חברות הכנסת משמאל הזמינו מחקר של מרכז המחקר והמידעשל הכנסת בנושא הדתה, אך התעלמו כשהממצאים הצביעו כי אין הדתה במערכת החינוך, כך לפי פרסום של נועם (דבול) דביר ב"ישראל היום".

בחודש יולי האחרון הזמינו ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) ותמר זנדברג (מרצ) את הדו"ח בנושא הדתה בבתי הספר הממלכתיים ודיון בנושא התקיים בוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפות לציבור. המחקר בחן את כניסתם של תכוניות לימודים חיצונים וגרעינים חינוכיים למערכת החינוך וערך הבחנה ביו תכנית לימודים נוספת במימון ההורים, לתכניות חיצוניות במימון משרד החינוך.

חברות הכנסת יעל גרמן (מימין) ותמר זנדברג. צילום: פלאש 90
חברות הכנסת יעל גרמן (מימין) ותמר זנדברג. צילום: פלאש 90

עפ"י הנתונים, תוכניות ללימודי תרבות יהודית מתנהלות באופן מידתי, ללא כפייה חיצונית כאשר הצוות החינוכי ואף ההורים בוחרים את התכנים המועברים. למנהלי המוסדות קיימת אוטונומיה לבחירת כל תכנית מתוך 1,900 תכניות לימוד שונות. מתוך 500 תכניות שהיו פעילות בשנת הלימודים הקודמת, 33 עסקו בתחום תרבות יהודית ישראלית.

עוד בדק הדו"ח את התמיכה הכספית לגרעיני התורניים ממנה עולה כי 57 הגרעינים הפעילים תוקצבו בשנת 2016 ב-20 מליון שקלים והיקף עבודתם בבתי הספר הממלכתיים היה 5%. עוד צויין כי מחנכים מטעם תנועות הנוער פועלים בבתי הספר ונוכחות התלמידים בפעילות היא רשות בלבד.

מקורבי בנט: "מזמינות הדו"ח התאכזבו", גרמן: "טענה מגוחכת"

"מי שקורא את הדו"ח מבין שבהחלט יש לימודי יהדות אך אין הדתה", אמרו מקורבי שר החינוך נפתלי בנט. "ניכר כי משרד החינוך מאפשר ומקדם תוכניות ללימוד יהדות בבתי הספר במסגרות שונות, אולם מקפיד על פיקוח תכנים, והיעדר כפייה". לטענתם, "חברות הכנסת, שביקשו את המחקר על מנת לקדם את קמפיין ההדתה ולהלין על התנהלות משרד החינוך, הופתעו ואף התאכזבו ודאי כאשר עיינו בדו"ח שאותו הן עצמן יזמו".

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תגובת ח"כ יעל גרמן: "הטענה היא מגוכחת. ראשית, יזמתי דיון על הדו"ח בוועדת השקיפות שהתקיים ביולי. כמו כן, הדו"ח חשף כי בתי הספר אינם אוכפים את חוזר המנכ"ל שמחייב עירוב של ההורים בהכנסת תוכניות חיצוניות. פרסמתי זאת ברבים, ובכך סייע הדו"ח לוועדי הורים להוציא תוכניות חיצוניות ולבטלן. ניכר שתוצאות הדו"ח הבהילו את שר החינוך, שטורח להגיב, כפי שהוא מגיב כמעט 4 חודשים לאחר פרסום הדו"ח והדיון בו".

תגובת ח"כ תמר זנדברג לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה ב"ישראל היום".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא