במאמר חדש באתר "מידה", פורש עקיבא ביגמן את התנהלות מערכת הביטחון כמי שניסתה לייצר תמונת ניצחון לפיה חייל צה"ל שחיסל את המחבל בחברון הוא פושע מלחמה. לדבריו, מי שהוביל את ההכאה על חטא של החייל וכתב האישום החמור נגדו הוא דובר צה"ל בעצמו. התשובה על השאלה הפשוטה "למה" נוהג כך הצבא, עונה ביגמן באריכות ומסביר כי "חלק מהתשובה נוגעת בפניקה מוסרית שחלחלה לצבא במהלך השנים, והובילה ליצירתה של תגובה צבאית אוטומטית בכל פעם שנפגעים חפים-מפשע".

לדבריו, תורת הלחימה של צה"ל במצבי חירום תקשורתיים היא התבטאות זריזה של דמות רמת דרג בצבא ש"מתנערת מן המעשה, מזכירה שהוא לא משקף את ערכיו של הצבא, שמדובר בחריגה מהאתיקה הצה"לית, המוסר היהודי והרוח החלוצית, כי האחראים על כך ייחקרו וייענשו במלוא חומרת הדין, וכי צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם".

תקרית א-דורה. יצרה נזק תדמיתי חמור. צילום מסך
תקרית א-דורה. יצרה נזק תדמיתי חמור. צילום מסך

כך למשל, הוא מזכיר את תקרית מוחמד א-דורה, בה נטען כי הילד נהרג מאש צה"ל במהלך חילופי אש בין חמאס וצה"ל בצומת נצרים בשנת 2000. גם אז נחפזה דמות צה"לית בכירה להתנער מן המעשה: "סגן הרמטכ"ל דאז משה (בוגי) יעלון להודות שהילד נהרג מאש כוחותינו – אולם הדבר נעשה בשוגג". הכול על פי הספר. על אף שהוכח במהרה כי הצילומים הם עלילה, דווקא דובר צה"ל היה זה שדבק באשמת צה"ל במותו של א-דורה.

 

מחדל מוסרי

כמובן, הדבר חזר על עצמו בחברון, אך לדברי ביגמן מדובר במצב חמור בהרבה. במקום לבחון את המצב לפי העובדות, הם בחרו ללכת שולל אחרי השיפוט המוסרי.

"אם בפרשת א-דורה העובדות היו מפוקפקות, הרי שבמקרה שלנו על הבסיס העובדתי העיקרי אין חולק: חייל צה"ל ירה במחבל מנוטרל. אבל יש עוד מה לברר: מדוע פעל כך? מה ידע על הזירה? האם חש סכנה? האם המחבל חזר לחיים בזמן שכולם חשבו שהוא כבר מת?", תוהה ביגמן. על השאלות הללו ויתרו בכירי הצבא בזמן שהפכו לשופט, לחבר המושבעים ולתליין.

הצבא הפעיל את נוהל ההתנצלויות הקבוע והציבור, שראה את החייל חשוף לאש האויב, מיהר לחפות עליו. התוצאה: "האמון הבסיסי של הציבור בפיקוד הבכיר נסדקה".

מפגן תמיכה בחייל מחברון. האמון במפקדי הצבא נסדר. צילום: פלאש 90.
מפגן תמיכה בחייל מחברון. האמון במפקדי הצבא נסדר. צילום: פלאש 90.

"כך התהפכו היוצרות: במקום שהצבא יגבה את חייליו ויטען לחפותם המלאה כל עוד לא הוכח אחרת, הוא טוען לאשמתם. ובמקום שהעיקרון המוסרי יבחין בין אזרחים חפים מפשע לבין מחבלים עם דם על הידיים, צמרת צה"ל – משיקולי יוקרה ומוסרנות נוסח 'בצלם' – מערבבת את הכול ומעוותת את המושגים", קובע ביגמן ומביע חשש כי בכירי צה"ל מביטים אל גופים כמו "בצלם" כמצפן מוסרי.

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן.

לקריאה מאמרים נוספים:

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20