ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון קובעת כי צה״ל ערוך למלחמה וכי אין פערים מהביקורת של האלוף במיל' יצחק בריק.

"רמת המוכנות של צה"ל למלחמה השתפרה באופן משמעותי מאז 'צוק איתן'", כך קובעת וועדת החוץ והביטחון של הכנסת בדו״ח המיוחד שהותר לפרסום. "כמעט בכל מדד כמותי הייתה עלייה דרמטית ברמת המוכנות – במספר האימונים, במצב מלאי החימוש ובמלאי חלקי החילוף".

כוחות צה"ל באימון. צילום: דובר צה"ל

 

כמו כן, נכתב בדוח כי "על פי הערכתם של מג"דים ומפקדי אוגדות לא רק מספר האימונים גדל, אם כי גם רמתם ורמת המסגרות המתאמנות השתפרה".

"החלטת הרמטכ"ל שהובילה את תר"ש גדעון, שלדעת חברי ועדת המשנה מוכנות הייתה נכונה, קבעה דיפרנציאציה בין האוגדות הלוחמות – החלטה שקבעה את סדר העדיפויות במוכנותן של האוגדות ובגמישות הפעלתן". עוד צויין כי "החקיקה שעגנה את הסכם כחלון-יעלון לצמצום מערך הקבע של צה"ל בקרב ל-12% הובילה את צה"ל לבצע מספר רב של שינויים ורפורמות אלו, חלקם אורך שנים ורובם יושלם עם השלמת תר"ש גדעון".

"ההמלצות נשקלו בכובד ראש לאחר שלקחנו בחשבון את מגבלות התקציב, את משך הזמן והקצב שלוקח לתהליכים להתממש ולבוא לידי ביטוי, ואת סדר העדיפויות שקבע צה"ל", לשון הדו"ח. "ברור לחברי ועדת המשנה שמשמעותה של המלצה זו היא הסטה קבועה ומתמשכת של תקציב מנושאים המתוקצבים היום לתוספת השכר הנדרשת. תוספת לשכר הבסיס דרושה על מנת להשאיר את הטובים ביותר מבין חיילי הסדיר לשירות בקבע ולצמצם את התחלופה הגבוהה של הנגדים הנמצאים בקבע ראשוני. כל זאת בכדי לשפר את רמת כשירותו ומוכנותו של צה"ל למלחמה".

ועדת חוץ וביטחון, היום

 

ח"כ עפר שלח אמר: "הדיון החשוב מאין כמותו על מוכנות צה״ל למלחמה גלש לצערי בשבועות האחרונים לפסים לא רצויים של עלבונות אישיים. אבל בבסיס שלו עומדת האחריות של כולנו להעמיד צבא מוכן וכשיר לכל משימה שתוטל עליו. הדו״ח שאנחנו מוציאים היום הוא חלק מן העבודה הזאת, הנעשית בוועדת החוץ והביטחון כל השנה".

"הרמטכ״ל עשה בשנים האחרונות צעדים חשובים לשיפור ומיקוד הצבא. עם זאת, יש עדיין פערים בין המצוי לרצוי, בעיקר בצבא היבשה. אנחנו מצביעים עליהם, ומציבים המלצות מעשיות לתיקון. נעקוב אחרי ביצוען, ונמשיך לממש את האחריות שלנו כגוף המפקח המשמעותי ביותר על הצבא", הוסיף שלח.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20