מטה הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית (סבא"א) בוינה. צילום: רויטרס

דיווחים באיראן: כובו של האו"ם (סבא"א) סביב מתקן הגרעין "" שברפובליקה האסלאמית. המצלמות נועדו לפקח על המתקן האיראני להעשרת אורניום לצורכי התחמשות גרעינית. סביב המתקן מתגודדים "סטודנטים" איראנים.

כזכור, דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית של , בהרוז קמאלוונדי, אמר כי תודיע היום לסבא"א על פתיחה בתהליך אשר יאפשר את הגדלת מאגרי האורניום המועשר במדינה. "איראן תמסור מכתב לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ובו תדווח על תחילת התהליך המוגבר להעשרת אורניום בפרויקט הגרעין".

על רקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, קמאלוונדי אף איים כי אם מדינות אחרות יפרשו מההסכם – מדינתו תגביר אף יותר את קצב העשרת האורניום. זאת בעזרת הצנטריפוגות הקיימות. "אם גורמים נוספים מעוניינים בפרישה מהסכם הגרעין, יש ביכולתינו להאיץ את ייצור האטום", הבהיר.

רה"מ: "לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני"

מוקדם יותר היום (ג') הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיומי איראן לפיהם תגביר את קצב העשרת האוראניום בתגובה לסנקציות מצד ארה"ב. "אנחנו לא מופתעים מהכרזת איראן", אמר נתניהו. "לא נאפשר לה להשיג נשק גרעיני".

"שלשום הצהיר האייתוללה חמינאי, שליט איראן, שהכוונה שלו היא להשמיד את מדינת ישראל. אתמול הוא הסביר איך הוא יעשה את זה – עם העשרה בלתי מוגבלת של אורניום כדי לייצר ארסנל של פצצות גרעין. אנחנו לא מופתעים. אנחנו לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני", הוסיף רה"מ השוהה כעת באירופה.

רה"מ נתניהו ונשיא צרפת מקרון, היום. צילום: אלירן טל

רה"מ נועד היום נשיא צרפת בפריז. שליח ערוץ 20, אלירן טל, דיווח כי מקרון מוכן להדק את הפיקוח סביב פיתוח הטילים הבליסטיים של איראן ומבין את החשיבות של הסגת הכוחות האירנים מסוריה. טרם נודע אם מקרון יסכים גם לנסיגה כוללת של איראן או שהוא מוכן להתפשר בנושא.

אמש נתניהו נפגש עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שאמרה: "אנחנו חייבים לעשות כל מאמץ דיפלומטי כדי למנוע נוכחות איראנית בסוריה ולמנוע התפתחות ההתחמשות של הטילים הבליסטיים". הקנצלרית סיפרה על הפגישה הממושכת עם ראש הממשלה ואמרה: "שוחחנו גם על הסכם הגרעין. המידע שנמצא בידי ישראל חשוב וייבדק".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.