דו"ח חדש של האיחוד האירופי קובע: אין סכנה למסתננים ששבים לאריתריאה. מכון המחקר של האיחוד האירופי, ה- EASO, הפועל על מנת להתוות מדיניות מקלט אחידה עבור כלל מדינות האיחוד, פרסם דו"ח חדש בנוגע למסתננים ומבקשי מקלט מאריתראה. על פי הדו"ח, הסכנה המאיימת על אריתראים שיפנו לשגרירות ארצם בבקשה לחזור אליה, היא מס בגובה 2 אחוזים על הכנסתם ודרישה להסדרת מעמם מול השלטון. מממצאי הדוח עולה כי עם חזרתם לאריתריאה, יוכלו להישאר במדינה ללא כל חשש לעונש וללא כל חיוב לחזור ולשרת בצבא או בשרות הלאומי. עוד מגלה הדו"ח כי רבים עושים זאת ובכל שנה חוזרים למדינה אלפי מהגרים, כולל אנשים שערקו מהצבא וזכו למקלט במדינות אירופאיות, על מנת לבקר ולנפוש במדינה ואף לחיות בה.

מדיניות ממשלת אריתריאה כלפי עריקים שנתפסו בתוך המדינה הוקלה משמעותית והעונשים הופחתו מאוד, קובע הדו"ח: מרבית העריקים שנתפסים נענשים בתקופת מעצר של כמה חודשים בלבד ואז מוחזרים לשירות. בחלק מהמקרים, העריקים אינם נענשים כלל. יתירה מכך, מספר לא מבוטל של אנשים בגיל גיוס כלל אינם מתייצבים לשרות בעוד לממשלת אריתראה אין משאבים להתמודד עם התופעה. כמו כן, מציין הדו"ח כי תנאי השרות הוקלו בשנים האחרונות והשכר עלה.

"אין כל מניעה משובם לארצם"

על אף האופטימיות העולה מן הדו"ח, אין בו כמעט מידע בנוגע למוחזרים בכפייה שלא הסדירו את מעמדם. פרצה זו כוללת גם את מבקשי המקלט שהגיעו ארצה, כיוון שהמדינה נמנעה מהסדרת מעמדם של המסתננים. ישנם מקרים מסוימים בהם אריתראה אף איננה משתפת פעולה עם החזרה כפויה למדינה. כפי שנחשף ב"לפני כולם", שגריר אריתריאה העביר לשר הפנים דאז סילבן שלום מכתב ובו מבהיר כי אם ישובו האזרחים האריתראים לארצם לא יאונה להם כל רע.

יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90
יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90

 

אחת הסיבות לכך שהממשלה האריתראית מתייחסת בסלחנות לתופעת העריקות היא התפוקה הכלכלית שהיא נותנת למדינה. מספר מחקרים שהתפרסמו מלמדים כי כשליש מהתל"ג של המדינה מגיע מכספים ששולחים מהגרים למשפחותיהם, וממשלת אריתראה מקשה על חזרתם של מהגרים שלא שילמו את המס בשגרירות ארצם מסיבות כלכליות בעיקר.

הדו"ח מתבסס על מספר רב של מקורות, ביניהם דו"חות של משלחות מחקר רשמיות של בריטניה, דנמרק, נורבגיה ושוויץ ותוך התייעצות עם גורמי מקצוע ברשויות ההגירה של מדינות אירופאיות רבות, ועל מקורות דיפלומטים וארגונים לא ממשלתיים הפועלים בתוך אריתראה.

בדומה למשלחת הבריטית, גם המשלחת של שוויץ נפגשה עם אריתראים ש"יצאו מרצון" מישראל והם מעידים כי הם חיים במדינה בלי שנפגעו. הדו"ח מציין כי על פי נתוני ממשלת אריתראה, כ- 1,300 מסתננים ששהו בישראל חזרו לאריתראה בשנים האחרונות. בעוד שחלק מהמידע שהתפרסם בדו"ח פורסם על ידי רשויות הגירה של מדינות אירופאיות שונות בשנתיים האחרונות, זו הפעם הראשונה שהעמדות הללו מאומצות על ידי מכון מחקר הרשמי של האיחוד האירופי.

יונתן יעקובוביץ, ראש תחום הסברה ב"מרכז למדיניות הגירה ישראלית", אומר כי: "הדו"ח של האיחוד האירופי מאשר באופן רשמי כי מרביתם המכריע של המסתננים מאריתראה אינם פליטים ואין להם כל מניעה לשוב לארצם. יש לפעול מול ממשלת אריתראה להחזרת אוכלוסיות שאינן חייבות בגיוס ולסיים במהירות את הליך בדיקת בקשות המקלט שהוגשו. במקביל, יש לאסור על מרבית המסתננים מאריתראה שאין להם כל עילת פליטות ומרביתם אף לא הגישו בקשת מקלט, לעבוד בישראל, על מנת שיסדירו את מעמדם וישובו לארצם בהתאם למידע שמפרסם האיחוד האירופי".

ממשרד הפנים נמסר כי הם עוקבים אחר הדו"חות, אך לצורך שינוי כזה במדיניות דרושה החלטה ממשלתית. "כרגע אין שינוי במדיניות".:עוד באותו נושא