"לפני כולם" דנים בפרישה האמריקאית מהסכם הסחר הטראנספסיפי

"הייתי שמח מאוד להיות זה שהביא שלום בין ישראל לפלסטינים, זה יהיה הישג אדיר" – כך אמר אתמול (ג') הנשיא הנבחר של ארצות הברית דונלד טראמפ במהלך פגישתו עם כתבי ועורכי העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס", במטה העיתון בעיר ניו יורק. לדברי טראמפ חתנו היהודי, ג'ארד קושנר, שעל פי דיווחים צפוי לקבל תפקיד ייעוץ בכיר בממשל החדש, "יכול לסייע לי להשיג שלום".

דבריו של טראמפ מצטרפים לאמירות קודמות שלו בנושא, לפיהן לא יכפה פתרון על ממשלת ישראל, יתמוך בה ואף יעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. טראמפ גם הביע דעות חדישות בנוגע למזרח התיכון: "אני לא חושב שארצות הברית צריכה להיות מקימת מדינות". הוא הוסיף כי "סוריה, חייבים לפתור את הבעיה הזאת", וטען כי יש לו "דעה שונה מכל האחרים".

פורש מהברית הטראנספסיפית

במסגרת מדיניות ה"אמריקה לפני כולם", אותה הציג במהלך קמפיין הבחירות שלו, הודיע הנשיא הנבחר כי בכוונתו לעזוב את הסכם הסחר הטראנספסיפי (TPP).

בסרטון קצר שפרסם טראמפ הוא תיאר את ההסכם כ"אסון אפשרי למדינה שלנו". הנשיא הנבחר הוסיף כי הוא רוצה גם לפתוח את הסכם הסחר החופשי עם קנדה ועם מקסיקו (NAFTA). נשיא ארצות הברית היוצא ברק אובמה אמר בוועידת פסגה אזורית שהתקיימה בתחילת השבוע בפרו יחד עם מנהיגים נוספים כי יש להילחם בהתנגדות להסכמי סחר בינלאומיים שהתגברה לאחר ניצחון טראמפ וההחלטה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי.

מתנער מהניאו-נאציים

בתוך כך, הדף הנשיא הנבחר את הקישורים לקבוצות הימין הגזעני בארצות הברית. בתיעוד שפורסם מוקדם יותר השבוע, צעק פעיל קיצוני בשם ריצ'ארד ספנסר "הייל טראמפ" במסגרת כנס שערך ל-200 פעילים במרכז רונלד רייגן בוושינגטון הבירה. הפעילים הקיצונים הביעו הזדהות עם הנשיא האמריקאי הנבחר. בן היתר, ספנסר הציג את טראמפ כתקווה ל"להפוך לגדולים שוב", בהשראת ססמת קמפיין הבחירות של הנשיא הרפובליקני. חלק מהנוכחים באולם הצדיעו במועל יד.

הנשיא הנבחר מיהר להתנער מהשיוך המגונה. בתגובה שנשלח ממטה טראמפ לערוץ נאמר: "הנשיא הנבחר טראמפ ממשיך לגנות מכל סוג שהוא, והוא נבחר כדי להיות מנהיג של כל האמריקנים. לחשוב אחרת מכך פירושו להציג בצורה מסולפת לחלוטין את התנועה שמאחדת אמריקנים מכל רקע".

טראמפ הביע את אותם מסרים גם בנאום הניצחון, מיד לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות לנשיאות לפני כ-3 שבועות. "אמריקה צריכה לאחות את פצעי הפילוג. לכל הדמוקרטים, הרפובליקנים ברחבי המדינה – הגיע הזמן להתאחד כעם אחד. אני מתחייב בפני כל אזרחינו, שאהיה הנשיא של כולם. זה חשוב לי. אמריקנים מכל הגזעים, הדתות, הרקע, שרוצים שהממשלה תשרת את האזרחים – וכך היא תעשה".

טראמפ. צילום: MICHAEL VADON
טראמפ. "הגיע הזמן להתאחד" צילום: Michael Vadon

תפיסתו של ספנסר ותומכיו מבטאת תפיסה גזענית שמנציחה "עליונות" לאדם הלבן. "להיות לבן זה להיות איש מאבק, נושא צלב, מגלה וכובש. אנחנו בונים, אנחנו מפיקים, אנחנו עולים מעלה, ואנחנו מכירים בשקר הגדול ביותר של יחסי הגזע באמריקה. אנחנו לא מנצלים קבוצות אוכלוסייה אחרות. אנחנו לא מרוויחים דבר מנוכחותם. הם צריכים אותנו ולא להיפך"

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.