לפי דיווח במגזין "וניטי פייר", נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התרברב בחודש מאי האחרון בפני בכירים רוסים על מודיעין שבידיו, לפיו ישראל ביצעה לכאורה מבצע מסווג בו לוחמי סיירת מטכ"ל הונחתו בשטח סוריה והתקינו אמצעי האזנה לארגון המדינה האיסלאמית ().

“יש לי אנשים שמעדכנים אותי על מודיעין נהדר מדי יום”, אמר לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ולשגריר בוושינגטון סרגיי קיסליאק בפגישה שנערכה לפני כחצי שנה בבית הלבן. הפגישה נערכה יום לאחר פיטוריו של ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר.

פגישת טראמפ פוטין בחודש יולי בפסגת ה-G20 בהמבורג גרמניה. צילום: רויטרס
פגישת טראמפ פוטין בחודש יולי בפסגת ה-G20 בהמבורג גרמניה. צילום: רויטרס

עוד דווח כי את המודיעין סיפק מרגל ישראלי הנמצא בשטח שבשליטת דאעש ולפיו, המבצע אירע כחודש לאחר השבעת הנשיא האמריקני ומטרת הכוחות הייתה להביא מידע על כוונת ארגון הטרור להשתמש במחשבים ניידים כפצצות ולהפעיל בשטח נשק קטלני.

את הנשק המתוחכם פיתח איברהים אל-אסירי, בכיר בארגון הטרור אל קאעידה, היעד המבצעי של צה"ל. לפי הפרסומים, שני ג'יפים הנחזים לכלי רכב של צבא סוריה הורידו את כוחות והמטכ"ל בעומק השטח עויין ואלו התקינו אמצעי האזנה לתא הטרור של דאעש.

הכוחות חזרו לישראל ומספר ימים לאחר מכן נשמע לוחם דאעש מפרט בסביבת המיקרופון את דרך הפיכת המחשב הנייד למטען נפץ שעובר את מבחני הבידוק של שדות התעופה. בישראל הוחלט לחלוק את המידע עם בעלת הברית האמריקנית שהתרשמה מהמודיעין האיכותי.

בעקבות כך, אסרה ארה"ב בחודש מרץ האחרון על העלאת מחשבים וטלפונים ניידים לטיסות ממדינות מוסלמיות. האיסור הוסר בהדרגה כלפי מדינות שאימצו את תקנות הבטיחות של ארה"ב.

לוחמי נחשון במבצע בדוהיישה. צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

פוטין: טראמפ לא הדליף, מוכן להוכיח

מי שנחלץ להגנתו של טראמפ עם התעוררות הסערה אודות ההדלפה לפני כחצי שנה היה לא אחר מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לדברי פוטין, ראמפ לא העביר שום סודות לשר החוץ לברוב במהלך פגישתם והוא אף הביע נכונות להעביר את תמלול השיחות לקונגרס האמריקאי כדי להוכיח זאת.

"דיברתי איתו (לברוב)", אמר בחיוך. "אצטרך להעניש אותו על כך שהוא לא חלק את הסודות האלו. לא איתי, לא עם גורמים בשירותי המודיעין. זה רע מאוד".עוד אמר נשיא רוסיה כי ארצות הברית נמצאת בתקופה של "סכיזופרניה פוליטית" גוברת. לדבריו, לא מאפשרים לטראמפ לעשות את עבודתו כראוי.

"קשה לדמיין אילו עוד שטויות האנשים הללו יכולים להמציא", אמר. "מה שמפתיע אותי הוא שהם מנסים לערער על המצב הפנימי באמצעות שימוש ברטוריקה אנטי-רוסית. או שהם לא מבינים שהם פוגעים בארצם שלהם, מה שאומר שהם פשוט טיפשים, או שהם מבינים הכול, מה שאומר שהם מסוכנים ומושחתים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.