בין תמרוני הבוץ של הפוליטיקה לשגרה המטפטפת של החורף, יכולה בקלות לחמוק מן העין עובדה מפליאה: כשארצות הברית דוחקת בישראל להחיל את ריבונותה על יישוביה ביהודה ובשומרון, זה לא פחות מנס.

החשיבה המתיימרת להיות ריאליסטית, שדחקה בנו במשך שני דורות לסגת מיש"ע, נשענה, מאז מלחמת ששת הימים, על שורה של הנחות מוצא. כולן מתפוגגות בשנים האחרונות, בזו אחר זו, בידי המציאות עצמה.

נס הילודה היהודית, למשל, שינה לחלוטין את פני האיום הדמוגרפי. בזמן מלחמת ששת הימים, במשפחה מוסלמית ממוצעת בישראל היו עשרה ילדים; היום יש שלושה. במשפחה יהודית ממוצעת בישראל היו אז שלושה ילדים; היום יש שלושה. אחרי ירידה מתונה במספר הילדים של היהודים בישראל, אנחנו רואים ב-15 השנים האחרונות עלייה בילודה היהודית, המנוגדת ב-180 מעלות למה שקורה בשאר העולם, ואף אחד לא יודע לתת לה הסבר. תחזיות הבלהה הדמוגרפיות התבדו כולן.

הדרישות לנסיגה ישראלית נשענו גם על עוצמתם של הצבאות העוינים המקיפים אותנו, ועל החולשה הכלכלית והמדינית שלנו. כשהייתי חייל בסדיר ברמת הגולן, היו מבהילים אותנו בתיאורים מאיימים על מספרי החיילים, הטנקים, והטילים הסוריים העומדים מולנו. ועכשיו תראו מה נשאר היום מהצבא הסורי.

מבחינה כלכלית, ישראל קפצה ממעמד של מדינת עולם שלישי ל-OECD, מועדון המדינות המפותחות בעולם. מבחינה מדינית, ביקור המנהיגים מכל מעצמות העולם בירושלים הוא אירוע היסטורי; והעובדה שארצות הברית לוחצת על ישראל להחיל ריבונות ביו"ש היא מדהימה, ומשנה כליל את התמונה האסטרטגית. ידידינו מהשמאל, אנחנו מבינים שזה נגד האידיאולוגיה שלכם, אבל איך אמרתם לנו כל השנים? אי אפשר להתעקש על הרעיונות שלכם כאשר מדיניות כזו תביא לעימות חזיתי עם ידידתנו הגדולה. ארצות הברית לוחצת; אין ברירה.

כל ההישגים הללו הם בהחלט תוצר של מדיניות שקולה וזהירה, בהובלתו של נתניהו. בלי מהפכים גדולים ומהלכים גרנדיוזיים, עם תבונה כלכלית וכושר תמרון מדיני, נתניהו הוביל את ישראל להישגים אסטרטגיים חסרי תקדים. לא מכל ההיבטים של אישיותו ותפקודו אני מתלהב, אבל קשה לחלוק על ההישגים העצומים הללו של מדיניותו השמרנית.

יש אומרים: טוב, היה לו מזל. ואני אומר, שלְמה שהם קוראים מזל אני קורא השגחה, או נס, או מה שתרצו, ומודה עליו לריבון העולם. אבל אם תתעקשו על מזל – כרצונכם. רק זכרו מה שאמר נפוליאון על טענות כאלו כלפי גנרל מצליח שלו: "תנו לי עוד גנרלים עם מזל".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.