דונלד נשיא ארצות הברית חשף את דבר קיומו של לטובת בשורות ארגון , בעת שיחה עם שר החוץ הרוסי. כך דווח אמש (שלישי) ברשת החדשות ABC על בסיס דברי בכירים בהווה ובעבר במוסדות המודיעין האמריקאים. הבית הלבן סירב לאשר שהמדינה המדוברת היא אכן , אך שון ספייסר,דוברו של טראמפ,  הפנה את העיתונאים להצהרה קצרה של שגריר בוושינגטון, רון דרמר, ששיבח את שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות. לפי שעה לא נמסרה תגובה מישראל בעניין.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נשיא דונלד טראמפ ורה”מ בנימין נתניהו. צילום: אבי אוחיון, לע”מ

לפי הדיווח אותו המרגל סיפק מודיעין לגבי תוכנית דאעש לפוצץ מטוס נוסעים בדרכו לארה”ב באמצעות פצצה מוכמנת במחשב נייד. המידע הזה הועבר מישראל לארה״ב בתמורה להתחייבות אמריקאית שהמקור לא ייחשף.  עוד מסרו כי המידע היה אמין מספיק והוביל לכך שארה”ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לשטחה. במהלך חודש מרץ הודיעה ארה”ב כי היא אוסרת על העלאת מחשבים ניידים לטיסות המגיעות אליה משדות תעופה מסוימים במדינות מוסלמיות. 

והיועץ לביטחון לאומי הרברט ריימונד מקמאסטר לצד טקאמפ. צילום: רויטרס
טראמפ ומקמסטר. צילום: רויטרס

הגנרל הרברט מקמאסטר,היועץ לביטחון לאומי של טראמפ,  אמר אתמול כי הנשיא לא היה מודע למקור של המידע אותו חלק עם הרוסים, או לזהות המדינה שהעבירה אותו.

מוקדם יותר אתמול אמרו בכירים אמריקאים וישראלים ל’ניו יורק טיימס’ כי טראמפ העביר לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מידע מסווג שמקורו בישראל.”העובדה שמר טראמפ חשף מידע רגיש ביותר של ישראל בפני הרוסים עשוי להזיק ליחסים בין שתי המדינות”, נכתב בדיווח ואף נטען כי יש חשש שהמידע יועבר לאיראן, בעלת הברית הקרובה של והאיום המרכזי על ישראל במזרח התיכון”.

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר. צילום: מרים אלסטר/פלאש90
שגריר ישראל בארה”ב, רון דרמר. צילום: מרים אלסטר/פלאש90

שגריר ישראל בארה”ב רון דרמר, מסר ל”ניו-יורק טיימס” כי שתי המדינות משמרות על קשרים עוצמתיים במלחמה נגד הטרור. לישראל יש אמון מלא ביחסי ביחסי שיתוף הפעולה המודיעיניים עם ארה”ב, והיא מצפה להעמקת הקשרים הללו בשנים הבאות תחת הנשיא טראמפ”.

קודם לכן הכחיש מקמסטר את הידיעה לפיה הנשיא טראמפ מסר לשר החוץ הרוסי פרטי מודיעין חסויים שעשויים לסכן מקור ביון אמריקאי. לדבריו, “לא הייתה בעיה בשיחה, ולא הייתה הפרה של הביטחון הלאומי”. גם במשרד החוץ הרוסי  הכחישו את הדיווח לפיהם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר למוסקבה מידע סודי וכינו אותם “שקריים”.

עם זאת טראמפ הבהיר אתמול בשורת ציוצים בעמוד הטוויטר שלו כי הוא עומד מאחורי המידע שהעביר לרוסיה. טראמפ כתב כי “כנשיא ארה”ב רציתי לחלוק עם רוסיה (בפגישה מתואמת של הבית הלבן), מה שיש לי את הזכות המוחלטת לעשות. מדובר בעובדות הקשורות לפעילות טרור ובטיחות באטיסות. מסיבות הומניטריות. בנוסף, רציתי שרוסיה תצעד קדימה במאבק נגד דאעש ונגד הטרור”.

בליל שני דווח ב’וושינגטון פוסט’ כי  טראמפ חשף מידע מסווג ביותר בפני סרגיי לברור שר החוץ הרוסי וסרגיי קיסליאק שגריר רוסיה בארה”ב, במהלך פגישתם בשבוע שעבר בבית הלבן. כמו כן סיפק טראמפ פרטים שעלולים לחשוף את מקור המידע והאופן בו נאסף, כך נמסר מפקיד ופקיד לשעבר בממשל האמריקאי.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.