ברקע הביקורת החריפה שמתח נגד סעודיה בגין רציחתו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, נשיא טורקיה רג'פ טאליפ ארדואן הוא השליט שפוגע בצורה הקשה ביותר בחופש העיתונות – כך עולה מדו"ח שפורסם אתמול (חמישי) על ידי ארגון "הוועדה להגנה על עיתונאים" (CPJ).

לפי הדו"ח, 251 עיתונאים ברחבי העולם כלואים כיום בגין פעילויות אנטי-ממשלתיות ו"חדשות כוזבות", בהם שני כתבים של סוכנות הידיעות רויטרס. לפחות 68 עיתונאים מהם כלואים בטורקיה.

העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י שחוסל בטורקיה. צילום: רויטרס

 

יותר ממחצית מהעיתונאים כלואים בטורקיה, סין ומצרים – זו השנה השלישית ברציפות. זו גם השנה השלישית ברציפות שטורקיה בראשות רג'פ טאליפ ארדואן היא שיאנית הכליאה של עיתונאים. "זה נראה כמו טרנד עכשווי", אמרה מחברת הדו"ח אלאנה בייסר.

במצרים כלואים לפחות 25 עיתונאים.ובסין כלואים 47 עיתונאים. לפחות עשרה מהם נכלאו מבלי שהוגשו נגדם כתבי אישום ולפי הוועדה להגנה על עיתונאים המאסרים שלהם קשורים לרדיפת הרשויות אחר המיעוט האויגורי במדינה והחזקת כמיליון בני אדם במחנות חינוך מחדש.

"ההתקפה הגלובלית הנוראה על עיתונאים שהחריפה בשנים האחרונות לא מראה שום סימן של דעיכה. זה בלתי מתקבל על הדעת ש-251 עיתונאים נמצאים בבית סוהר ברחבי העולם רק משום שסיקרו את החדשות", מסר יו"ר הוועדה למען עיתונאים ג'ואל סימון בהודעה לתקשורת.
לינור בר-אל

לינור בר-אל