פינוי המחבל שנפצע. צילום: רשת 'קודס'

 

ההתפרעויות בגבול הרצועה נמשכות: הפלסטינים הכריזו על היום (שישי) כ"יום השישי" של הפועלים הפלסטינים. לפי דיווחים מהרצועה צה"ל ירה במחבל שניסה לחדור לשטח ישראל סמוך לחאן יונס, ומצבו מוגדר אנוש. יצוין כי צה"ל מכחיש שירה במחבל.

גם היום ארגון הטרור חמאס מעודד תושבים ברצועה להגיע ולהפגין בגדר הגבול עם ישראל. עד כה הגיעו לגבול כמה אלפים בודדים. צפי לכמות גדולה מאוד של עפיפונים. עד לשעה 16:00 ישנם כ-40 פצועים.

"הרחפן הצה"לי"

 

בתוך כך, כלי תקשורת ערביים טוענים כי רחפן של צה"ל נפל בתוך שטח הרצועה. במקום התגודדות גדולה של מחבלים הצועקים "אללה אכבר".

במהלך השבוע החולף גרם טרור העפיפונים להבערת מאה דונמים של שדות חקלאיים. אתמול (חמישי) ניסו פעילי טרור לחדור לשטח ישראל בגבול עוטף עזה. כוח צה"ל ביצע ירי לעבר מחבל שניסה לפגוע בתשתית ביטחונית בצפון רצועת עזה. המחבל נפצע ופונה על-ידי כוח צה״ל לטיפול והמשך חקירה. בבדיקה על גופו נמצאו קאטר לחיתוך הגדר וסכין.

טרור העפיפונים. גבול ישראל-עשה, היום (ו'). צילום ערבי

 

אם לא די באיום מבחוץ משטרת ישראל נאלצת להתמודד גם עם הפגנות תמיכה מבית. במקביל, בצומת יד מרדכי נערכת הפגנת הזדהות עם תושבי עזה ע"י כ-50 איש. המפגינים מניפים דגל אש"ף. כוח משטרה במקום.

עם דגל אש"ף: כ-50 מפגינים הזדהות עם תושבי עזה בצומת יד מרדכי. צילום: מנדי ריזל

 

הפגנה נוספת נערכת במחסום ארז בארגונה של ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל, בתיאום עם הפגנות האלימות בצד העזתי. בהפגנה זו משתתפים חברי כנסת ערבים, בהם חכ"י אחמד טיבי (הרשימה המשותפת).

הפגנת ערביי ישראל במחסום ארז

 

היום מתכנן חמאס יום הפגנות אלימות על הגדר בעוטף וצה"ל ישמור על כוננות גבוהה כמו בשאר ימי השישי בחודש האחרון. גורמים בצה"ל אומרים כי השיא עוד לפנינו, לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ב- 15 בחודש. בצה"ל מעריכים כי לאחר מכן חמאס ימשיך להשתמש באזרחים לצורך טרור על הגדר וינסה לבצע פעולות טרור גם לאורך כל תקופת הרמאדן.

עפיפון תבערה. צילום ערבי

הפתרון של צה"ל לטרור העפיפונים

טרור העפיפונים ממשיך לאתגר ולהעסיק את צה"ל. גם אתמול הועף עפיפון תבערה לעבר אחד השדות בעוטף בתחום המועצה האזורית אשכול. מאז החלו השימושים בשיטת הטרור החדשה הוצתו למעלה מ-450 דונם חורש ונזק עצום נגרם.

בצה"ל בוחנים בימים אלו כמה שיטות פעולה כדי לנטרל את התופעה. אחת מהן כוונות צלפים מיוחדות שיודעות לבצע פגיעה מדוייקת במרחק של 100 מטר. המטרה היא לאבזר כ-200 לוחמים בגבול הרצועה ולאן אותם לטיפול בפגיעה בעיקר במיכלים הבוערים ובכך להפיל את העפיפון בזמן שאש בו כבר לא אפקטיבית.

טרור העפיפונים. גבול ישראל-עזה, היום (ו'). צילום ערבי

 

גורם צבאי אישר כי הכוונות הראשונות יועברו ללוחמים כבר בקרוב ומדובר בפתרון שיתן מענה בכל הגבולות ולא רק בקו העוטף. בנוסף, בצה"ל בוחנים שימוש ברחפנים ובכטבמים שיופעלו בגבול ויתרעו מראש על ניסיון הצתה באמצעות עפיפונים במטרה לאבזר חיילים במטפים שיוכלו להשתלט על דליקות בטרם תתפשטנה. עוד נבחנת, הפעלת תגובה חריפה כמו תקיפה ברצועה ואף ירי לעבר חוליית מעיפי עפיפונים.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון