ימים ספורים להכרעה, האם טראמפ יעביר את השגרירות לירושלים? הבית הלבן דחה הערב (ד') את הדיווחים לפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט להעביר את השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים. לפי הצהרתו, הדיווח, שפורסם ב"החדשות", היה "מוקדם מדי". הבית הלבן האיץ בתקשורת הישראלית להיות זהירה, אחרי שדווח כי ההחלטה תתקבל כבר ביום ראשון הקרוב.

הערב פורסם ב"החדשות" כי בירושלים מצפים בסבירות גבוהה שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכריז על כך שהוא מכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל וכי הוא הנחה את הצוות שלו להעברת שגרירות לירושלים.

לפי הפרסום, שכאמור הוכחש על ידי הבית הלבן, טראמפ אינו מתכוון להמתין עם התקדמות התהליך המדיני. הנשיא רוצה לספק את בוחריו האוונגליסטים, הלוחצים עליו לקיים את הבטחת הבחירות שנתן. נזכיר כי בקרוב יקבל טראמפ החלטה בנוגע לצו הנשיאותי הנוגע לנושא, כמדי חצי שנה. במאי האחרון, בחר טראמפ לחתום על דחייה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בדיון שנערך בוועדה המיוחדת בקונגרס בנוגע למיקומה של השגרירות האמריקאית, נשמעו תומכים נלהבים לרעיון. בין השאר, חבר הקונגרס מאוהיו, ג'ימי ג'ורדן, הכריז בקול תרועה:"בואו נעשה את זה. בואו נעביר את השגרירות לירושלים". מאידך, בדיון עלו גם החששות מפני הסלמה אזורית כתוצאה מהצעד מעורר המחלוקת הזה. בין היתר, דנו חברי הועדה ברגישות מפני תגובה פלסטינית שעלולה להתרחב גם למדינות ערביות מתונות דוגמת ירדן שמתנגדות נמרצות למהלך הזה.

בדיקה שנערכה עם גורמים בלשכת רה"מ ועם מעלה כי בירושלים אינם מעודכנים בשלב זה על כוונה כזו מצדו של הבית הלבן. מאידך, עמדת ישראל המסורתית היא כי כל השגרירויות צריכות להיות בבירת ישראל, .

פנס: "טראמפ שוקל ברצינות העברת השגרירות"

כזכור אתמול אמר סגן הנשיא האמריקאי מייק פנס באירוע לציון 70 שנה להכרעת האו"ם בעד תכנית החלוקה כי הנשיא טראמפ "שוקל ברצינות להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים".פנס הדגיש את הברית האיתנה בין מדינתו לבין ישראל וציין כי היחס השלילי שקיבלה ישראל באו"ם הסתיים עם פעילותה של שגרירת ארה"ב בארגון, ניקי היילי.

"לישראל יש זכות טבעית והיסטורית למדינה עצמאית. השואה הוכיחה שהעם היהודי לא יכול להתקיים בביטחון ללא עצמאות", אמר פנס, שזכה לתשואות הקהל. "תחת הנשיא טראמפ אני מבטיח לכם: אמריקה עומדת לצד ישראל משום שערכיה הם ערכינו, מטרתה היא מטרתנו ומלחמתה היא מלחמתנו. הנשיא הקדיש את פעילות הממשל כדי להעמיק את הקשר עם ישראל". סגן הנשיא צפוי להגיע ארצה בחודש הבא, ויבקר בירושלים.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, שנמצא בביקור מדיני בארה"ב, פנה לסגן הנשיא פנס: "הגיע הזמן למלא את הבטחת הנשיא טראמפ ואת חזון הנביאים ולהעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים".

לקראת החלטתו של הנשיא טראמפ בעניין הצו הנשיאותי בנושא קרא השר כ״ץ בנאומו היום בניו יורק באירוע לציון 70 שנה לכ"ט בנובמבר : "אדוני סגן הנשיא, היום, באותו האולם שבו התקבלה ההחלטה לפני 70 שנה, אני פונה אליך בשמי ובשם ממשלת ישראל,הגיע הזמן שארה"ב תכיר בירושלים, בירתה הנצחית של העם היהודי במשך 3000 שנה, כבירתה של מדינת ישראל. הגיע הזמן למלא את הבטחת הנשיא טראמפ ואת חזון הנביאים ולהעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים."

לפני חצי שנה: טראמפ חתם על דחיית מימוש ההחלטה

נזכיר כי ארצות הברית נמנעת מלהכיר רשמית בירושלים כחלק ממדינת ישראל, זאת בהתאם להחלטת האו"ם על חלוקת ארץ ישראל. כתוצאה מכך, השגרירות האמריקאית ממוקמת בת"א, בעוד שירותים קונסולריים מסופקים בירושלים לתושבי ירושלים, יהודה, שומרון ורצועת עזה, במנותק מהשגרירות בתל אביב. כמו כן, הנציגות האמריקאית בירושלים פועלת ישירות מול הפלסטינים, בעוד הצוות הדיפלומטי בת"א הוא האמון על קיום הקשרים עם ממשלת ישראל.

ב-1995 אושר בקונגרס חוק שגרירות ארה"ב בירושלים, הקובע כי עליה להעביר את השגרירות לבירת ישראל. על פי החוק, רשאי נשיא ארצות הברית לדחות את ביצוע העברת השגרירות מדי שישה חודשים, כפי שעשו כל הנשיאים מאז. במאי האחרון חתם גם הנשיא טראמפ על צו הדחייה, על אף ההבטחה שנתן לאורך קמפיין הבחירות שלו לנשיאות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.