No Tag To Print

אין אחדות

דור הפלגה

מאבקיה הפנימיים של הציונות הדתית ממשיכים לדרדר אותה אל פי התהום, יש מי שרוצה לטרוף את הקלפים מחדש. ומה רוצה איילת שקד? | הטור של אילת כהנא

 

הציונות הדתית כמרקחה, שוב. כאילו ולא גירדה את אחוז החסימה מלמטה בפעמיים האחרונות, כאילו וציבור הבוחרים שלה לא שבע מאירועי "ים המלח" המבישים. נדמה ש'מפלגה' זוהי המילה הטובה ביותר לתאר את הימין הדתי שהפילוג בו עולה על גדותיו.

באפריל 2019 זה עלה לו בארבעה מנדטים יקרים מינוס 1400 קולות שהיו חסרים לימין החדש. בספטמבר, בשני מנדטים יקרים של עוצמה יהודית. כמה זה יעלה לו הפעם? במצב הסקרים הנוכחי נראה שבארבעה נוספים כשאיחוד מפלגות הימין לא עוברת את אחוז החסימה, אלא אם יתרחש נס חנוכה והציבור המאוחד שנבחריו לא מצליחים להגיע להסכמות, יצליח להשפיע.

בשבועות האחרונים מתגברת לה מחאה ציבורית מבית. אנשי תקשורת מגזריים ופעילים החתימו אלפי אנשים על עצומה הקוראת לאיחוד מלא-מלא ולפריימריס פתוחים לרשימה הממוזגת. קריאות כאלו נשמעו גם בפעמים הקודמות אלא שהפעם יש אולטימטום: אם זה לא יקרה, פשוט לא נצביע לכם.

"אני מודה שלראשונה בחיי, אשקול להצביע למפלגה אחרת. אם האיחוד הזה לא יקרה, אם לא יתאפשרו פריימריז, ברור לי שמדובר בסוס שפשוט אין מה לעבוד איתו, אין מה לשלוח אותו למסלול המירוצים" אמר לי אחד הפעילים שעומד מאחורי היוזמה.

על הפרק עומד כעת מיזוג הבית היהודי והאיחוד הלאומי. באיחוד הלאומי דוחפים למיזוג מלא כבר בבחירות הקרובות, בבית היהודי תומכים במיזוג מלא, אך רק לאחר הבחירות משום הזמן הקצר שעומד לרשותם.

באיחוד הלאומי תומכים מאד גם בפריימריס פתוחים, למרות שהנתונים לכאורה לא לטובתם: האיחוד הלאומי מונה 120 חברי מרכז בלבד, לעומת כ-1000 של הבית היהודי. התמודדות בפריימריס משמעה התמודדות במגרש חוץ לכאורה. נתון נוסף שעלול לפעול לרעתם הוא השחקנים שבזירה: לצד הרב רפי פרץ שקיבל לידיו מפלגה בהכחדה, מקורביה של איילת שקד אומרים שוב ושוב כי היא שוקלת ברצינות להתמודד על ראשות המפלגה המאוחדת, כשהפופולריות שלה בקרב הציונות הדתית מסתבר, מעולם לא נפגעה.

בסקר שפורסם של מכון הסקרים "מסקר" המתמחה בניתוח נתונים בקרב הציונות הדתית, נשאלו המשתתפים מי הם חמשת המועמדים שהיו רוצים לראות במפלגה המאוחדת. שקד מובילה בפער ניכר על האחרים עם 84 אחוזים.  בצלאל סמוטריץ' אחריה עם 77 אחוזים, וסוגר את השלישייה הוא נפתלי בנט עם 69 אחוזים. הרב פרץ רק במקום השביעי עם 28 אחוזי הצבעה, מוטי יוגב במקום התשיעי ואופיר סופר רק במקום ה-12. ברשימה מאוחדת, סיכוייהם של שני הח"כים המכהנים למצוא את עצמם בחוץ גבוהים. למרות זאת, מוטי יוגב הוא מהתומכים הבודדים בפריימריס בבית היהודי.

בבית היהודי טוענים כי מדובר בסקר 'לא רציני'. מצד שני, תוצאות אלו יכולות אולי לנבא ניצחון כמעט מוחץ של שקד לא היו נערכות בחירות מקדימות לרשימה מאוחדת. סמוטריץ' נראה שקנה את מקומו במיינסטרים של הציונות הדתית כשפועלו במשרד התחבורה רק עושה לו טוב, בנט למרבה ההפתעה חוזר לשלישייה הראשונה למרות הצהרותיו כי הימין החדש ירוץ באופן עצמאי. מינויו לשר הביטחון הביא משב רוח מרענן לציונות הדתית הרמוסה, ונראה כי בחיפושיה הנואשים אחר בשורה, היא מוכנה לשים את המשקעים מאחור ולהשיב  אליה גם את הפורשים ממנה.

התוצאות הללו יכולות גם אולי ללמד על מקומו של הרב פרץ כמנהיג בתודעה הציבורית. מצביעי הבית היהודי רוצים לראות אותו בהנהגת המפלגה ובמשרד החינוך- לציונות הדתית מדובר במקום הטבעי ביותר. הרב פרץ מסמל באיזשהו מקום גם את המפד"ל הישנה, זו שנדחקה לארכיון כשהגיע נפתלי בנט עם 'משהו חדש מתחיל'. גם במקרה הזה, בשורה ישנה עדיפה על לא כלום. ולמרות זאת, נראה שלא במחיר וויתור על אופציית שקד בראש- אם זו אכן תחליט לחזור.

חוזרים אל משחקי האשמות

בבית היהודי מאשימים בימים האחרונים את סמוטריץ' ושקד שדוחפים לפריימריס מסיבה אחת: רצונם להדיח את הרב פרץ. לטענתם, אין אפשרות להכין את השטח למפקד ולעריכת פריימריס בסד זמנים קצר כל כך. העובדה שבכל זאת דוחפים לשם משמעותה פגיעה אנושה בדמוקרטיה בקרב הציונות הדתית. את הטענה הזו דוחים מקורבי השניים מכל וכל: "מדובר בפריימריס פתוחים ודמוקרטיים שכולם מגיעים להתמודד בהם מנקודת אפס. אם הבית היהודי מנסה לסכל את האפשרות בטענות מהסוג הזה, זה אך ורק מפני שהם מפחדים על מקומו של הרב רפי. האם כשבנט הביס את זבולון אורלב בפריימריס היה מדובר בהדחה? האם לחסום את האפשרות לפריימריס לא מדיח למעשה את איילת שקד מראש הרשימה שהובילה לכנסת? מדובר בטענות שלא מחזיקות מים".

באיחוד הלאומי מאשימים, כי מרגע שהוחלט לבדוק את כל האופציות למיזוג מלא של המפלגות וקיום פריימריס, בבית היהודי לא באמת רוצים בכך. "בפגישות בינינו נראה שיש הסכמה, ולאחריהן מסתבר שרק אנחנו עושים את שיעורי הבית" אומרים בכירים באיחוד הלאומי. "בעוד אנחנו עובדים להחזרת אמון הציבור, הם עסוקים בדבר אחד- לשמור על הכסא". גורמים בבית היהודי מצטרפים לביקורת ומאשימים את סביבתו הקרובה של הרב פרץ "שמתעקשת לשמר עליו כרב חובל של הטיטניק, במקום להסתכל על טובת הציונות הדתית ועל הצלתה מקריסה".

בימים הקרובים תוגש הצעה קונקרטית של האיחוד הלאומי למיזוג ועריכת פריימריס בהליך מזורז. אך בשטח, יש כבר מי שמתחיל להניע את הגלגלים.

יוסף רוסו, עורך "עולם קטן", העלון השבועי הפופולרי ביותר בקרב המגזר הדתי וממארגני העצומה הניח היום תכנית עבודה לקיום מפקד ופריימריס מזורזים. "אותם פוליטיקאים שמ-2013 הבטיחו לציבור שהדבר הראשון שהם יעשו אחרי הבחירות יהיה להתאחד, מפרים את הבטחתם בעזות פעם אחר פעם, וממשיכים עם הפלגנות שחיסלה את הפוליטיקה הציונית-דתית. אתם, שבגללכם אנחנו שוב ושוב מגיעים לדד-ליין מפולגים, אתם מעיזים להטיח בציבור שוב "סליחה, אבל מאוחר מדי"? הוא כותב היום במאמר שפרסם.

