מדיווחים בכלי התקשורת המקומיים במקסיקו עולה כי הקהילה הקיצונית והמתבדלת '', שעמדה בשנים האחרונות בלב סערה ציבורית באמריקה ובישראל, (55), בנהר סן חוארז שבמדינת צ'יאפס במקסיקו, ככל הנראה כשטבל לעיניי חסידיו לקראת שבת. ממשרד החוץ נמסר אמש (שישי) כי שגרירות ישראל במקסיקו בודקת את הדיווחים.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת, משו כוחות הצלה את גופתו של הלברנץ ביום שישי אחרי הצהריים, לאחר שנסחפה בזרם הנהר. לפני מספר שבועות, חצו חלק מבני הקהילה את הגבול מגואטמלה למקסיקו כחלק ממסע הימלטות שעוברת הכת בשנים האחרונות.

הרב שלמה הלברנץ לב טהור. הטלוויזיה הקנדית
הרב שלמה הלברנץ, מנהיג 'לב טהור'. צילום: מתוך הטלוויזיה הקנדית

 

אנשי כת "לב טהור", ישראלים לשעבר, סרו למרותו של מנהיג הקהילה הלברנץ, חוזר בתשובה שכינה את עצמו אדמו"ר על אף שמעולם לא החזיק בידו תעודת הסמכה לרבנות ולא זכה לגיבוי מרב או דמות תורנית כלשהי. במהלך השנים האחרונות נאלצו לנדוד ממקום למקום, גם בשל תלונות שהגיעו לרשויות על התעללויות שהיו בתוך הקהילה.

עדויות קשות על ההתנהלות בכת הגיעו במשך השנים גם למשטרת ישראל ולחברי כנסת שנדרשו לטפל בהן. לפי העדויות, עלתה תמונה שלפיה בכת נהוגה שיטת אלימות קשה נגד מי שמעז להמרות את פיו של הלברנץ. העדויות העלו הכאת ילדים במוטות ברזל, השגת ציות על ידי כאב מתמיד כגון נעילת נעליים קטנות ממידת הרגל, נידויים וחרמות למשך זמן ארוך שבו האדם נכלא לבדו במרתף, שלילת מזון, קנסות כספיים, נטילת כדורים פסיכיאטריים ללא אבחון פסיכיאטרי ונישואים בכפיה מגיל 14.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.