2:17 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דיווח: טראמפ בחר מזכיר מדינה

דיווח: טראמפ בחר מזכיר מדינה

NBC: רקס טילרסון נבחר על ידי הנשיא טראמפ לשרת כשר החוץ האמריקאי. ג'ון בולטון יהיה סגנו

הערב (ש') דיווחה רשת NBC כי  נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ, החליט למנות את מנכ"ל חברת האנרגיה האמריקנית "אקסון מוביל", רקס טילרסון, לתפקיד מזכיר המדינה.

רקס טילרסון. צילום: William Munoz
רקס טילרסון. צילום: William Munoz

טילרסון ספג בעבר ביקורת קשה על קשריו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהרעיף שבחים על דונלד טראמפ בזמן קמפיין הבחירות ולאחר ניצחונו. ב-2013 אף העניק פוטין לטילרסון את "אות הידידות".

איש העסקים התבטא בעבר נגד הסנקציות האמריקאיות על רוסיה. הוא אינו תומך בתיאורית ההתחממות הגלובלית ואף אמר כי "האנושות תצטרך להשתמש בפחם, בין אנו אוהבים את זה ובין אם לא".

נקודת האור לישראל על פי דיווח זה מגיעה דווקא מסגנו של מזכיר המדינה, ג'ון בולטון. בולטון, בעברו שגריר ארה"ב באו"ם, יזם את ביטול החלטת האו"ם מ-1975 לפיה "ציונות היא גזענות". כשגריר ארה"ב באו"ם הוביל קו פרו-ישראלי, ומנע שורת החלטות וגינויים נגדה. בזמן מלחמת לבנון השנייה התנגד לקיום הפסקת אש מיידית ותמך במתן יד חופשית לישראל.

נתניהו: "לטראמפ יש רגשות חמים כלפי ישראל"

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין לתכנית "60 דקות" ברשת CBS, והתבטא לראשונה על בחירת טראמפ. נתניהו אמר כי "היחס של טראמפ לישראל ותמיכתו בנו ברורות. יש לו רגשות חמים כלפי המדינה היהודית והעם היהודי, ואין על כך עוררין", אמר. נתניהו הודה לנשיא היוצא ברק אובמה ואמר כי "היחסים בין ישראל לארה"ב יתחזקו תחת ממשל טראמפ".

עוד התייחס נתניהו להסכם הגרעין עם איראן והצדיק את הקמפיין שניהל נגד החתימה עליו: "לא להתנגד להסכם עם איראן, כפי שאני חשבתי שיש צורך להתנגד, משום שהיא מסכנת את קיומה של ישראל? בטח שהייתי צריך להתנגד. לא הייתי מתנגד אם לא הייתי חושב שזה מסכן את ישראל".

פגישת נתניהו - טראמפ, צילום: לע"מ
פגישת נתניהו – טראמפ, צילום: לע"מ

ביום שישי האחרון פרסם עיתון "מקור ראשון" כי הממשלה החלה לנהל מגעים ראשונים עם ממשל טראמפ. בין השאר בשל כך, הורה באחרונה נתניהו לשריו ולחברי מפלגתו שלא להתבטא בפומבי על ציפיותיהם מהממשל החדש.

נתניהו וטראמפ נפגשו כחודש וחצי לפני הבחירות, בביקורו האחרון בארצות הברית. נתניהו שוחח עם טראמפ לאחד בחירתו, בירך אותו על ניצחונו ואמר לו כי אין לארצות הברית בעלת ברית טובה יותר מישראל. בשיחה עלו גם סוגיות אזוריות וטראמפ הזמין את נתניהו לפגישה בארצות הברית בהזדמנות הראשונה.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב