ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית, עלי-אכבר סלהי בוועידה של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית באוסטריה. צילום: רויטרס
ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית, עלי-אכבר סלהי בוועידה של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית באוסטריה. צילום: רויטרס

פיתחה את היכולת לבנות , ובכך מצטרפת למועדון אקסלוסיבי המונה 5 חברות בלבד, בהן , צרפת, הממלכה הבריטית וארצות הברית. כך מדווח היום (א') באיראן.

לפי אסגר זראהן, יועץ בכיר לראש ארגון האנרגיה האטומית באיראן עלי-אכבר סלהי, הטכנולוגיה תוכל לשמש לפיתוח קוצבי לב, מחשבים ניידים ושימושים נוספים בתחום הגז ואפילו הנעה של לווינים. לפי אותו גורם, איראן מצפה לפתח יכולות מסחריות של היכולות הללו, וקרא לחברות בינלאומיות לשתף פעולה על בסיס ידע עם התעשייה המקומית.

עוד אמר זראהן כי עסקת הגרעין שנחתמה ב-2015 סייעה לאיראן למצוא שותפות נוספות על מנת לקדם את יכולות המחקר שלה. לדוגמה, הציג את שיתוף הפעולה הפורה עם אוסטריה, שיוכל להוביל לבניית משותף באלבורז, פרבר איראני, עם השקעות בשווי של כרבע מיליארד דולר.

בחודש שעבר פרסמה הסוכנות לאנרגיה אטומית דו"ח לפיו איראן מקיימת את צידה בהסכם. הסוכנות פרסמה את הדו"ח הרבעוני שלה ובו נטען כי המדינה אינה מפרה אף סעיף. "איראן מצייתת להגבלות שהוטלו על תוכנית הגרעין שלה במסגרת ההסכם שעליו חתמה ב-2015 עם שש מעצמות עולמיות", נכתב בהודעת הסוכנות.

לפי ההודעה, כמות האורניום המועשר שבידי איראן נמצא הרבה מתחת לרף העליון המוגדר בהסכם הגרעין. כך גם רמת העשרת האורניום לא עברה את הגבול העליון שהוגדר, וגם הצנטריפוגות המותקנות במתקן הגרעיני בנתנז נותר מתחת למקסימום שהסכם הגרעין מאפשר.

"לא נאפשר למשטר שקורא להשמדת ישראל להשיג נשק גרעיני"

היום במסגרת , התייחס ראש הממשלה נתניהו ליחסים מול והזהיר כי: "ישראל לא תאפשר למשטר האיראני שקורא להשמיד את ישראל להשיג נשק גרעיני. לא נאפשר למשטר הזה להתבסס צבאית בסוריה, כפי שהוא עושה על מנת לפגוע במדינה שלנו. אני יודע שאף אחד מכם לא רוצה לראות את איראן עם נשק גרעיני, אבל העסקה עם איראן תאפשר להם להפיק מספיק דלק לארסנל גרעיני שלם בעוד כעשור. הנשיא טראמפ יצר הזדמנות לנסות ולתקן את הפגמים בהסכם. אני מפציר בכם לפעול בקרב קובעי המדיניות בבית הלבן ובקונגרס כדי לנצל את ההזדמנות הזו".

לדברי נתניהו, "יום אחד המשטר האיראני ייפול, אזרחי איראן יצאו לרחוב לשמוח וישראל תהיה המדינה הראשונה ליצור איתם קשר וברית".

 :עוד באותו נושא