נשיא ארצות הברית דונלד החליט להשתמש בסמכות הווטו שמעניק לו "חוק " האמריקאי, ולא להעלות את שגרירות ארה"ב מתל אביב לבירה, כך דווח לראשונה באתר '360'. לפי לשכת ראש הממשלה לא התקבלה כל הודעה על החלטה כזו או אחרת של הנשיא בסוגיית השגרירות. עוד נמסר מהלשכה כי עמדתה של היא שכל השגרירויות צריכות להיות בבירת , ובראשן שגרירות ארצות הברית.

"החלטה אבסורדית". רה"מ נתניהו. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
רה"מ , עודכן בהחלטה. צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

על פי החוק שאישר הקונגרס האמריקאי ב-1995, "ירושלים צריכה להישאר עיר בלתי מחולקת השומרת על זכויות כל הדתות וכל העדות; ירושלים צריכה להיות מוכרת כעיר הבירה של ישראל; ושגרירות ארה"ב צריכה להתמקם בירושלים לא יאוחר ממאי 1999".

בפעם האחרונה חתם על כתב הוויתור הנשיא ברק אובמה בסוף אוקטובר 2016 – מה שחייב את טראמפ להחליט עד ה-31 במאי האם הוא נמנע מלחתום – ואז החוק נכנס אוטומטית לתוקף – או חותם ומקפיא את יישומו לחצי שנה נוספת.

העברת השגרירות לירושלים הינה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של טראמפ וזכתה לאחרונה התייחסויות והתבטאויות שונות בקרב גורמים בסביבתו של טראמפ. בשבוע אמר סגן נשיא ארה"ב מייק פנס במהלך אירוע בבית הלבן לציון יום העצמאות הישראלי כי: "טראמפ שוקל ברצינות את נושא העברת שגרירות ארה"ב מישראל לירושלים".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.