ושותפתיה להסכם הגרעין עם , הסכימו "בסתר" לאפשר לאיראן להתחמק מכמה הגבלות שניתנו בהסכם הגרעין. ההגבלות הוסרו על מנת לאפשר לאיראן לעמוד בתאריך היעד ממנו יוכל הממשל האיראני לקבל הקלה בסנקציות הכלכליות, כך דווח בסוכנות הידיעות .

"דחקו את עצמם לפינה". מנהיגי ששת המעצמות. צילום: US State Department
אפשרו לאיראנים לחרוג מההסכם. מנהיגי ששת המעצמות. צילום: US State Department

הדיווח הגיע בעקבות דו"ח שהתפרסם ביום חמישי האחרון ע"י מכון וושינגטון למדע וביטחון בינלאומי, בו כתב דייוויד אולברייט, פקח נשק של האו"ם לשעבר ואחד ממחברי הדו"ח. הדו"ח של המכון מבוסס על מידע שנמסר ממספר פקידי ממשל המעורבים במו"מ, שאת שמם סירב אולברייט לחשוף.

לדברי אולברייט "ההקלות נשמרות בסוד, ונראה כי הן באות לקראת הממשל האיראני".

בין ההקלות, ניתנת לאיראן האפשרות לחרוג מערכי הסף עליהם סוכם על כמות האורניום המועשר ברמה נמוכה (LEU) שיאפשרו לאיראן לשמור על מתקני הגרעין שלה, כך לפי הנאמר בדו"ח. LEU יכול להיות מטוהר לתוך אורניום מועשר.

לפי הנאמר בדו"ח, אושרו הפטורים על ידי ועדה משותפת שנוצרה בתחילה על מנת לפקח על יישום ההסכם. הוועדה מורכבת מנציגי ארה"ב, השותפות להסכם ואיראן.

פקיד בכיר צוטט בדו"ח כאומר "אם הוועדה המשותפת לא היתה מקלה עם האיראנים, כמה ממתקני הגרעין האיראנים לא היו עומדים בהסכם עד ינואר 2016, המועד האחרון להסרת הסנקציות".

ממשל ארה"ב הכחיש בפני 'רויטרס' את הדברים. "המעצמות האחראיות על – ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – לא הקלו בסתר עם האיראנים".

פקיד בבית הלבן, שנותר בעילום שם, אמר שדיוני הוועדה המשותפת לא היו "בסתר". עם זאת, הפקיד לא התייחס לטענות הדו"ח בנוגע לפטורים שקיבלו מתקני גרעין איראנים.

מדיפלומטים אחרים באו"ם המייצגים מדינות אחרות השותפות להסכם לא נמסרה תגובה על הדו"ח.

אולברייט, מכותבי הדו"ח לא הביע את עמדתו לגבי הסכם הגרעין בכללותו, אך הביע דאגה נוכח הפגמים הפוטנציאליים בהסכם, בניהם פקיעת המגבלות העיקריות על פיתוח הגרעין האיראני בתוך 10-15 שנים.

ארה"ב מודאגת מפריסת הטילים של איראן

דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי אמר השבוע כי ארה"ב מודאגת מפריסת הטילים של איראן. בתדרוך היומי לעיתונאים סיפר קירבי כי "ראינו דיווחים של פריסת המערכת, ובאופן טבעי זה מושא לדאגה שלנו, מכיוון שזה זמן רב התנגדו למכירתה לאיראן – ולסוג כזה של יכולות". הדובר הוסיף כי ארה"ב תעמוד בקשר עם בעלות בריתה באזור בקשר לסוגיה הזאת.

באוגוסט האחרון הביע הפנטגון התנגדות למכירת מערכת ההגנה האווירית לאיראן. עם זאת, הפנטגון טעו כי לנשיא ברק יהיו "כל האפשרויות" לעמוד מול המערכת, אם ארה"ב תידרש לכך.

מערך הטילים של איראן. "מדאיג"
מערך הטילים של איראן. "מדאיג"

שלשום פורסמו באמצעי התקשורת האיראניים תמונת של פריסת מערכת ההגנה בפורדו, לצד הצהרה של מפקד כוחות הנ"מ של משמרות המהפכה, גנרל פרזד אסמאעילי, שציין כי "העדיפות העיקרית שלנו היא להגן על מתקני הגרעין האיראניים בכל נסיבות שהן". הגנרל לא הוסיף ופירט אם המערכת כבר מבצעית, אבל הצהיר ש"שמיה של איראן הם הבטוחים ביותר כיום במזרח התיכון".

בשבת האחרונה צוטט עלי פדאבי, אדמירל במשמרות המהפכה, כאומר כי "לצבא ארה"ב אין את היכולת להתמודד מול צבא איראן".

במקביל, המנהיג הרוחני העליון בטהרן, האייתוללה עלי חמינאי, הצהיר כי ההתחמשות של ארצו נועדה למטרות מגננה בלבד. "מערכת S-300 נועדה למגננה והיא אינה התקפית, אבל ארה"ב עשתה את כל שביכולתה כדי למנוע מאיראן לקבל אותה", הוא קבע בנאום ששודר בטלוויזיה.

ארה"ב נמנעה מלהפציץ בסוריה – בגלל איום איראני

העיתונאי האמריקאי ג'יי סולומן, כתב ה"וול סטריט ג'ורנל" קבע בספרו "מלחמות איראן" (The Iran Wars) כי ממשל אובמה נמנע מלהתערב בסוריה, בין השאר מחשש שאיראן תפוצץ את שיחות הגרעין. בשבוע שעבר רואיין סולומון, עורך חדשות החוץ ב-WSJ, במהדורת "מבט" של הערוץ הראשון וסיפר על מסקנותיו משיחות הגרעין בין המעצמות ובין טהרן.

סולומון טוען כי הממשל האמריקני יצר מיצג שווא, לפיו הברירה היא בין הסכם מוצלח ובין מלחמה בטוחה, מה שמסביר את טיעוני ראש הממשלה נתניהו נגד ההסכם. "ההסכם עם איראן הוא הסכם גרוע", ניסה נתניהו אז לטעון, ובעצם ליצור אפשרות שלישית, אך ללא הואיל.

חשש להיגרר למלחמה. אובמה. צילום: פלאש 90
חשש להיגרר למלחמה. אובמה. צילום: פלאש 90

לדברי סולומון, נתניהו עצמו היה גורם מכריע בתמורה שעברה על הממשל בסוף 2011, אז החליטו בבית הלבן לעשות כל שביכולתם על מנת להגיע להסכם: "האמריקאים בסוף 2011 ובשנת 2012 חששו מאוד שממשלת נתניהו עומד לתקוף (את איראן), וארה"ב פחדה להיגרר. הקיבעון האמיתי של הבית הלבן לגבי האפשרות שישראל תתקוף היא אחת הסיבות שהממשל הגביר את המאמצים לפתוח במו"מ עם איראן בסוגיה הגרעינית".

במסלול חשאי, שהוסתר גם מישראל, התאמצו האמריקאים והאיראנים להגיע לפתרון המשבר. השיחות, שנמשכו שלוש שנים, הסתיימו בהסכם ובתצלום חגיגי של מנהיגי חמשת המעצמות ואיראן. שנה לאחר ההסכם, פרטי ההתנהלות האמריקנית אט אט דולפים.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.