יוסף שפירא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפי דו"ח המבקר המתפרסם היום (שלישי)  במשך שנים יישובי העימות לא מקבלים את מלוא מרכיבי הביטחון שהם זכאים להם על פי סיווגם.

בדו"ח המבקר נכתב כי "עיקר התקציב להקמת נמצא בידי היחידה להתיישבות במשרד הביטחון. היחידה הקצתה את תקציביה על פי סדר עדיפויות שקבע שר הביטחון אביגדור ליברמן, השונה מזה שקבע צה"ל האמון על הגנת היישובים ולא בהתאם לצרכים הביטחוניים אותם קבע צה"ל על בסיס ניתוח האיומים על היישובים .נמצא גם כי חוסר באמצעי קשר מתאימים פוגע ביכולת ההתקשרות שבין כוחות צה"ל לכוחות ההגנה ביישוב, דבר שעלול לעכב את תגובת הכוחות בעת חדירה ליישוב".

תגובת דובר צה"ל לדו"ח: "צה"ל מקדם בברכה את דו"ח המבקר, ילמד בקפידה את ממצאיו ויפעל ליישום הליקויים. כפי שצוין בדוח, התיאום בין גופי צה"ל והקשר עם גורמי ביטחון אחרים מהווה נדבך משמעותי במרכיבי הביטחון ביישובי העימות בישראל. לחלק ניכר מהמלצות הביקורת ניתן מענה כבר במהלכה. צה"ל ימשיך ללמוד את הדו"ח, ולפעול לאור ההמלצות הכלולות בו".

"בכל הנוגע לתיאום בין הגופים הרלוונטיים בצה"ל להגנת יישובי העימות, בימים אלו מבוצעות עבודות מטה המגדירות את ממשקי העבודה וסדר העדיפויות בנושא, בהתאם להערכת המצב. ככלל, צה"ל מבצע התאמה של מרכיבי הביטחון לכל יישוב בהתאם לסיווגו ולאיומים הקיימים".

"הממשלה נוקטת גישה פסיבית"

 

בנוסף עוסק דו"ח המבקר בליקויים הטיפול במסתננים לישראל. הדו"ח קובע כי "אופן תיקון הליקויים שעלו בדוח משנת 2014 בעניין הטיפול בזרים שאינם בני הרחקה מישראל, מעלה תמונה מדאיגה".

לפי הדו"ח הממשלה אמנם קבעה מדיניות לעידוד עזיבה של זרים, אך זנחה את גיבוש המדיניות לטיפול בזרים שעודם שוהים בארץ. "אף שעברו שלוש שנים ממועד פרסום הדו"ח הקודם, נראה כי הממשלה נוקטת גישה פסיבית אשר פוגעת בעיקר בחלשים שבין הזרים והחלשים שבין אזרחי המדינה. משרד רה"מ טרם גיבש מדיניות כוללת לטיפול בהם, ומשרדי הרווחה והבריאות לא השלימו את קביעת המדיניות בעניין זה, כל אחד בתחומו".

כמו כן נמצאו ליקויים רבים בהתנהלות -.

לפי הדו"ח: "מדובר בפיגורים ניכרים בטיפול בבקשות ובעיכובים מתמשכים בבקשות מקלט של זרים שאינם בני הרחקה. כמחצית מכ-55,000 בקשות למקלט מדיני שהוגשו בישראל משנת 2009 ועד שנת 2017, טרם הסתיים. מתוך כ-2,500 בקשות של יוצאי חבל דארפור בסודן התקבלה החלטה רק בנוגע לשש מהבקשות".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.