No Tag To Print

WhatsApp Image 2020-08-03 at 14.09.39
צילום: דוברות הכנסת

דו"ח המבקר: מיליוני אזרחים ללא מיגון בפני טילים

דו"ח מבקר המדינה סוקר שורה של ביקורות והערות על תפקוד צה"ל ומשרד הביטחון

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, קיבל כעת בלשכתו את הדו"ח השנתי (70 ג') מידי מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן.
הדו"ח כולל בין היתר התייחסות להיערכות להגנת העורף מפני איום טילים ורקטות, ההיערכות להגנה על מתקנים חיוניים מפני טילים ורקטות, היערכות משרד הביטחון וצה"ל למימוש מזכר ההבנות עם ארה"ב בנושא הסיוע הבטחוני ועוד.

יו"ר הכנסת לוין אמר עם קבלת הדו"ח: "אני מודה למבקר המדינה, מר מתניהו אנגלמן, ולצוות משרדו על דו"ח מפורט שנעשה באופן מקצועי ומעמיק. מדינת ישראל ותושביה עומדים יום יום בפני איומים מבית ומחוץ, אתגרים ביטחוניים רבים ויחסי חוץ חשובים מאין כמותם. אין לי ספק שהדו"ח יסייע בשיפור התמודדות מוסדות המדינה השונים עם אתגרים גדולים אלה".

מבקר המדינה חושף היום (ב') תמונת מצב מדאיגה. כ-2.6 מיליון תושבי ישראל נמצאים כיום ללא מיגון ראוי במקרה של התקפת טילים. מקלטים ציבוריים רבים נמצאו בביקורת לא תקינים, והתוכניות לפינוי תושבים במקרה של מתקפה חריפה לא הושלמו. בעיות נוספות אותרו בתוכניות להגנה על אתרים רגישים ברחבי הארץ.

Photo by Adam Shuldman/Flash90

המבקר הקדיש פרק נרחב ביותר לבחינת מוכנות העורף ללחימה שבו עלה כי ל-28% מתושבי המדינה אין מיגון ראוי מפני מתקפת טילים. 38% ישתמשו בחדר ממ"ד ביתי ו-27% ישתמשו במקלטים פרטיים משותפים שקיימים בבניינים רבי קומות.

6% מהציבור, כ-550 אלף איש, ישתמשו לפי ההערכות במקלטים ציבוריים שפרוסים ברחבי הארץ, אך לא בטוח כי המקלט יגן עליהם כמו שצריך. ביקורת שערך מבקר המדינה באפריל אשתקד העלתה כי כמעט מחצית מהמקלטים הציבוריים בישראל אינם בכשירות טובה ומעלה.
25% מהמקלטים בישראל הוגדרו על ידי המבקר ברמת כשירות נמוכה ו-20% נוספים, כלומר 2,494 מקלטים, הוגדרו כלא כשירים. עם זאת, 28% מהמקלטים נמצאו בכשירות טובה מאוד ו-27% נוספים הוגדרו בכשירות טובה.
Photo by Roy Alima/Flash90
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מותח ביקרות חריפה  מאוד על מצבו של המנהל האזרחי, שמתנהל לפי אמות מידה של המאה הקודמת. בדו"ח נחשפו פערים בין החלטת הממשלה לקידום המנהל האזרחי לבין המצב בשטח, כתוצאה ממאבקי כוח בין הזרועות התפעוליות השונות. בנוסף, התגלה כי אין מבקר פנים למנהל כבר 8 שנים, מה שמוביל להתנהלות מיושנת וארכאית, היתרים באמצעות מאכערים ופתח לשחיתויות וגם סיכון לעובדים הפלסטינים ולזליגת מידע לגורמי חוץ.

על פי הדו"ח המנהל האזרחי מתנהל בצורה פרימיטיבית עד כדי כך, שרישום המקרקעין ביו"ש מתבצע באמצעות ספרים פיזיים ולא באמצעות מיחשוב, כאילו אנחנו בשנות השבעים. הרישום הידני עלול (וכנראה גם הוביל) לטעויות, לא דיוקים ולרישום כוזב מכוון כדי לגנוב קרקעות או כדי לסכל עסקאות.

ההתנהלות הזו גורמת לכך שאזרחים ישראלים פשוטים, שרוצים לקנות או למכור קרקע נתקלים בסבך ביורוקרטי מתמשך, ולמשך זמן ארוך מהרגיל כשהם מבקשים לרשום את הנכס שבבעלותם כדין, כמו שעושים בישראל שבתוך הקו הירוק.

Photo by Yossi Zeliger/FLASH90 רסעאן עליאן ראש המנהל האזרחי

תגובת תנועת רגבים לדוח המבקר על המנהל האזרחי: "מבין כל שורה ושורה בדו"ח מבקר המדינה על המנהל האזרחי, זועק הצורך לסגור את המנהל האזרחי ולהטמיע את אנשי המקצוע שלו בתוך משרדי הממשלה", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "תפקידו של דו"ח מבקר המדינה למצוא ליקויים וכשלים הנופלים באופן טבעי בכל אחת ממערכות המדינה, אולם כמות הכשלים הנובעים מכפיפותו הכפולה של המנהל האזרחי ל'שני אדונים' – הן לצה"ל ומערכת הביטחון, והן למשרדי הממשלה, מגלמת בתוכה בעיה מהותית שלא תוכל להגיע לידי פתרון מעמיק ללא החלת ריבונות של מדינת ישראל ביהודה ושומרון. כל פתרון מקומי, משול להטלאה חוזרת ונשנית של שמיכה בלויה".

 

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן: "הדוח מציג שורה של ליקויים הקשורים למשרד ראש הממשלה, למשרד הביטחון וצה"ל, לרשות המיסים, למוסד לביטוח לאומי ולגופים ציבוריים נוספים. הביקורות עוסקות בנושאים הקשורים לכל אחת ואחד מאיתנו – לביטחון שלנו, לשימוש בכספי הציבור ולמנגנוני קבלת החלטות שצריכים להשתפר כדי לשרת באופן מיטבי את הציבור בישראל. חשוב שכלל המבוקרים יעמיקו בדוח, ילמדו את ממצאי הביקורת ואת ההמלצות ויביאו לתיקונם. אנו נוסיף לעקוב אחר הפקת הלקחים בגופים המבוקרים ביסודיות, במקצועיות ובהגינות, כך שביקורת המדינה תהווה כלי אפקטיבי לטיוב השירות הציבורי בישראל"

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל פועל באופן מתמיד לביצוע מהיר של משימותיו ולהן השלכות בטחוניות ישירות. צה"ל פועל בשיתוף פעולה מלא עם עורכי הביקורת, בפתיחות ובשקיפות, ומתייחס בכובד ראש לממצאיה. צה"ל פעל וממשיך לפעול לעמידה בכלל יעדיו ובהסדרת הנושאים המומלצים גם בדוח הביקורת".