ישראל אינה מתכוונת להתחשב באזור הבטוח (de-escalation zones) בסוריה, עליו הוכרז בשבוע שעבר במסגרת שיחות השלום בקזחסטן. כך דווח היום (ה') ברשת אל-ערביה, לפי פרסום ב-NRG. על פי הדיווח, מקורות ישראלים מסרו כי ישראל תומכת ביצירת אזור בטוח בגבול . אך למרות זאת תמשיך במדיניותה ותעשה הכל כדי למנוע העברת לחיזבאללה, לרבות פעולה באופן עצמאי בסוריה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל האמריקני גו'זף דנפורד. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל האמריקני גו'זף דנפורד. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בנוסף דווח כי חלק נכבד מהשיחות שהתקיימו השבוע בישראל עם ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, המבקר בארץ עסקו בנושא הסורי. במהלך ביקורו נפגש דנפורד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל . לפי  'אל-ערביה', ישראל הבהירה לרמטכ"ל האמריקאי כי בכוונתה לשמר את הקו האדום שהציבה, שלא לאפשר העברת נשק אסטרטגי וכימי לארגון , וכל ניסיון כזה יסוכל באופן מידי. כמו כן הבהירה ישראל כי היא לא תאפשר היווצרות כח לוחם בתמיכה איראנית ברמת הגולן.  עוד נמסר כי ישראל עדכנה גם את  , ואמרה כי היא תומכת בתכנית לייצר אזור בטוח בדרום סוריה, שנועד למנוע את המשך הירי בקרבת הגולן. אך תמשיך לפעול בדרכה.

התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק, אמש
התקיפה המיוחסת לישראל באפריל, סמוך לשדה התעופה בדמשק.

ב'' ציינו כי ישראל מקימה במהלך השנתיים האחרונות רצועת ביטחון של מספר קילומטרים, לאורך הגבול הישראלי, בה לא תתאפשר הימצאות כוחות סורים. רצועת הביטחון כוללת גם הקמת גדר גבוהה שלא תאפשר חדירת גורמים עוינים לישראל.

על פי ההסכם שהושג במסגרת שיחות השלום בקזחסטן ומגובה על ידי , איראן וטורקיה,ארבעה אזורים בטוחים יוגדרו בסוריה למשך פרק זמן של כחצי שנה. במהלך התקופה לא יבוצעו באזורים אלו תקיפות אוויריות. האזור הבטוח הגדול ביותר בצפון סוריה יהיה מחוז אדליב, יחד עם מחוזות , חאלב וחמאת – המכילים אוכלוסייה המונה יותר ממיליון בני אדם. סגן שר ההגנה הרוסי, אלכסנדר פומין, אמר עם כניסת ההסדר לתוקף כי עמדתה של ארצות הברית בנושא, אפשרה את הבסיס ליצירת הסדר פוליטי בסוריה.

לפני מספר ימים דווח כי על פי תיעוד של צילומי לוויין ישראלים, רוסיה הציבה בשבוע החולף בבסיס חיל האוויר הסורי בלטקיה, לפחות מטוס ביון ושליטה מתקדם אחד.  מסוג "אשר יכולות הזיהוי שלו מעניקות לרוסים את היכולת לזהות תנועת כלי טיס המגיעים מכיוון ישראל".

מטוס A-50 של חיל האוויר הרוסי. צילום: מייקל סנדר
מטוס A-50 של חיל האוויר הרוסי. צילום: מייקל סנדר

לפני כשבועיים יירט חיל האוויר כלי טיס בלתי מאוייש בצפון הארץ, דובר צה"ל אישר אז כי טיל פטריוט נשלח לעבר מטרה ברמת הגולן ומתחקיר חיל האוויר עלה כי מדובר בכלי טיס סורי. בערב שקדם לתקרית הותקפו בסוריה יעדים בסמוך לנמל התעופה בדמשק, בעקבות התקיפה טענו בחיזבאללה כי ישראל היא האחראית. גם מקור צבאי בצבא אישר כי ישראל היא אכן האחראית לתקיפה: "באחד המוצבים הצבאיים הממוקם מדרום-מערב לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק אירעה לפנות בוקר תוקפנות ישראלית", אמר מקור צבאי במשטר . גם שר התחבורה ישראל כץ התבטא בנושא באופן המאשר כי ישראל היא אכן האחראית. כץ אמר בריאיון לגלי צה"ל: "אני יכול לאשר שהאירוע תואם לחלוטין את מדיניות ישראל למניעת התעצמות חיזבאללה".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא