53% מהציבור מאמינים כי הבעיה המרכזית בתקשורת הישראלית היא הטיה פוליטית, כך עולה ממחקר מיוחד שערך מכון המחקר " מחקרי מדיה" לקראת כנס אילת לעיתונות שיתקיים בהמשך החודש. המחקר מתבסס על ניתוחי תוכן של מחקרי מדיה לצד סקרי עמדות הציבור שנערכו באמצעות Panel4All מבית 'פאנלס'. הממצאים המלאים יוצגו בכנס עצמו, סקירה זו כוללת ממצאים ראשוניים בלבד.

מתוך" מחקר 'יפעת'
מתוך" מחקר 'יפעת'

על רקע המאבקים הרבים בתחום התקשורת בשנה החולפת, נבחנה עמדת הציבור כלפי התקשורת בעת הנוכחית. לתפיסת 53% מהנשאלים, ההטיה הפוליטית באמצעי התקשורת נתפסת כבעייתה המרכזית, בפער עצום מסוגיית הריכוזיות וקשרי ההון שאותה רק 29% תופסים כחשובה ומשמעותית, לא הרבה יותר מסוגיות כמו תכנים "צהובים" והתעסקות בטפל (27%) וריבוי תכנים מסחריים ופרסום סמוי (25%). סוגיות הייצוג החסר לקבוצות שונות באוכלוסייה נתפסת על ידי 14% כמרכזית. 9% מהנשאלים השיבו שאין כל בעיה מהותית בתקשורת הישראלית.

סדר העדיפויות: הבחירות בארה"ב חשובים מהטרור

עוד עולה מן המחקר כי גל הטרור שפקד את ישראל בשנה האחרונה זכה לפחות חשיפה מהבחירות בארצות הברית, במה שמלמד מעט על סדר העדיפויות של כלי התקשורת הממוסדים. על פי מחקר "יפעת", כמות האייטמים על הבחירות בארצות הברית הגיע ל-15,230, לעומת 14,500 ידיעות בנושא גל הטרור שפקד את הארץ בלבד.

מתוך: מחקרי 'יפעת'
מתוך: מחקרי 'יפעת'

משבר הדיור עליו עמלה הממשלה זוכה במקום השלישי של הנושאים המובילים בסדר היום התקשורתי, אך נמצא הרחק מאחור עם 7,250 ידיעות בלבד. מתווה הגז, שעיתון "דה מארקר" הוביל את המאבק בו, זכה לסיקור נרחב יותר מפרשת אלאור אזריה.

מאבקי התקשורת בממשלה זוכים לראשונה לחשיפה חסרת תקדים, כך טוען המחקר, כשלראשונה התקשורת עצמה מגיעה לעשירייה הראשונה של נושאי הסיקור שלה.

התקשורת מתעסקת בעצמה

עוד עולה מן המחקר כי בין נפח החשיפה התקשורתית לבין החשיבות הציבורית המיוחסת להם ישנה אי התאמה ויחס הפוך בחלק מהמקרים. הקמתו של תאגיד השידור הציבורי בולט כסיפור התקשורתי המרכזי בפער ניכר ומהווה מעל מחצית מכלל הסיקור בנושא עם61% חשיפה בקרב הציבור. המאבק החריף בין "ידיעות אחרונות" ל"ישראל היום" עם 42% חשיפה בקרב הציבור. הסוגיות שנגעו לגלי צה"ל – פרשות גידי אורשר ורזי ברקאי והטענות כלפי גלגל"צ תופסות את המקום השלישי בחשיפה בקרב הנשאלים עם 27%, במקום הרביעי ניצבת הביקורת על עיתון "הארץ" וכותביו עם 22%, קשריו של רה"מ נתניהו עם שאול אלוביץ' בעל השליטה ב"בזק" ובאתר "וואלה!" עם 20% וסוגיית פיצול ערוץ 2 עם 17%.

בסוגיית הקמתו של תאגיד השידור ישנה התאמה כאשר 54% מהציבור רואים חשיבות בנושא המסוקר ביותר בתחום. לעומת זאת, הפער הניכר ביותר והמעניין ביותר הוא בין נפח הסיקור של המאבק החריף והמתמשך בין שני העיתונים היומיים הגדולים שרק 14% מהנשאלים ראו בו נושא מרכזי למרות החשיפה העצומה (42% מהציבור טענו שמדובר בנושא שנחשפו אליו רבות). במקום השלישי בחשיבות הציבורית ניצבת הביקורת על עיתון "הארץ" וכותביו עם 26%. במקום הרביעי בחשיבות הציבורית המוקנית לה ניצבת סוגיית האיזון וריבוי הקולות בגלי צה"ל והפיצול המתוכנן בשידוריו של ערוץ 2 מגיע רק ל-10%.

שחר גור, מנהל יפעת מחקרי מדיה: "הצלבת השיח התקשורתי וסקרי דעת קהל מעידה כי גם התקשורת וגם הציבור רואים בפוליטיזציה של המדיה האיום המרכזי כיום בשוק התקשורת אך מכיוונים שונים – התקשורת מכיוון ההתערבות הפוליטית במדיה והציבור מכיוון ההטיה הפוליטית של המדיה. בהתאם לכך, הנושאים שזוכים הן לחשיפה רחבה והן לחשיבות ציבורית הם אלה המערבים מאבק בין נציגי התקשורת והממשלה, דוגמת מאבקי תאגיד השידור הציבורי וגלי צה"ל. מנגד, נושאים כמו פיצול ערוץ 2 והקרב בין ידיעות אחרונות לישראל היום אמנם זוכים לחשיפה אך לעניין ציבורי נמוך יותר. האמון בתקשורת ללא ספק נפגע מהמאבק הפוליטי שהגיע לשיאו השנה, אך חשוב לזכור כי גם אם התפיסה הכוללת של תקשורת מוטה נותרה חזקה, אין זה בהכרח אומר שצריכת החדשות בפועל מלווה בחוסר אמון גורף בקרב מרבית הציבור".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.