תיעוד "התקיפה הישראלית" בסוריה. צילום: צילום מסך טוויטר
תיעוד "התקיפה הישראלית" בסוריה. צילום: צילום מסך טוויטר

מטוסי קרב ישראלים הרעידו את שמי הצפון בלילה שבין שישי לשבת. כמה שעות לאחר מכן דיווחו כלי תקשורת ערביים כי חיל האוויר הישראלי תקף בסיס איראני באזור העיר אל-כיסווה סמוך לדמשק. הסורים לא פסחו גם הפעם על דיווחים כוזבים על הפלת כלי טיס ישראלים וגם הפעם שיגרו לטענתם טילי נ.מ לעבר כלי הטייס. לפי הדיווחים ברשת "סקי ניוז" התקיפה בוצעה לעבר סוריה מעל שמי לבנון והיא כוונה לבסיס איראני המוקם בסוריה ותמונות לווין שלו נחשפו לפני שלושה שבועות ברשת BBC. בתמונות ניתן לראות היטב את הקמת הבסיסי בצילומי לוויין של המתחם, הממוקם כ-50 ק"מ מרמת הגולן.

 

הבסיס האיראני שהופצץ בסוריה
הבסיס האיראני שהופצץ בסוריה. צילום: רשת BBC

אישור לתקיפה הישראלית לכאורה התקבל בשעות הבוקר גם על ידי כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד וארגון הטרור חיזבאללה. על פי דיווחים באותם כלי תקשורת חיל האוויר תקף מחסני תחמושת שהוקמו בבסיס באמצעות חמישה טילים, אולם בדיווחי הזה נטען כי חלק מהטילים יורטו על ידי מערכות הגנה סוריות ושני טילים פספסו את המטרה.

 בחלק מכלי התקשורת דווח כי כלי הטייס הישראלים ביצעו כמה טיסות בגובה נמוך במטרה להטעות את הצבא הסורי ובמקביל ביצעו תקיפה של המתחם.

בישראל הרשמית כאמור לא מתייחסים לדיווחים הזרים אולם לא פעם הזהירו בכירי מערכת הביטחון כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן כי ישראל לא תסכים להתבססות איראנית בגבולות הצפון וכי ישראל תבהיר היטב את הקווים האדומים שלה בכל הקשור לבניית בסיסים או מפעלי טילים על אדמת סוריה ולבנון. מצה"ל נמסר כי "צה"ל אינו מתייחס לדיווחים זרים". 

לעומת זאת, חבר הכנסת האלוף במיל' אייל בן ראובן (המחנה הציוני) התייחס היום לתקיפה בסוריה ואמר באירוע "שבת תרבות" כי "אם הייתה תקיפה כזו, הרי המסר מאוד ברור לאיראנים, לסורים, לרוסים ולאמריקאים- ישראל תפעל ולא תאפשר התבססות איראנית בסוריה שלאחר מלחמת האזרחים."

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.