רשת ה-CNN מדווחת הבוקר (ה’) כי נשיא בשאר אל את כלי הטייס שלו לבסיס שבו ישנם מערכות הגנה מתקדמות נגד במטרה לאותת לאמריקאים כי הוא מקבל מטריית הגנה מרוסיה וכי תקיפה נוספת תכניס את רוסיה למשולש שיצור תקרית חמורה בין המעצמות.

בסיס חיל האוויר הסורי ליד חומס, מיד לאחר התקיפה האמריקאית. צילום: רויטרס
הסורי ליד חומס, מיד לאחר התקיפה האמריקאית. צילום: רויטרס

 

על פי הדיווח, גורמי ביטחון אמריקניים אשרו את הדברים ל-CNN. המטוסים הסוריים שהותקפו היו בבסיס אווירי בשדה התעופה באסל אסד בלטקייה. בתקיפה האמריקאית הושמדו 24 מהם. על פי מידע מודיעיני של האמריקאים, ולא של ישראל כפי שסברו תחילה, אותם מטוסים לקחו חלק בהתקפה הכימית בגז סארין על אידליב. עוד דווח, כי המטוסים הוזזו אל בסיס אווירי חמימים במחוז לטקייה שם שוהים רוב הכוחות הרוסיים שמסייעים למשטר אסד. מהדיווח כי מדובר בכמה טייסות שנמצאות בכשירות מבצעית ובסוריה חוששים כי הטייסות הללו יפגעו.

ההנחה היא כי רוסיה הציבה בסמוך לבסיסים בהם היא שוהה מערכות הגנה משוכללות שיכולות לא רק לסכל מתקפה, אלא גם להפיל מטוסים שינסו לבצע מתקפה. ככל הנראה המסר שהסורים רצו להעביר לאמריקאים הוא בראש ובראשונה: אנחנו מוגנים. המסר הנוסף הוא בדמות דילמה לפיה, אם האמריקאים ינסו לבצע מתקפה – הם יצטרכו לעבור אצל הרוסים, דבר שיגרור את שתי המעצמות לעימות חסר תקדים.

בסיס חיל האוויר הסורי לאחר התקיפה
בסיס חיל האוויר הסורי לאחר התקיפה

 

אמש סיפר גורם צבאי בכיר כי שעתיים לפני המתקפה על הסוריים של האמריקאים עודכנו שני מפקדים בכירים בצה”ל על ידי האמריקאים, האחד זה הרמטכ”ל גדי איזנקוט והשני זה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה תא”ל אליעזר טולדנו. לדברי הקצין הבכיר ישראל לא העלתה כוננות מיוחדת רק שמרה על ערנות מודיעינית גבוהה יותר מבשגרה. לדברי הקצין הבכיר בידי אסד כיום עוד חומר שנאמד בכמויות של אחת עד שלוש טונות בלבד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.