בשבוע הקרוב יצטרך הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, לקבל החלטה דרמטית בפרשת לוחם כפיר : האם לקבת את הצעת חמשת שופטי בית הדין הצבאי לערעורים וללכת לגישור עם ההגנה – או לדחות אותה על הסף, כפי שביקש התובע סא"ל (במיל') .

הצעת השופטים באה לאחר סיום כל הליך הטיעונים בשני הערעורים שהגישו שני הצדדים. בשפה המשפטית מדובר ברגע דרמטי. השופטים רומזים לשני הצדדים כי הליך הגשת הערעורים פגע קשות בשיח הציבורי ובצה"ל, והגיע לדיונים סוערים בכל חלקי הארץ ואף בעולם כולו. "האינטרס הציבורי", טענו השופטים, הוא המניע ללכת לגישור ולנסות לסיים את ההליך המשפטי, מבלי שיצטרכו לכתוב את הכרעת הדין שלהם.

עורך הדין יורם שפטל ומשפחת אזריה. צילום: פלאש 90
"הצליח לערער את העובדות". עורך הדין ומשפחת אזריה. צילום: פלאש 90

 

זה לא אומר כלום על ההחלטה אם לזכות או להרשיע, אבל לצד הרגע הדרמטי הזה, אם מסתכלים גם על האמירות של השופטים שהכילו ביקורת נוקבת על התנהלות המפקדים בשטח, על התנהלות הסנגורים של אלאור ועל התנהלות התביעה הצבאית – ניתן ללמד שלשופטים לא נוח עם ההליך המשפטי שנוהל מאז חודש מרץ אשתקד.

אזריה לא סתם ערער את החברה הישראלית, הוא טלטל את צה"ל ואת הציבור, בגלל שאף אחד לא יכול לראות לוחם מצטיין עומד לדין על חיסול מחבל. התמונה של לוחם מצטיין מובל באזיקים תיחקק עמוק באלבום התמונות של מדינת ישראל. השופטים קראו לשני הצדדים לעשות הכל כדי למחוק את התמונה הלא מחמיאה הזו מהאלבום.

התובע, עו"ד נדב ויסמן
"לא בכל יום מסתיים הליך בו שולחים השופטים את התובע לשנות את החלטתו. התובע, עו"ד נדב ויסמן

 

ההגנה, בראשות עו"ד יורם שפטל, הסכימה. שפטל אף ביקש מבית הדין לשלוח את הצדדים ולהגביל את השיח לשבועיים והבטיח להגיע להסכמות. אבל אז הגיע תורו של עו"ד נדב ויסמן. הוא עמד שם מול חמשת השופטים, כשגבו מופנה לאלאור ולהוריו, וטען כי "האינטרס הציבורי גדול על בקשתם". ויסמן הוסיף: "אני מבקש מכם לכתוב הכרעה ברורה ולהחמיר את העונש". הוא ביקש להמשיך לטעון, אולם השופטים ביקשו ממנו לרדת מעקשנותו והוא סירב. לא בכל יום מסתיים הליך ערעור בצורה בה שולחים השופטים את התובע להתייעץ עם הבוס שלו ולשנות את החלטתו.

לא ברור לאן ילך ויסמן ומה יחליט הפצ"ר. אבל מה שבטוח – הציבור זועם, ובצדק. אם לאנס ורוצח ניתנת הזכות לשבת בהליך גישור או עסקת טיעון, בטח שללוחם מצטיין מגיעה הזכות שהצד שלו יישמע בחדר צדדי, מחוץ לזרקורי התקשורת. באשר לטיעוני שפטל לזכות אלאור, רבות נכתב ועוד יכתב. עו"ד שפטל הצליח ללא ספק לערער את העובדות, אולם לצערו של אלאור, הליך כזה לא מקובל בבית דין לערעורים. אומץ רב נדרש מהשופטים כדי להביע ביקורת כל כך נוקבת על הליך שהתקיים בבית דין מחוזי, השאלה היא אם יש להם את האומץ לתרגם את הביקורת לספק סביר.

"אף אחד לא יכול לראות לוחם מצטיין עומד לדין על חיסול מחבל". משפחת אזריה בבית הדין. צילום: פלאש 90
"אף אחד לא יכול לראות לוחם מצטיין עומד לדין על חיסול מחבל". משפחת אזריה בבית הדין. צילום: פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.