דני דנון. צילום: פלאש 90
דני דנון. צילום: פלאש 90

תחקיר של כתב "החדשות" עמית סגל ששודר אתמול בערב (שני) במהדורה המרכזית בערוצים 12 ו-13. חשף חשד כי שגריר ישראל באו"ם הזרים כספי ציבור לטובת עמותות בהן העסיק בתשלום אנשי ליכוד ומקורבים, כדי לקדם את מעמדו במפלגה.

על פי הדיווח, בעת שעמד שגריר ישראל באו"ם בראש גוף הנקרא "הליכוד העולמי"  – הזרים ל"מועצה הציונית" ולעמותת "עושים ציונות" שמצאו תחת אחריותו כספים שהגיעו מקק"ל. על פי הדיווח, ב-2012 הועברו כשני מיליון שקלים, ב-2013 למעלה משעה מיליון שקלים, וב-2014 חמישה עשר מיליון שקלים.

כמו כן פורסם כי במהלך תקופה קצרה הוכפל מספר העובדים בארגון כמעט פי שבע, מ-30 למאתיים. ה"דיל" בין אנשי הליכוד לבין דנון כפי שפורסם בתחקיר של סגל היה כזה לפיו פעילי הליכוד הועסקו במשרות "קש" ובפועל קיבלו תשלום כדי "לדחוף" את הקריירה הפוליטית של דנון.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון בכינוס מרכז הליכוד בינואר 2015. צילום: פלאש 90
שגריר ישראל באו"ם דני דנון בכינוס מרכז הליכוד בינואר 2015. צילום: פלאש 90

בכתבה הוסבר כי לא היה מדובר ב"עסקה" מעורפלת שכוונותיה האמיתיות היו ידועות רק לקומץ אלא שדנון העביר מסרים מפורטים לגבי המשרות ש"סודרו" לאנשי הליכוד באופן מתמיד. מספר עובדים המצוטטים בכתבה אומרים בבירור כי זכו בהכנסה מטעם "עושים ציונות" על רקע קרבתם המשפחתית לגורמים בליכוד. שירן מגידיש, בת של חבר מרכז מקריית גת, מצוטטצ בכתבה כאומרת: "איך התחלתי? אבא שלי הוא פעיל ליכוד והם מכירים אותו אז הם פנו אליי".

 

 

מ', חבר ליכוד מהצפון, צוטט במספר על המשרה בארגון: "יש חודשים שאת עושה כסף חאווה על הדרך. בגדול כמעט לא עשיתי כלום, סתם עשיתי העתק הדבק על כל דבר שעשיתי וקיבלתי את הכסף".

איש ליכוד אחר בשם דור חרל"פ צוטט סיפר בכתבה על שירותים שהעניק לדנון, כאמור על פי התחקיר תמורת תשלום מכספי ציבור: "אני הבאתי סיוע בדברים אחרים, חתימות, לחץ על חברי מזכירות, סיוע במרכז בהצבעות במרכז. היה אז האירוע של ליברמן שרצו לא לאפשר את זה שהמפלגות יילכו ביחד, אז ארגנתי 300-400 חתימות… אתה מצופה לעזור למערכת. להביא את החברים שלך להכיר אותם לדני".

יש לציין כי במקביל לניפוח התקציבים שהוזרמו לעמותות, הוסיף דנון והתקדם במפלגת השלטון במסלול מהיר במיוחד. בעוד שב-2009 הגיע רק לעשירייה השלישית ברשימה, ב-2013 כבר ניצב בין המקומות הראשונים, ובבחירות 2015, אף כיהן כשר המדע בממשלת ישראל.

בתגובה מטעמו של דנון כפי שפורסמה בערוץ 2 נאמר: "לצערנו הרב בחרתם להתעלם מפנייתנו בלי להותיר זמן ראוי להגשת תגובה שהייתה סותרת את הטענות ומוכיחה שבפעילותי לא נפל רבב. אופן הצגת השאלות מוכיח על עריכה מגמתית וניסיון להוציא דיבה. אני פועל כבר למעלה מעשרים שנה בחזית ההסברה וביתר שאת כשגריר באו"ם. מחר משלחת ישראל בהובלתי תציין שבעים שנה לכ"ט בנובמבר באירוע היסטורי בניו יורק".

 

מטעם קק"ל נמסר ל"החדשות": "קרן קיימת לישראל לא תאפשר שימוש פוליטי בכספים שהיא מעבירה", במידה וכך נעשה אנו רואים זאת בחומרה ונבצע חקירה יסודית של העניין".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20