No Tag To Print

יונתן ינקלוביץ ז"ל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 דו"ח קבילות החיילים: רוב התלונות שטופלו נמצאו מוצדקות

כ-55% ממגישי הקבילות היו חיילים בשירות חובה • 31% מהקבילות עסקו ביחסי מפקד-פקוד

מ"מ נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תת אלוף במיל' איתן דהן, הגיש לשר הביטחון נפתלי בנט ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת את דוח קבילות החיילים ה-48, המסכם את שנת 2019 . הדוח התאפיין בשנה החולפת בקבילות על אלימות פיזית ושימוש בכוח מופרז של מפקדים, מקרים של אמירות גזעניות כנגד חיילים בני העדה האתיופית וטיפול לקוי בזכויות רפואיות של חיילים. כמו כן, נותר על כנו מספר הקבילות הגבוה והמדאיג של אנשי קבע- קצינים ונגדים.

על פי הדו"ח ישנה ירידה של 10% במספר הקבילות אך החמרה במקרי האלימות ובשימוש של מפקדים בכוח מופרז כלפי חיילים.

6,114 קבילות הוגשו בשנת 2019, 59% מהקבילות שטופלו נמצאו מוצדקות.

מ"מ נציב קבילות החיילים החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תא"ל (מיל') איתן דהן, צילום: טל עוז, משרד הביטחון

 

ריכזנו מספר דוגמאות לקבילות חיילים כפו שפורסמו בדו"ח לפי נושאים:

פיקוד ומנהיגות- אלימות מפקדים:

חייל הגיע לבסיס לאחר צום כאשר אינו מגולח וסגן מפקד הפלוגה הצמיד סכין מתקפלת לצד צווארו של החייל והחל לגרד את השערות על לחיו.

מפקד מחלקה הסיר בכוח, תוך שימוש בצבת, מאצבעו של חייל טבעת בעלת ערך רגשי מאוד, שירש מסבו ז"ל וגרם לשבירת הטבעת.

חייל בשירות החובה הלין על אופן התנהלותו של מפקדו הממונה, קצין בדרגת רב- סרן, כשהתבטא כלפיו באופן בלתי הולם ואף קרע שרשרת שענד החייל על צווארו.

משטרה צבאית. צילום: פלאש 90

גזענות:

חיילת בת העדה האתיופית קבלה על נגד המשרת ביחידתה, שבמהלך שיחה בחדר האוכל, אמר: "אתם לא יהודים, אתם גויים, אתם התנהגתם יותר גרוע מערבים". מתחקיר שנערך בעת בירור הקבילה עלה כי הנגד אכן התבטא כלפי החיילת באופן בלתי הולם, אך לדבריו התכוון להפגנות בני העדה האתיופית ואמר: "ההפגנות מתנהלות באופן הגרוע יותר מהפגנות הערבים".

חייל ממוצא אתיופי קבל על נגד המטבח ביחידתו, שהתבטא כלפיו במהלך תורנות מטבח באופן גזעני ומעליב, כשקרא לעברו יומיים לאחר אירוע הירי של שוטר כלפי בן העדה האתיופית, סלומון טקה ז"ל, כך: "צא, צא מפה לפני שאני מתקשר לשוטר שיירה בך כדור".

חייל הלין על שמפקד המחלקה התבטא באופן גזעני כלפי החיילים בני העדה האתיופית במחלקה, כשאמר כי הוא "לא רואה אתיופים בלילה כי הם שחורים".

חיילים, צילום ארכיון: פלאש 90

רפואה:

חייל בשירות חובה הלין על עיכוב ממשי בטיפול בו מצד גורמי הפיקוד והרפואה ביחידתו, חרף תלונותיו החוזרות על כאבים עזים בבטנו. מפקד המחלקה וסגן מפקד הפלוגה לא מימשו את אחריותם הפיקודית לפינויו הדחוף של החייל לחדר המיון ולא התייעצו עם גורמי הרפואה נוכח מצבו הרפואי. בסופו של דבר, בבדיקת החייל בבית החולים נמצא כי התוספתן התפוצץ ולכן הוא נותח בדחיפות. במהלך הניתוח נכרת התוספתן, הבטן נשטפה והושאר נקז. לאחר כשבוע נדרשו שטיפות בטן נוספות והושארו שני נקזים.

רופא ציין בתיקו הרפואי של החייל את ההערה 'חחחחח?' לצד תיעוד המלצות נוירולוג לימי מנוחה ברשומה הרפואית הממוחשבת ואף בהפניה שניתנה לחייל לבדיקת סי-טי.

 

אי מימוש זכויות חיילים:

בכמה קבילות הלינו חיילים על עיכוב של ממש, לעיתים של חודשים, במשך הטיפול בערעורים שהגישו על דחיית בקשותיהם לקבל היתר לגידול זקן וכן על קבלת נימוק שאינו מפורט דיו בתשובה לבקשותיהם.

חייל בשירות חובה נשאר במחבוש שלושה ימים לאחר שבקשתו להמתיק את עונשו כבר אושרה מטעם קצין בדרגת אלוף. במהלך בירור הקבילה עלה כי אישור בקשת ההמתקה שעליה חתם האלוף לא הועבר מלשכתו לגורמי הפיקוד במתקן הכליאה, שלושה ימים, מסיבות בירוקרטיות ומבלי שמי מהגורמים האחראים לטיפול באישור בקשת ההמתקה, החל בלשכת האלוף וכלה בגורמי הפיקוד במתקן הכליאה, וידא כי אישור בקשת ההמתקה הגיע ליעדו וטופל ללא דיחוי.

מיועד לשירות ביטחון הלין על תיעוד לקוי ופוגעני בתיקו הרפואי: "שוב כשלה שאיפתו האינסופית להורדת פרופיל".

צה"ל מסר בתגובה כי: ממצאי הדו"ח השונים עסקו בתחומי כבוד האדם וצנעת הפרט, פערים בין פקודות הצבא, מדיניותו ואופן מימושן, שירותי הרפואה בצה"ל, החובשים בצה"ל, פרופיל רפואי זמני (פרופיל 24), פגיעה בזכויות הפרט בעקבות תיעוד לקוי, מיועדים לשירות ביטחון, המענה לטבעונים, מערך המילואים, אי מימוש זכויות חיילים ושינוי שיבוץ.

וכי "צה"ל מודה לנקח"ל ונציגיו על הדו"ח והעבודה לאורך השנה. בצה"ל רואים חשיבות בדו"ח המציף נושאים הדורשים בחינה וטיפול בחיי היום-יום של חיילי צה"ל. הדו"ח יסייע לקידום המענה הניתן למשרתי צה"ל באופן פרטני ומערכתי.

הרמטכ"ל אביבי כוכבי. צילום: הדס פרוש פלאש 90

צה"ל מחויב ללמוד את הממצאים, להפיק את הלקחים ולתקן את הדרוש תיקון בהקדם. בצה"ל פועלים מספר מנגנוני בקרה וביקרות פנימיים שמטרתם להוביל לשיפור במגוון רחב של נושאים ובראשם מוכנות צה"ל לצד איכות השירות למשרתיו".

It is not Android