הודעתו של טראמפ בעניין המהגרים, היום. צילום: רויטרס

 

בעקבות הביקורת הנוקבת, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הערב (ד') בשיחה עם כתבים כי בכוונתו לפתור את בעיית הפרדת ילדי המהגרים. מהוריהם שעוררה סערה במדינה. טראמפ אמר כי הוא יחתום על מסמך הנוגע להגירה ומצפה כי גם הקונגרס ינקוט צעד דומה בעניין.

הודעת הנשיא פורסמה זמן קצר לאחר ידיעה ברשת "פוקס" האמריקנית לפיה טראמפ יחתום על צו שימנע את הפרדת ילדי המהגרים ויתיר להם להישאר עם הוריהם במעצר.

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני פול ראיין, הודיע כי מחר יצביע על הצעת חוק בנושא שתימנע את ההפרדה בין בני המשפחה. "לפי הצעת החוק שעליה נצביע, כשאנשים יועמדו לדין בגין כניסה שלא כחוק לתחומי ארה"ב, המשפחות יישארו מאוחדות תחת פיקוחה של המחלקה לביטחון המולדת עד לסיומו של ההליך המשפטי הארוך בעניינן".

ילדי מהגרים מקסיקנים במתקן שהייה בטקסס. צילום: רויטרס

כזכור, בשבוע שעבר נחשפה בארצות הברית היקף התופעה במסגרתה הופרדו הילדים מהוריהם במעברי הגבול. מהנתונים שחשף הממשל האמריקני עולה כי במהלך פחות מחודשיים הופרדו כאלפיים ילדים מהוריהם.

במהלך חודש מאי הכריז הממשל האמריקני על מדיניות "אפס סובלנות" בסוגיית ההגירה הבלתי חוקית למדינה. כחלק מן המדיניות החדשה: כל מסתנן שייכנס לגבולות ארצות הברית באופן בלתי חוקי יעמוד בפני דין פלילי. באותו החודש – חלה עלייה של כ-160% במספר הנתפסים בגבול בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה.

אתר "פרו-פובליקה" חשף בתחילת השבוע תיעוד של הפרדת הילדים שבוכים וזועקים להוריהם. בנוסף תועד אחד מן המבוגרים במקום, ככל הנראה פקח גבולות כשהוא אומר: "יש לנו ממש תזמורת כאן, חסר לנו רק מנצח". בנציבות האו"ם לפליטים גינו אמש את המדיניות האמריקנית כלפי המהגרים וקראו לממשל טראמפ למצוא דרכים אחרות לטפל בסוגיה.

טראמפ עצמו הגן אמש  על מדיניות ההגירה ואמר כי הוא מסרב להניח לארצו "להפוך למתקן הגירה". בציוץ בטוויטר האשים הנשיא כי התנהלותם של הדמוקרטים בסוגיה היא שהובילה למראות המזעזעים. "זאת אשמת הדמוקרטים בכל שהם חלשים ובלתי-אפקטיביים בכל הנוגע לפשע ובקרת גבולות", צייץ אתמול הנשיא.

ביום ראשון התייחסה לסוגיה רעייתו של הנשיא טראמפ מלניה. "גברת טראמפ שונאת לראות ילדים המופרדים ממשפחותיהם ומקווה שהצדדים יוכלו סוף סוף להשיג רפורמת הגירה מוצלחת", נאמר בהודעה מטעמה של הגברת הראשונה, שאינה נוהגת להתבטא בסוגיות פוליטיות.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא