כלי נשק שנתפסו בפזורה הבדואית. צילום: דוברות


דוח מבקר המדינה שמתפרסם היום (רביעי) קובע: המשטרה כשלה בטיפול בעבירות נגד אמצעי לחימה במגזר הערבי. 
לפי הדו”ח, שיעור הפשיעה בקרב המגזר הערבי ממשיך לעלות.

ביקורת חריפה נמתחה מצד המבקר על חוסר שיתוף הפעולה בין המשטרה לבין כוחות הביטחון בכל הנוגע לטיפול בפשיעה בחברה הערבית.

לפי הדו”ח, למרות שהושקעו מאות מיליוני שקלים על ידי המדינה בפרויקטים שונים הקשורים בסוגיה – הם אינם נושאים פרי. כמו כן נקבע במסמך כי אחת הבעיות הגדולות עבור המשטרה היא העובדה כי התושבים עצמם מחזיקים בנשקים באופן בלתי חוקי.

מטעם חבר הכנסת עיסאווי פריג’ (מרצ) נמסר בתגובה לפרסום הדו”ח: “דוח המבקר רק חוזר על מה שכולנו יודעים. למשטרה לא באמת אכפת שערבים מתים. הגיע הזמן להפסיק לדבר על הבעיה ולהתחיל לראות ולהרגיש בשטח את הפתרונות, אך למרבה הצער, זה לא קורה. לא קורה, כי לאף אחד בצמרת המדינה והמשטרה לא באמת אכפת. הפעם היחידה שראש הממשלה, השר לבט”פ והמפכ”ל התייחסו ברצינות לנשק הלא חוקי בחברה הערבית היתה כשיהודים נרצחו. כי ערבי שנרצח על ידי ערבי זה לא נושא חשוב בעבור אכיפת החוק בישראל. גם כשגורמים אזרחיים מנסים להיכנס לרגלייה של המשטרה, במקום לעבוד יחד איתם, היא נאבקת בהם. נאבקת במי שמנסים למנוע פשיעה, במקום בפושעים עצמם.יש להכריז על מצב חרום ולפעול למיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי באופן מידי. דמנו לא הפקר!”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לדו”ח: “לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי ביישובי החברה הערבי בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות. משטרת ישראל פועלת בנחישות לאורך כל ימות השנה נגד אחזקה, סחר ושימוש באמל”ח בכל זמן ובכל מקום. לצד ביצוע חקירות יסודיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצר והעמדה לדין של כל פורע חוק, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט ביישובי המגזר הערבי. בשנת 2017 נתפסו ע״י המשטרה אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 2,225 חשודים והוגשו 1,137 כתבי אישום כנגד חשודים בגין עבירות אמל״ח המהווים עלייה של כ- 10% בכמות המעצרים ושל למעלה מ- 40% בכמות כתבי האישום (ביחס לשנת 2016). באשר לטיפול באירועי ירי, הרי שבשנת 2017 חלה ירידה של 16% בכמות האירועים שהתקבלו במוקד המשטרה. בחציון הראשון של שנת 2018 חלה עלייה משמעותית של כ- 40% בכמות המעצרים ועלייה משמעותית עוד יותר של 75% בכמות כתבי האישום שהוגשו כנגד המעורבים באירועי ירי לעומת התקופה המקבילה אשתקד”.

בשנים האחרונות פועלת המשטרה ביחד עם המשרד לבט”פ על בסיס תכנית רב שנתית לחיזוק שירותי המשטרה ביישובי החברה הערבית בישראל, באמצעות מנהלת ייעודית שהוקמה לטיפול בנושא חשוב זה. במסגרת התכנית מחוזקים כלל מערכי הליבה בתחנות ונקודות משטרה במגזר תוך הוספת עשרות תקנים, בפרט בתחום החקירות.
לצד פעילות האכיפה, אנו ממשיכים להעמיק את שירותי המשטרה ביישובי המגזר הערבי כולו ומבצעים כל העת פעילות מניעה והסברה במטרה לשנות את נורמות הציות לחוק. בימים אלו מבוצעת עבודת מטה משותפת למ”י ולמצ”ח שתכליתה הקמת יחידה משותפת למאבק בגניבות אמל”ח מצה”ל, תהליכים לחיזוק ממשקי העבודה בין המשטרה לצה”ל ולשב”כ, הקמת דסק אמל”ח, הכנסת טכנולוגיה מתקדמת לסל הכלים, קיום תכניות מניעה ייחודיות לבני נוער, קידום מהלכים להחמרת ענישה נגד העבריינים ועוד.

לצד כל אלו פועלת המשטרה להגברת שיתוף הפעולה וחיזוק אמון הציבור הערבי במשטרה. קיימת בעיית אמון בכל מוסדות השלטון בישראל ובתוכם, בין היתר, גם למשטרת ישראל. מעבר להקמת תחנות משטרה חדשות ביישובי המגזר, פועלת המשטרה במגוון דרכים לגיוס רב תרבותי לשורותיה כדי שכולם ירגישו חלק ממנה, ובהתאם חל זינוק משמעותי בשיעור הגיוס למשטרה מקרב החברה הערבית בישראל, התגייסות זו של ערבים מוסלמים ונוצרים לשורות המשטרה ממחישה את השינוי ביחס החברה הערבית למשטרת ישראל ועל עליית האמון בה. צריך לזכור כי השינוי אינו קורה בין לילה ואינו נחלת המשטרה לבדה, גם אם היא זו שמתמודדת עם תופעות הפשיעה בקצה לאחר נשירה מבתי הספר, אכזבה מהיעדר תעסוקה, חינוך, בריאות ועוד. בסופו של יום, למרות כל החסמים והקשיים המובנים הכרוכים בתהליך, המשטרה תמשיך ותשקיע מאמצים למלחמה בשימוש באמצעי הלחימה ובירי במגזר. בהקשר זה חשוב לציין, על מנת למגר ולשרש תופעות חברתיות פסולות ואורחות חיים אלימות שפוגעות בחיי אדם יש צורך בשילוב זרועות בראש ובראשונה של המנהיגות המקומית שתסמן את אותן תופעות כשליליות, שתוקיע אותן מעל כל במה ותסמן לאוכלוסייה הרלוונטית מה מקובל ומה אין מקומו יותר בקרב אזרחים נורמטיביים שומרי חוק. שיתוף פעולה כזה בין מוסדות השלטון לשינוי חינוכי, בין המשטרה כאוכפת חוק ובין ההנהגה שמסמנת את גבולות הגזרה הקהילתיים, היא זו שתביא בסופו של דבר למיגור האלימות והירי.

 

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.