שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הגישה את התפטרותה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הנשיא טראמפ קיבל את התפטרותה.

היילי, שטבעה את הביטוי "אני נועלת נעלי שפיץ כדי לבעוט באויבי ישראל", מסרה לאחר ההודעה על התפטרותה כי אין בכוונתה להתמודד לנשיאות ארה"ב בשנת 2020. "אתייצב לצד קמפיין טראמפ", הבהירה.

 

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס עדכנה לפני מסיבת העיתונאים כי היילי והנשיא טראמפ נפגשו מוקדם יותר היום וסיכמו כי היילי תסיים את תפקידה.

מוקדם יותר, היילי נצפתה נכנסת לבית הלבן וסירבה להתייחס לשאלות כתבים. הנשיא טראמפ מצידו, צייץ בטוויטר כי הוא והיילי עומדים להכריז על "הודעה גדולה" במסיבת עיתונאים והחמיא להיילי על עבודה מדהימה באו"ם.

הנשיא טראמפ וניקי היילי במסיבת העיתונאים הדרמטית בבית הלבן. צילום: רויטרס

 

לדבריו, היילי ביקשה כבר לפני כשישה חודשים לסיים את תפקידה אחרי תקופה של שנתיים ולקחת "פסק זמן". טראמפ ציין בנוסף כי הוא מקווה שהיילי תחזור לממשל בתפקיד אחר – "כל תפקיד שתבחר".

במסיבת עיתונאים משותפת שערכו השניים הבוקר הודה הנשיא להיילי על עבודתה המצוינת והמאוד אינטנסיבית באו"ם בשמו ובשם המדינה ואיחל לה בהצלחה בהמשך, תוך שהוא מציין שהוא משאיר את הדלת פתוחה עבורה.

"ארה"ב שוב זוכה לכבוד הראוי לה בעולם"

"היה לי מזל וזכות גדולה לשרת את המדינה שלי", אמרה היילי, "אני רוצה להודות לנשיא טראמפ ולצוות הנפלא בבית הלבן, לגברת הראשונה ולג'ראד שהוא פשוט גאון. הלוואי שאנשים היו יודעים יותר על הנעשה מאחורי הקלעים".

טראמפ והיילי משתפים פעולה באו"ם. צילום: רויטרס

 

היילי הוסיפה ואמרה, "אני מודה לנשיא. הסתכלו על השנתיים האחרונות מה עשינו. עשינו בדיוק מה שאמרנו שנעשה. קיצצנו 1.3 מיליארד מתקציבנו לאו"ם. הצלחנו עם ההסכם האיראני, ונלחמנו בהטייה האנטי ישראלית באו"ם. אנו נשים את השגרירות שלנו איפה שאנו רוצים".

בתוך כך הוסיפה היילי כי "ארה"ב חזקה שוב ואתם יכולים להיות גאים. תראו מה קרה בשנתיים האחרונות. לא כל המדינות אולי אוהבות את מדיניות החוץ שלנו, אבל הן מכבדות אותנו. אין לי תוכניות קדימה בשלב זה".

לשאלות עיתונאים לגביי סיבת עזיבתה, היילי ענתה "אני עוזבת רק בסוף השנה. אדם צריך לדעת מתי לפנות את מקומו לאדם אחר".

בסיום השיחה ציין הנשיא טראמפ כי הוא מתכוון להודיע על מחליף להיילי בשבועות הקרובים.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ושגרירת ארה"ב ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון בחודש ספטמבר. צילום: רויטרס

 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הודה אף הוא להיילי על שירות יוצא דופן, על האומץ הייחודי וחדות המחשבה שלה. בחשבון הטוויטר שלו כתב פנס כי הסגנון הברור והחד של היילי יחסר, אולם איחל לה ולמשפחתה "את כל הברכות בשנים הבאות".

"תמיד תהיי חברת אמת של מדינת ישראל"

ראש הממשלה נתניהו מסר: "אני מודה לשגרירה ניקי היילי שהובילה מאבק חסר פשרות נגד הצביעות של האו"ם ולמען האמת והצדק של מדינתנו. דרך צלחה!"

התפטרותה של היילי התקבלה בתדהמה בישראל. שגריר ישראל באו"ם דני דנון כתב: "תודה לך ניקי היילי על שייצגת את הערכים המשותפים בין ישראל וארה"ב. תודה על התמיכה שהובילה לשינוי ממשי ביחד האו"ם למדינת ישראל. תודה לך על החברות הקרובה. תמיד תהיי חברת אמת של מדינת ישראל".

שרת המשפטים איילת שקד הגיבה לפרסומים על התפטרותה של היילי בגל"צ ואמרה: "זה מעציב אותי – היא הייתה ידידת אמת של ישראל. כשגרירה באו"ם היא אמרה לארגון הצבוע הזה את האמת בפנים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא