צבא סוריה מאשים: ישראל תקפה בשטחנו.  לאחר פרסומי כלי תקשורת בלבנון שלפיהם  הישראלי תקף הלילה (ה') בסוריה בסיס צבאי השייך למשטרו של בשאר אסד ובו מחסנים של נשק כימי, צבא סוריה מודיע רשמית כי הישראלי הרג שניים בתקיפה. ״ישראל תקפה בשטחנו. שני חיילים נהרגו בתקיפה״, כך נמסר בהודעת הצבא.

הבסיס נחשב למקור ייצור הנשק הכימי של אסד שם גם מתבצעים הפיתוחים של הנשק. על פי הדיווח ישראל ביצעה את התקיפה בזמן שהיא מקיימת את התמרון הגדול בהיסטוריה מעבר לגבול וכך טשטשה את הכוונה לתקוף בסוריה.

התקיפה בוצעה בעיר מסייף מערבית לחמה ועל פי הדיווחים במקום מספר פצועים. בסוריה הרשמית לפי שעה לא מתייחסים לתקיפה.

מתקן כימי בסוריה שישראל לכאורה תקפה. צילום: טוויטר
מתקן כימי בסוריה שישראל לכאורה תקפה. צילום: טוויטר

 

גם בישראל לא מתייחסים לדיווחים הזרים אולם לאחרונה נושא מפעלי נשק בסוריה עלו לא מעט לכותרות. מדובר ברצון של האיראנים לחזק את אסד ואת נסראללה והכוונה היא להקים מפעלים לייצור ופיתוח טילים איכותיים.

לאור החשש אמרו לא פעם גורמים ביטחונייים ובהם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן וראש אמ"ן הרצי הלוי כי ישראל לא תאפשר הקמת מפעלי טילים מעבר לגבול. אם אכן ישראל תקפה את בסיס המחקר והפיתוח בסוריה הערכות הן כי תקיפה כזו בוצעה בתיאם עם האמריקאים שפעלו בעבר בסוריה והגיבו על שימוש של אסד בנשק כימי כלפי אנשים בחודש אפריל האחרון.

תיעוד הפיצוצים מהמתקן הסורי שהותקף. צילום: טוויטר
תיעוד הפיצוצים מהמתקן הסורי שהותקף. צילום: טוויטר

 

כזכור, אתמול אישר האו"ם כי הממשל הסורי עשה שימוש בנשק כימי למעלה מ-20 פעם במהלכה של מלחמת האזרחים. אחת מן התקיפות אותן אישרו החוקרים היא המתקפה על העיר אידליב במהלך חודש אפריל השנה. במסגרת הדו"ח שהגישו החוקרים – ה-14 במספר מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב- 2011, נקבע כי בסך הכל תועדו כ-33 מתקפות כימיות בשש השנים. 27 מתוך המתקפות הללו בוצעו על ידי .

לפני כשבועיים, פורסם כי צפון קוריאה העבירה משלוח של נשק כימי לסורים. עם זאת, הדיווח אשר מקורו בדוח חסוי העוקב אחר הפרות צפון קוריאה של סנקציות של האו"ם, לא חשף פרטים נוספים באשר להיכן או מתי נתפסו המשלוחים או מה הכילו.

תרגיל הגיס הצפוני, השבוע. צילום: דובר צה"ל
תרגיל הגיס הצפוני, השבוע. צילום: דובר צה"ל

1

תרגיל הגיס נצפוני, השבוע. צילום: דובר צה"ל
תרגיל הגיס הצפוני, השבוע. צילום: דובר צה"ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.