה" הסעודי דווח לאחר מכן כי ישראל תקפה משלוח נשק בסוריה שהיה בדרכו לידי חיזבאללה. לפי הדיווח, הטילים אשר הועברו היו טילי סקאד ארוכי טווח (המסוגלים להגיע לטווח 700 ק"מ). עוד דווח כי, הרדאר הסורי גילה את כלי הטיס הישראלים ויירט לעברם טילי "סאם 5". שניים משברי הטילים נחתו בירדן מצפון לעמאן, כאשר טיל שלישי שוגר לעבר טריטוריה ישראלית ויורט על ידי "מערכת החץ" מעל עמק הירדן. בנוסף, נכתב כי ישראל סגרה לטיסה את המרחב האווירי הצפוני שלה למשך שעות.

כמו כן, על פי דיווח של ה'ניו יורק טיימס' בסוף השבוע, הוצבה ברמת הגולן מערכת כיפת ברזל ליירוט טילים.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20