בשבוע שעבר, התכנסה ועדת האו"ם נגד עינויים על מנת לסקור כיצד צרפת, טורקיה, תוניסיה, ערב הסעודית, הפיליפינים וישראל עומדות בהתחייבויותיהן במסגרת אמנת האו"ם נגד עינויים. כמדי שנה, היו אלה ארגונים לא-ממשלתיים, שניסו להחיל סטנדרטים והגדרות חדשות של עינויים באופן בלעדי על מדינת ישראל.

הארגונים הבינלאומיים, הישראליים והפלשתיניים שהגישו דו"חות, מקדמים בפועל אג'נדה פוליטית על מנת לעשות דמוניזציה למדינת ישראל. רבים מהארגונים שהגישו את המידע לוועדה מעורבים בקמפיינים אנטי-ישראלים כגון קמפיין ה-BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות) והלוחמה המשפטית. הם שולחים מידע, עורכים תדרוכים פרטיים לחברי הוועדה ומפעילים לובי לקידום טענותיהם. לחלקם יש מעמד מייעץ והם יכולים גם לשבת כמשקיפים בוועדה ולספק חומרים נוספים.

מבחינה מספרית, גם כאן ישראל קיבלה יחס בלתי פרופורציונאלי בעליל והוגשו 13 דוחות לגביה על-ידי ארגונים. לעומת זאת הפיליפינים זכו ל-8, ערב הסעודית ותוניסיה ל-7 כל אחת, וטורקיה, אבירת זכויות האדם, ל-6 דוחות. בנוסף, מרבית הדיווחים על עינויים שבוצעו לכאורה על-ידי ישראל חורגים לחלוטין מההגדרות המקובלות לעינויים.

הסגר על עזה – מוגדר כעינוי. מעברים? עינוי. אי-החזרת גופות מחבלים? גם זה עינוי. הסתה לאלימות, הריסת בתי מחבלים, הפחתת ביקורי משפחות, צעקות על עצורים וכמות לא מספקת של סיגריות – מוגדרים כעינויים. יש רק דבר אחד שחסר ברשימה – עינויים, לפי הגדרתם במשפט הבינלאומי ולפי אמנת האו"ם. כנראה יש כאלה שמבחינתם עצם קיומה של מדינת ישראל, היא עינוי.

מנגד, דוחות הארגונים על ערב הסעודית, טורקיה, תוניסיה והפיליפינים התמקדו רק בנושאים המוגדרים באמנה: הפרות הקשורות לכליאה ומעצר כגון התעללות והכאת אסירים ועצורים על-ידי כוחות הביטחון. ארגון אמנסטי הועיל בטובו לשלוח דוח על תוניסיה, המפרט התעללות מינית קשה באסירים, ועל הפיליפינים, המתאר הכאה של אסירים באופן שיטתי. אך הארגון בעל תקציב של מיליארד דולר בשנה, שכח בבית את הדוחות על טורקיה וסעודיה.

 

NGO מימון עמותות השמאל שסייעו לוועדת העינויים
NGO מימון עמותות השמאל שסייעו לוועדת העינויים

מלבד המוסר הכפול, חשוב להבין מאין לארגונים אלו העוצמה והיכולת לכופף את הגדרות האמנה למניעת עינויים רק שזה נוגע למדינת היהודים. המימון מהווה נקודה חשובה להבנת התהליך. עדאלה, אל-מזאן ורופאים לזכויות אדם קיבלו מענק בסך 717,994 אירו מהאיחוד האירופי למטרת "מאבק בפטור מעונש: מניעת עינויים, אחריותיות ושיקום בישראל והשטחים הפלשתינים הכבושים". בנוסף, הארגונים הפלשתינים והישראלים שהגישו דוחות לוועדה (ביניהם יש דין, המוקד, הוועד הישראלי נגד עינויים ורופאים לזכויות אדם) ממומנים באופן ישיר על-ידי ממשלות גרמניה, אירלנד, נורבגיה, בלגיה, בריטניה, שוויץ, הולנד, דנמרק ושוודיה, האו"ם, האיחוד האירופי וארגונים כנסייתיים.

מכון המחקר NGO Monitor, בעל מעמד מייעץ במועצת זכויות האדם של האו"ם, שלח נייר עמדה המזהיר בפני ניצול הוועדה על-ידי ארגונים פוליטיים. לאחר הסקירה, פרסמנו ניתוח של הארגונים, והראנו כי חלקם קשורים לפעילות טרור. שעואן ג'בארין, מנכ"ל ארגון אל-חק, הוגדר על-ידי בג"צ כ"דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד, בחלק משעות פעילותו הוא מנכ"ל של ארגון זכויות, ובחלק אחר הוא פעיל בארגון טרור שלא בחל במעשי רצח ובניסיונות לרצח, אשר דבר אין להם עם זכויות". כך גם חבר הוועד של ארגון אדאמיר, עבדולטיף ע'יית', החבר בחזית העממית.

מדינת ישראל מחויבת לסטנדרטים מוסריים לפי החוק הבינלאומי וכללי המוסר שהגדירה לעצמה, והיא עומדת בהם באופן מרשים ואף מעל ומעבר מכל מדינה מערבית אחרת. חוסר המוסר נמצא דווקא אצל אלו המנצלים את המושג "זכויות אדם" כדי לקדם את עצמם ואת העמדות הפוליטיות שלהם. בהתעלמותם מהפרות אמיתות של זכויות אדם ועינויים, הם הופכים בעצמם למפרי זכויות האדם הגדולים ביותר.

20 News

20 News