בתחילת השנה האזרחית הבאה יתבשרו אלפי מסתננים כי עליהם לעזוב את הארץ, כך פורסם הבוקר (ה') בעיתון "הארץ". לפי הפרסום, תודיע בקרוב לאלפים רבים של מאריתריאה כי במידה ולא יעזבו בתוך שלושה חודשים, הם צפויים למאסר. עוד נמסר ב"הארץ" כי הבהיר לאנשי הרשות שהוא מצפה למספר גבוה של עוזבים בתוך זמן קצר.

רשות האוכלוסין וההגירה החלה להיערך לגירוש המסתננים, כפי שהודיעו נתניהו, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי. המסתננים הראשונים שיגורשו הם גברים ששהו בעבר במתקן חולות, כשבפעם הבאה שיגיעו למשרדי הרשות לחדש אשרה, יזכו להודעה לפיה עליהם לעזוב. נזכיר עוד כי באחרונה אושר , הקובע כי מתקן חולות ייסגר בתוך פחות משלושה חודשים.

צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

עוד באתר ערוץ 20

נכון לעכשיו, בישראל נמצאים כ-40 אלף מסתננים מאפריקה, בהם 27 אלף מאריתריאה, כ-7,500 מסודאן ו-2,500 ממדינות נוספות ביבשת השחורה, כשלכולם, כך לפי ההערכות, כחמשת אלפים ילדים, שנולדו בארץ. בשלב ראשון ימשיך להינתן לכל מבקש מקלט אפריקאי שיעזוב מענק בסך 3,500 דולר והוא יופחת בהדרגה בהמשך.

לפי נתוני רשות האוכלוסין שנמסרו באחרונה לבג"ץ, מ-2014 ועד חודש ספטמבר עזבו את ישראל כ–15,800 אפריקאים. בשנים האחרונות קיבל כל אחד מהם מענק בסך 3,500 דולר, בנוסף למימון כרטיסי הטיסה. לפני כשבועיים אושרה כאמור הצעת החוק למניעת הסתננות ולהבטחת יציאתם של מסתננים מישראל. ההצעה מאריכה את תוקף ההסדרים לטיפול במסתננים בשלוש שנים וקובע כי מתקן השהייה חולות ייסגר בתוך שלושה חודשים.

בתוך כך, בראשית החודש פורסם כי הוחלט להעניק מעמד תושב ארעי ל-300מסתננים סודנים. על פי הדיווח, ההחלטה היא חלק מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, במסגרתה נדרש מהמדינה להכריע בעניין מעמדם של המסתננים. גם במהלך חודש יוני העניקה המדינה מעמד תושב ארעי ל-200 מסתננים נוספים מסודן. זאת, לאחר פנייה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.:עוד באותו נושא