דיווחים זרים: ישראל תקפה בסוריה – משטר אסד יירט בשוגג מטוס רוסי. משרד ההגנה ברוסיה הודיע הלילה (ג') על היעדרותו של מטוס מודיעין במהלך התקיפה בלטקיה בצפון מערב סוריה.

לטקיה, סוריה

עפ"י הדיווח ברשת RT, פקחי הטיסה הרוסים בחמיימים איבדו קשר עם מטוס IL-20 ועם 14 אנשי הצוות שהיו עליו. לטענת הרוסים, ישראל תקפה באמצעות ארבעה מטוסי F-16. עוד צויין כי הרוסים זיהו שיגור טילים "מפריגטה צרפתית בים התיכון".

גורם צבאי סורי אמר כי "מערכות ההגנה האווירית של סוריה התנגדו למתקפת טילים עוינים שהגיעו מהים לעבר העיר לטקיה. כמה מהם יורטו טרם הגיעו ליעדם". עפ"י דיווחים זרים, מתקפת המל"טים והטילים פגעה במוסד טכנולוגי, בתחנת הכח בסקובין ובבסיס איראני. ארגון זכויות אדם סורי טען כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה.

פקיד אמריקני אמר לרשת CNN כי ארה"ב סוברת שמשטר אסד יירט את המטוס הרוסי בטעות במהלך ניסיון להדוף את התקיפה שיוחסה לישראל. גורם נוסף עמד על כך שישראל עומדת מאחורי המתקפה. ארה"ב הכחישה קשר לירי.

התקיפה בוצעה זמן קצר אחר פגישת נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י בה סוכם כי הקרב שתכננו הרוסים ומשטר אסד על מעוז המורדים באידליב לא יתבצע. זאת על מנת לאפשר לארדואן לפרק את ארגון הטרור ג'בהת-אל נוסרה. עפ"י הסיכום מחוז אידליב יהפוך למפורז.

פגישת פוטין וארדואן, אמש. צילום: רויטרסבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20