אחרי הקיצוצים הנרחבים והאיומים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט לממש ולעצור לחלוטין את המימון האמריקאי לתוכנית הסיוע לפליטים פלסטינים ואת העברת הכספים לאונר"א, "סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים במזרח התיכון" (UNRWA). זאת כחלק מההנחישות להשקעת כספי מדינתו בהתאם למדיניות שמבקשת לעשות חישוב מחדש בכל הנוגע לסיוע הזר שמעניקה ארה"ב וכחלק מההכנה לתכנית שלום ישראלית-פלסטינית. כך דווח הלילה ב'וושינגטון פוסט'.

פלסטינים אוספים את חבילות הסיוע של אונר"א בחאן יונס, עזה. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

לפי הדיווח, בהודעה שתפורסם בשבועות הקרובים, מתכוון הממשל להביע את מורת רוחו מהאופן שבו אונר"א מוציאה את כספי המימון ולקרוא להפחתה חדה במספר הפלסטינים המוכרים כ"פליטים". ההפחתה, על פי גורמים בממשל, תעמוד על 90% ממספר הפליטים שעומד כיום על 5 מיליון, לא כולל את צאצאיהם של אותם מיליונים שגם הם מוכרים כיום כ"פליטים". אופציה אחרת להגדה מחדש אותה שוקל הממשל, היא הכללת רק אלו שנותרו בחיים מאז הקמת הסוכנות לפני כ-70 שנה. מה שיבטל למעשה את זכות השיבה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הערב. צילום: רויטרס

 

בעזה מאיימים: "המהלך יוביל לערעור היציבות הביטחונית ברצועה"

דובר אונר"א ברצועת עזה מסר בתגובה כי ההחלטה תביא לסגירת בתי ספר ואיים כי "קריסת מערכת החינוך עלולה להוביל לאסון חברתי ולערעור היציבות הביטחונית ברצועה".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20