קריאות לעריכת פריימריז נשמעו היום גם מכיוון הצלע השלישית של איחוד מפלגות הימין- איתמר בן גביר. "אני שם את המשקעים מאחוריי וקורא לכולם לשבת למשא ומתן, רק הפעם דורש הגינות" אמר לי בשבוע שעבר בראיון. הגינות משמעה מקום 3 או 4 ברשימה המאוחדת.

שעת ה-ש'

אם בחודשיים האחרונים רבים שאלו את עצמם מה רוצה ליברמן, בציונות הדתית עסוקים בשאלה- מה רוצה איילת שקד? כבר אחרי בחירות אפריל 2019 קראו לה לחזור לבית היהודי לאחר הכישלון של הימין החדש או אפילו לקחת פסק זמן ולהתפקד לליכוד. היום, הקריאות לפרישתה מהימין החדש חזרה לחיק הבית היהודי מתגברות, והיא אף הגישה תלונה לקצין הכנסת בעקבות עשרות הודעות שהגיעו למכשיר הסלולרי שלה הקוראות לה לחזור.

האופציות של שקד מונחות לפניה: באם יוסכם על פריימריס, היא תשקול ברצינות להתמודד על ראשות הרשימה ורוב הסיכויים כי גם תנצח. אם לא יוסכם על פריימריז, בכירים במפלגות הימין כבר מכינים את הקרקע לאפשרות אחרת- חיבור עם האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית באמצעות מפלגת מדף, דבר שישאיר את הבית היהודי מאחור ומחוץ לכנסת. נראה כי שקד היא שוב, כמו בפעם הקודמת, מפתח מרכזי לפתרון הפלונטר. השאלה היא האם תחליט להתנתק מנפתלי בנט, ידידה משכבר הימים ושותפה לימין החדש.

דמותה הפוליטית של שקד שנסקה בבחירות הקודמות עד לראשות "ימינה", התרסקה באחרונה כשהתגלו ההסכמים הפנימיים בתוך ימינה. שקד הייתה לראש המפלגה הראשונה שהיא הרביעית בתור לקבלת תפקיד שרה, ומי שחתם על התפצלות המפלגות היה נפתלי בנט. בנוסף, הסכמתה כי בנט יתמנה לשר הביטחון על חשבון משרד משמעותי הרבה פחות עבורה, גילמה את התחושה הכללית בציבור כי היא "בובה על חוט" של בנט, למרות החברות הקרובה בין השניים.

היום נראה כי הגלגל 'עושה קולות' של התהפכות. בעקבות אמירותיו החוזרות ונשנות של מתן כהנא בתקשורת כי שקד בטוחה בימין החדש, יצאה שקד בהכחשה ואמרה: "עוד לא החלטתי". בכירים בקרב מפלגות הימין הדתי מלינים בדיוק על כך. על שהם מרגישים מצידה התמהמהות בקבלת החלטות.

נדמה כי זוהי שעת הש', של שקד. אם תפרוש מהימין החדש ותוביל רשימה מאוחדת של הציונות הדתית, היא תיתפס שוב בעיני רבים כמנהיגה לעומת דמות "נערת הפוסטר" ששיוו לה ותחזק את מעמדה גם בנפרד מבנט, שסביר וביום הגשת הרשימות יחליט להצטרף עם הימין החדש לרשימה בראשותה, ולא להסתכן מול אחוז החסימה. כולם כך נראה, מחכים למוצא פיה.

תסריט הבחירות לכנסת ה-23 נכתב בימים אלו. אם הציונות הדתית לא רוצה לייצג בו את הדמות הטראגית ביותר של הטרגדיה שנחתה על כולנו, נדמה כי אין מנוס מקבלת החלטות גורליות, מצד כולם: הסכמה על פריימריס פתוחים, שילוב עוצמה יהודית גם במחיר גבוה מהמתכוון ובעיקר- קבלת אינפוזיה של קצת אומץ פוליטי.

בסופו של דבר, זה שם המשחק.