10:19 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דיווח: הרשות דחתה יוזמה למו"מ ללא תנאים מקדימים

דיווח: הרשות דחתה יוזמה למו"מ ללא תנאים מקדימים

ירושלים הסכימה לקיים זאת ללא תנאים מוקמים, אך הרשות חזרה על דרישתה להקפיא הבנייה בהתנחלויות ולשחרר את המחבלים על פי הפעימה הרביעית. "נתניהו רוצה להצטלם בפגישה חסרת תכלית ולמוסס את היוזמה הצרפתית לשלום"

ישראל הסכימה להשתתף בפסגה לחידוש תהליך השלום, אך הפלסטינים סירבו לדרישתה שהדבר יעשה ללא תנאים מוקדמים – כך אמר היום (א') בכיר ברשות הפלשתינית, ואסיל אבו יוסוף, לעיתון הירדני "אל-ראד".

לדבריו, הממשל האמריקני הציע לשני הצדדים לקיים פסגה משולשת כדי לחדש את שיחת השלום, אולם בעוד ישראל הסכימה לקיים זאת ללא תנאים מוקמים, הרשות דרשה הקפאה של הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירי הפעימה הרביעית כתנאי לכל פגישה. "הפלשתינים הבהירו כי הם תומכים בכל מאמץ להאצת תהליך השלום, אולם ישראל ממשיכה בסירובה למלא את התנאים שהתחייבה עליהם", אמר. גורם פלשתיני בכיר אמר כי המטרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו היא "להצטלם בפגישה חסרת תכלית ולמוסס את היוזמה הצרפתית לשלום".

אבו מאזן בפרלמנט האירופי. צילום מסך: טוויטר

אבו מאזן בפרלמנט האירופי. צילום מסך: טוויטר

 

דיווח זה מצטרף לשורת פרסומים על סרבנות הרשות הפלשתינית. בתחילת החודש היה זה עיתון אל-קודס שפרסם כי יו"ר הרשות אבו מאזן דחה הצעה אמריקנית להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הפרסום, עבאס דחה את הצעת מזכיר המדינה ג'ון קרי לקיים פסגה של הרשות, ישראל, מצרים, ירדן, רוסיה, יפן ערב הסעודית ואיחוד האמירויות על מנת לחדש את התהליך המדיני.

על פי הפרסום, אבו מאזן אמר כי הצעת ארה"ב היא נסיון לעקוף את היוזמה הצרפתית, כמו גם את היוזמה הערבית. אבו מאזן דחה את קרי בטענה שהיוזמה האמריקנית "לא תתקבל על ידי מצרים וסעודיה התומכות ביוזמה הערבית".

המקורות אמרו אז כי בזמן שמזכיר המדינה קרי ויו"ר הרשות עבאס נועדו באחרונה בפריז בירת צרפת, ניסה קרי לשכנע את אבו מאזן להגיע למפגש עם נתניהו, וזה השיב כי אין לו התנגדות – בתנאי וראש הממשלה הישראלי ייענה לדרישות הפלשתיניות. בין השאר חזר אבו מאזן על דרישותיו להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולבצע את הפעימה הרביעית של אסירי אוסלו.

הנשיא עבאס נפגש בחודש שעבר בפריז, שר החוץ ג'ון קרי, ארה"ב שר החוץ הצרפתי, ז'אן-מארק רו, ולפני כן נפגש עם עמיתו הצרפתי פרנסואה הולנד.

בינתיים, מאמציה של צרפת לקיים ועידת שלום בינלאומית עודם נמשכים.

"הרבנים קוראים להרעיל בארות"

ביוני האחרון נאם אבו מאזן מעל בימת הפרלמנט האירופי בבריסל ותקף את ישראל."יש רבנים קיצוניים שמעודדים מתנחלים להרעיל בארות", אמר אבו מאזן. הוא האשים את ישראל ב"רצח המוני" של הפלשתינים במהלך נאום שנשא בפני הפרלמנט האירופי בבריסל."פלשתין והעם הפלשתיני חווים רצח המוני בקנה מידה היסטורי והתקפות שאין דומות להן תחת עיניה ואוזניה שלה הקהילה הבינלאומית", אמר אבו מאזן בנאומו. "ישנה נטייה מתמשכת לאלימות ולקיצוניות הולכת וגוברת מצדם של המתנחלים והצבא הישראלי, הן בפעולות במסגרת החוק והן מחוצה לו".גורמים מדיניים סיפרו אז כי יו"ר הרשות סירב להיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שנמצא אף הוא בעיר. גורמים מהאיחוד האירופי הציעו להפגיש בין השניים.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות