דו"ח חדש של תנועת "אם תרצו" חושף את תעשיית מימון המחבלים של האיחוד האירופי. הדו"ח , שפרטיו התפרסמו לראשונה ב"ישראל היום", מתפרסם לקראת דיון שיתקיים היום (ב') בבג"ץ בעתירת המוקד נגד הריסת ביתו של המחבל פאדי אל־קנבר, שרצח לפני חודש את ארבעת צוערי בה"ד 1 בטיילת בארמון הנציב בירושלים.

רגע הדריסה בפיגוע בארמון הנציב בירושלים

לפי "אם תרצו", לא פחות מ-48 משפחות זכו לסיוע משפטי של "", זאת באמצעות למעלה מ־58 עתירות נגד הריסת בתי מחבלים. מהדו"ח עולה כי אותם מחבלים רצחו יחד כ-50 בני אדם. מהדו"ח עולה כי ב-2014 העבירה לו קרן פלסטיני מרמאללה כ-3.3 מיליון ש"ח. בין השנים 2012 ל-2016 האיחוד האירופי, האו"ם ומ-11 ממשלות ברחבי אירופה העניקו לארגון השמאל כ-15.5 מילון ש"ח. בארבע השנים שקדמו לכך, העבירה לו 3 מיליון שקלים.
לפי ההערכות, תקציבי הארגון עומדים על לפחות 7 מיליון שקלים מדי שנה. בין התורמים הבולטים של הארגון נמנה האיחוד האירופי. כמו כן, הארגון מקבל תרומות נדיבות מהולנד, בריטניה, שוודיה, בלגיה, שווייץ, ספרד, קנדה, אירלנד ופינלנד. במקביל, המוקד להגנת הפרט מקבל תרומות מקרנות זרות כגון  NDC, קרן פורד, oxfam novib‏, Misereor , Sigrid Rausing Trust , EED , CCFD ומהקרן החדשה לישראל.

"נמצאים עם משפחות המחבלים ומעודדים אותן"

מי שסבלה מהסיוע של הארגון במיוחד היא הדס מזרחתי, אשר בעלה, סגן ניצב הי"ד, נרצח באיזור חברון בערב ליל הסדר לפני כשלוש שנים. הדס נפצעה קשה, אולם הצליחה להשתלט על ההגה ולהציל את עצמה ואת ארבעת ילדיהם ששהו ברכב.

מאז, היא החלה במאבק הבלתי נגמר על המשך חייה. בנוסף להתמודדות היום יומית עם השכול ועם הפציעה, הדס נאלצת להתמודד עם מליצי היושר של המחבל בבתי המשפט. מדובר באנשי הארגון "המוקד להגנת הפרט", המזוהה עם השמאל הקיצוני.

 

מזרחי מספרת על הארגון שממדבר בזכותו של הרוצח השפל. "פגשנו ארגון 'זכויות אדם', אני נלחמת איתם בבית המשפט נגד המחבלים. הם תמיד נמצאים שם, אם השופט אומר משהו הם ישר מתערבים, הם נמצאים עם משפחות המחבלים ומעודדים אותם. פגשתי אותם בבג"ץ, בדיון על הריסת הבית של המחבלים מגנה עליהם 4 עורכות דין מטעם 'המוקד להגנת הפרט' ומסבירות למה אסור להרוס למחבל את הבית. שאלתי את השופטת מה הזכויות שלי כשנסעתי לתומי בערב פסח וירו עלי ממארב. כשדורשים להרוס להם את הבית, הדבר המינימלי, המוקד להגנת הפרט נלחם בעד המחבלים".

"אנחנו לא נגדך!" – "את לא נגדי, את נגד כל עם ישראל"

"כשסיימנו את המשפט ויצאנו החוצה, ניגשה אלי אחת עורכות הדין ואמרה לי 'זה לא נגדך!'. השבתי לה 'זה לא נגדי, זה נגד עם ישראל, נגד כל התושבים שגרים פה במדינה. את נלחמת למען זכויות המחבלים ומעודדת אותם לפגוע את נלחמת בעד העם שלך בעד בצע כסף?'".

הזכירה כי המחבל הנתעב שרצח את בעלה שהה בכלא הישראלי ושוחרר במסגרת "עסקת שליט". "המחבל שוחרר בעסקת שליט וריצה תקופה מועטת בכלא, המחבל קיבל זכויות יתר שאנחנו לא קיבלנו בתור נפגעים. המוקד להגנת הפרט נמצא בבג"ץ ומתערב בכל החלטה. זה מקומם, זה מכעיס, זה מכאיב. בתור אזרחית במדינת ישראל אני מתקוממת וכועסת, המוקד להגנת הפרט לא אמור להופיע בבתי משפט", אמרה מזרחי.

"יש להם דעה נחרצת לטובת המחבלים, צריך להפסיק את זה עכשיו מיד, צריך להפסיק לתת כוח למשפחות המחבלים. אסור לתת להם להיות שם, המשפחות של המחבלים מגיעים אליהם. הם מחייכים אליהם, דואגים שלא יעשו להם 'עוול', שכחו שעשו את העוול האמיתי לנפגעים".

משפחת ברוך מזרחי היד יונתן זינדל פלאש 90
משפחתו של ברוך מזרחי הי"ד בשעת ההלוויה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מזרחי הוסיפה, "לא שמעתי עליהם עד שהמשפחה נפגעה. פגשתי אותם במחנה עופר, בבג"ץ, בעיתונות. קראתי איזה חבורה ענקית נלחמת על זכויות המחבלים במקום על הזכויות שלנו כנפגעי עבירה. הנציגה שלהם אמרה כי גם 'למחבל יש זכויות'. שאלתי אותה מה הם הזכויות שלי, היא השיבה 'את כבשת'. אמרתי לה כי אני גרה במודיעין, מה כבשתי? הם עושים גם בתל אביב, בחיפה. היא סתמה את פיה והלכה לדרכה".

'המוקד להגנת הפרט' – מיליוני שקלים ממדינות זרות

ארגון "המוקד להגנת הפרט" הוקם לראשונה בשנת 1988. בראש הארגון יושבים אלחנן ריינר, עו"ד דני זיידמן, ד"ר יוסף שוורץ  ודליה קרשטיין. הארגון צבר רקורד שנוי במחלוקת כשייצג מגוון עכור של רוצחים בבתי המשפט. בין היתר, הארגון ייצג את הרוצח של דני גנון הי"ד, משפחת המחבלים מהפיגוע בהר נוף בירושלים, המחבל שרצח את הלל אריאל הי"ד בת ה-13 ועוד רבים.

דני גונן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
דני גונן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.