הוריד בעשרות אחוזים את תמיכתו בפלסטינים לאור התנהלותם הכלכלית. כך עולה מתוך דו"ח חדש של . על פי הדו"ח, התמיכה ירדה מסכום של 76 מיליון דולר בשנת 2017 ל-10 מיליון בלבד.

עוד עולה מהדו"ח כי החלטת להמשיך לתמוך במחבלים עולה גורמת לרשות הפסד של 138 מיליון דולר אותם מקזזת ישראל מכספי המיסים של הרשות. בפועל התשלומים המועברים לרשות מישראל מהווים 65% מתקציב הרשות ועל כן הפגיעה היא אנושה, אך אבו מאזן עדיין מתעקש לממן את המחבלים המוגדרים בדו"ח כ"שאהידים" ו-אסירים. אחד הצעדים שנקט אבו מאזן בעקבות צמצום התקציב הוא קיצוץ של עד 30% משכר עובדי הרשות והגדלה של הלוואות מהבנקים.

הצמיחה הפלסטינית בשנת 2018 עמדה על 0.9 בלבד. מדובר בירידה משמעותי לעומת שנת 2016 אך עליה לעומת שנת 2014 שאז מצבה היה קשה יותר.

שנת 2018 הייתה קשה כלכלית במיוחד לתושבי רצועת עזה שחוו ירידה של 7%, מדובר באחת הירידות החדות שהיו בשנים האחרונות ברצועה. כמו כן, שיעור האבטלה ברצועה גבוה ועומד על 50% כאשר אצל ערביי יו"ש הוא נסק אל 31%.

ערביי יו"ש ועזה קיבלו גם מכה בינלאומית בשיעור התרומות הכספיות שירדו ב-6% והם עמדו על 676 מיליון דולר המהווים 5% מהתמ"ג השנתי. עוד עולה מן הדו"ח כי ערב הסעודית היא אחת התורמות החזקות של הרשות כאשר תרומתה הפיננסית לשנת 20148 עומדת על 222 מיליון דולר במצטבר אותם קיבל לידיו אבו מאזן.

על פי הנתונים העולים מן הדו"ח גירעון הרשות עומד לחצות את רף מיליארד הדולר אם לא יחול שינוי בתקופה הקרובה.

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.