12:44 24/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דו"ח חדש: הגורם המרכזי לביצוע פיגועים – הסתה

דו"ח חדש: הגורם המרכזי לביצוע פיגועים – הסתה

שבעה חודשים לאחר הדו"ח על "הייאוש מתהליך השלום" מפרסם המרכז למורשת המודיעין ממצאים חדשים באשר לגורמים להתפרצות גל הטרור

אין זה סוד שגל הטרור מן החודשים האחרונים מנוצל כתחמושת פוליטית נגד הממשלה המכהנת, כאשר לא אחת משתמעת מטיעוני המבקרים מעין הבנה למניעי המחבלים והבון-טון בהקשר זה תולה את המוטיבציה לפיגועים בתחושת יאוש של הדור הצעיר הפלשתיני מהעדר אופק מדיני. לפני כשבוע (ב-14 באפריל) פורסם דו"ח חדש של אותו המרכז למורשת המודיעין (המל"מ), אותו הגוף עליו ביססו את תימת ה"יאוש" אך הוא לא זוכה לתהודה דומה.

כותרתו של הדו"ח היא "שבעה חודשים למתקפת הטרור העממי – תמונת מצב", המציף כמה תובנות בעלות חשיבות.

א. מרבית מבצעי הפיגועים היו טעונים במוטיבציה פלשתינית לאומית. המוטיבציה הלאומית שלהם הושפעה מאוד מהחינוך (הפורמאלי והבלתי פורמאלי), שהטמיע בהם מינקות את הנרטיב השולל את זכות קיומה של מדינת ישראל ותופס את האלימות והטרור כמרכיב המרכזי באסטרטגיה הפלשתינית.

ב. השיקולים האישיים והמימד והספונטני של צעירים, שביצעו את הפיגועים, מילאו תפקיד חשוב בהחלטה האישית של כל אחד לבצע את הפיגוע.

ג. אין ספק, כי מבצעי הפיגועים – ובעיקר הצעירים שבהם – הושפעו מאוד מההסתה המתמשכת לבצע פיגועים, שהתקיימה גם בשנים שלפני מתקפת הטרור הנוכחית והתעצמה במהלכה.

התסכול והייאוש כמניע לטרור

ראוי להזכיר כי כלי תקשורת וגורמים פוליטיים עטו כמוצאי שלל רב על דו״ח ביניים של המרכז למורשת המודיעין (מל"מ), שפורסם בתום כחודש לגל הטרור (25 אוקטובר 2015), ממנו השתמעה מסקנה ראשונית שהציפה את עניין "עומק התסכול והייאוש" מבין המניעים העיקריים לדרבון המחבלים, הגם שמחברי הדו״ח הדגישו כי התבססו על מקורות גלויים ורשתות חברתיות פלשתיניים ולפיכך אין להקיש מכך מסקנות גורפות אודות פרופיל מבצעי הפיגועים במסגרת "ההתנגדות העממית”.

יצירת הזיקה האוטומטית בין הפיגועים לבין הקיפאון המדיני אומצה כמו מטבע הדברים גם ע״י מבקריה של הממשלה בחו״ל ושימשה קטליזטור לביקורת כלפי ישראל גם בקרב מוסדות בינ״ל, למרות העובדות המעוגנות לפיהן פריצת גל הטרור נבעה מהסתה פלשתינית שקרית בהקשר לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית.

 

חיילי צה"ל אחרי עוד פיגוע. מניע התקפי. צילום: פלאש 90.
חיילי צה"ל אחרי עוד פיגוע. מניע התקפי. צילום: פלאש 90.

 

באותו סנטימנט ניתן להתרשם כי על אף הירידה הדרמטית בהיקף הפיגועים בחודש האחרון, נמנעים מובילי דעה בתקשורת לצד גורמי אופוזיציה מלאפיין מגמה זו כנובעת מהצלחה מצטברת של מערכת הביטחון בהתמודדות מול התפרצות הטרור. אדרבא, הללו מעדיפים לתאר זאת כהפוגה מקרית, ובמשתמע, הממשלה חסרת אונים לנוכח המשך השתוללת הטרור ברחובות.

כך איפוא, הפיגוע החריג באוטובוס בירושלים מוצג כראיה להמשכו של גל הטרור ואף כעליית מדרגה במאפייניו. פרשנות זו מתעלמת במכוון מהמצב לאשורו המעיד על בלימה יחסית של גל הטרור והופכת תקרית חריגה לחזות הכל. במשתמע, אנו ניצבים בפני שידור חוזר של פיגועי ההתאבדות של האינתיפאדה השנייה. טיעון זה טומן בחובו גם הפניית אצבע מאשימה לשב״כ שכשל בסיכול מקדים של התארגנות חבלנית במאפיינים ״ממוסדים״ יותר, להבדיל מפיגועי היחידים.

החיפזון שמובלע בטיעון זה מתעלם מצבר ראיות לפיהן פיגוע האוטובוס היה חובבני והתבסס על מטען מאולתר שהוראות ההפעלה להרכבתו נגישות לכל גולש באינטרנט. ספק רב אם מלכתחילה תוכנן כפיגוע התאבדות וייתכן כי המטען יועד להתפוצץ במקום אחר ולא באוטובוס. ממדי הבעירה ונפגעי היארוע היו קרוב לוודאי תולדה של התלקחות מיכל הדלק של האוטובוס בעקבות פיצוץ מטען החבלה הקטן. אשר על כן, מוטב היה לו היתה ננקטת בהקשר זה מידה של זהירות ואחריות בפרשנויות העיתונאיות, במקום לחולל סממנים של תבהלה וחרדה אצל ציבור הנוסעים בתחבורה הציבורית.

הוא הדין בסיקור המגמתי שנלווה לעניין חשיפת מנהרת התקיפה של חמאס בעוטף עזה. ההישג הטכנולוגי המשמעותי ביותר של מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות, מעצם הכנסתה לשירות מבצעי של מערכת ייחודית בקנה מידה עולמי לחשיפת מנהרות מתחלף בביקורת ארסית על הממשלה. לדברי המבקרים, עצם העובדה שחמאס ממשיך לחפור מנהרות הינה הוכחה לכשלון ההרתעה הישראלית. היש אבסורד גדול מזה?

כפי שניתן להתרשם, בדו"ח החדש אין אף מילה על עניין הייאוש והתסכול כמוטיב מנחה ומדרבן, ובעצם משדר מסר של "חוסר ברירה". ההפך הוא הנכון, המוטיבציה לביצוע הפיגועים, משדרת סוג של מסר "התקפי" שתכליתו ערעור זכות הקיום של מדינת ישראל.

 

רפאל בוכניק

רפאל בוכניק

אל"מ בדימוס, שירת בעבר ב-אמ"ן.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ניידת משטרה, אילוסטרציה. צילום: רפאל חיון

שוטר נעצר בחשד שנהג בשכרות

השוטר עוכב לבדיקת "ינשוף" ולאור ממצאיה רישיונו נשלל במקום, ונפתח נגדו הליך של הוצאה לחופשה כפויה