הרופא הולך יחף. צילום: Pixabay

 

קרה לכם כבר פעם שהלכתם לרופא ותהיתם לעצמכם למי הוא הולך כשהוא חולה? ובכן, מסתבר שאתם לא לבד עם השאלה הזו ועכשיו גם יש לכם תשובה. מסקר של עיתון "ישראל היום" עליו ענו 2,222 רופאים מישראל, עולה כי יותר ממחצית מהרופאים, 52 אחוזים, לא הלכו בעצמם לרופא כשנזקקו לטיפול אלא רשמו מרשמים לעצמם.

44 אחוזים מהרופאים דיווחו שהם לא מרוצים מהטיפול הרפואי שהם מקבלים, שמונה אחוזים רשמו לעצמם תרופות שינה או תרופות נגד דיכאון מבלי לערב רופא אחר בהחלטה, ו־30.5 אחוזים דיווחו שאין להם כלל רופא משפחה קבוע.
מהסקר עולה שהחסם העיקרי שמונע פניית רופא לטיפול רפואי הוא זמן ההמתנה. 52 אחוזים מהרופאים שענו לסקר אמרו שהם מעוניינים לפנות למרכז רפואת משפחה שיכול לקבל רופאים בשעות שהן מעבר לשעות העבודה המקובלות.
נותנים מרשמים לעצמם. צילום: Pixabay

 

סוגיית הטיפול במטפלים נחשבת לרגישה במדינות נוספות. בבריטניה, למשל, חל איסור על רופא לרשום מרשם לעצמו. במחקר בינלאומי שסקר את המתרחש בתשע מדינות נמצאו נתונים דומים, 44 אחוזים מהרופאים דיווחו שאין להם רופא משפחה ו־61 אחוזים מהרופאים ציינו שקרובי משפחתם העירו להם כי הם "מזניחים את בריאותם".
"לרופא קשה לטפל בעצמו או במשפחה שלו. הוא לא אובייקטיבי בתהליך קבלת ההחלטות ויכולת השיפוט שלו לגבי עצמו פחות טובה", אמר פרופ' טוני היימן, מנהל המחלקה להתמחות ברפואת משפחה במאוחדת, שערך את המחקר עם ד"ר גליה זכאי.
"נכון שזה עניין של נוחות לרשום לעצמך מרשם, אך רישום עצמי של תרופות, בעיקר תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, נחשב מסוכן ומעיד שאין להם מענה במערכת הבריאות. מהראיונות איתם עולה שאין להם זמן לפנות לרופא ולעיתים גם לא נוח להם לפנות לרופא אחר לעזרה מתוך בושה. כששאלנו אם היו מעוניינים שתהיה מרפאה ייעודית להם בבתי חולים, הם השיבו בחיוב. רופא חולה הוא רופא במצוקה, צריך להתייחס לסוגיה הזו ברצינות". המחקר יוצג היום בכנס המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות.