3:02 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "דובר צה"ל אישר לחיילים בסדיר לתקוף אל"מ בתקשורת"

"דובר צה"ל אישר לחיילים בסדיר לתקוף אל"מ בתקשורת"

קלמן ליבסקינד תקף את תא"ל מוטי אלמוז על כך שאישר לחיילים סדירים לתקוף את הרב הצבאי בראיון מתוקשר: "לא זכור לי אי פעם שדובר צה"ל אישר דבר כזה"

דובר צה"ל תחת מתקפה: "בפעם הראשונה בהיסטוריה חיילים צעירים התראיינו באישור דובר צה"ל ותקפו אלוף משנה. לא זכור לי אי פעם שדובר צה"ל אישר דבר כזה", כך תקף פאנליסט הפטריוטים קלמן ליבסקינד את תא"ל מוטי אלמוז.

הבוקר (ד') התראיין דובר צה"ל לרדיו "גלי ישראל" והתייחס למגוון נושאים שעלו על סדר היום. גיוס נשים לשריון, מינוי הרב הצבאי, גירוש חיילים דתיים מטקס יום השואה, סערת הזקנים ותגובת רבני הציונות הדתית הם רק חלק מהנושאים הטעונים שעלו בשיחה בין קלמן ליבסקינד, עיתונאי ערוץ 20,  למוטי אלמוז, דובר צה"ל.

בתגובה, אמר אלמוז ששוחח עם הרב קרים, שיבח אותו וציין שמדובר באיש ישר, מוערך וראוי למינוי.

"למה אתה לא שולח אנשים שיתראיינו וידברו בשבחו? אתם יודעים לעשות קמפיינים", שאל ליבסקינד.
דובר צה"ל טען שהוא לא עוסק בקמפיינים ושאין לו עניין אישי רע עם שום גורם. לדבריו, הרב אייל קרים הוא איש מספיק מוערך בפני עצמו והוא אינו זקוק לראיונות גיבוי בתקשורת.
"אתה מסכים שזה חריג שדובר צה"ל מאשר לחיילים בסדיר לתקוף אלוף משנה בצה"ל?", המשיך ליבסקינד לתקוף.
דובר צה"ל השיב: "לא אפשרנו את זה, אתה טועה. אין כאן עניין כאילו זה מזימה. אני לא מאפשר לחיילים לתקוף קצין"

"אין עניין לכפות על חייל דתי שירות עם אישה בטנק"

"תא"ל אביגדור קהלני, אלוף יפתח רון טל ועוד אישים בכירים ממערכת הביטחון התנגדו לרעיון משיקולים מבצעיים ופיזיולוגים. דבריהם תואמים למחקר שאתם עשיתם לפני כשנה, לפיהם, נשים לא יכולות לשאת בכל התפקידים בטנק. בנפרד, יש דיון סוער בציונות הדתית שמתנגד. החל מה'שמרן', הרב שמואל אליהו, ועד לרבנים ה'ליברלים'. את הרב שמואל אליהו כינית 'צווח'. במקום להנמיך את הלהבות בדיון הרגיש, אתה רק מגביר אותם", האשים ליבסקינד.

אלמוז השיב: "ממש לא, בדיוק ההפך. לפני חודש הוצאנו פקודת שירות משותף. לפיה, חייל דתי שלא מעוניין לשרת עם נשים, לא ישרת. כתוב בפקודה, אולי לא מכירים ומבינים. אנחנו צריכים את החיילים הדתיים, אוהבים אותם, הם חשובים בצה"ל. לא צריך להזכיר את זה כל הזמן".

ליבסקינד לא וויתר. "הנושא רגיש ולשני הצדדים יש טענות לגיטימיות. לגיטימי שהרבנים לא ירצו שתלמידיהם ישרתו עם נשים, לגיטימי שנשים ירצו להתגייס ליחידות קרביות בצבא. במקום להרגיע את האווירה, מה עשית? שלחת ל'ידיעות אחרונות' קצינות, השתמשת בהן ככלי לוויכוח פוליטי, שלחת חיילות לערוץ 2 להשוויץ שהן ישנות בשק שינה ליד חיילים בנים. אני שואל אותך, למה? מה המגמה בקמפיין הזה?".

אלמוז הגיב: "אין כאן עניין להנמיך מישהו על חשבון מישהו, הוויכוח לא ויכוח. אפשר לגייס חיילות לצבא וחיילים דתיים. אפשר לפתור כל בעיה".

מוטי אלמוז, דובר צה"ל. "עשינו טעויות"

אלמוז המשיך. "צה"ל לא מתעסק בפוליטיקה, אלא בצבא. אנו מוציאים את השסעים בחברה מחוץ לצבא. אפשר להשאיר את הצדדים בכפיפה אחת למען הצבא. יש ניסיון להרגיע, לא איום. אני אומר לציונות הדתית, אם יש בעיה, תרימו טלפון. תגידו 'שמענו שצריך להכניס נשים לטנק' ונגיד שאין בכוונתנו לעשות את זה. אין עניין לכפות על חייל דתי שירות עם אישה בטנק".

ליבסקינד השיב: "נוצרה תחושה שאתה מאוד מזלזל בציונות הדתית. אתמול, שמעתי אותך בשני ראיונות מכנה את טענת הרבנים 'צווחות'. גם לטענות על גילוח הזקנים קראת "צווחות". הטרמינולוגיות נותנות רושם שפניך למלחמה. אם אינך מעוניין למלחמה, מדוע השתמשת במונח זה?".

דובר צה"ל ענה: "אין ויכוח. התייחסתי לאדם שמתחיל לדבר ולכנות בכינויים בדעתו בלי לשאול ומחליט על מצבים שלא היו".
"למה הרב הראשי הצבאי אומר בכל מיני כנסים שהוא לא מוכן לחתום על פקודת שירות משותף?" שאל ליבסקינד. "לא שמעתי", השיב אלמוז. ליבסקינד ביקש רשות מדובר צה"ל לראיין את הרב הצבאי הראשי "לחיילות הרשית לבוא לערוץ 2, לתא"ל הרב הצבאי מותר להתראיין אצלי מחר בבוקר? למה אנחנו לא יכולים לדבר איתו?".
תא"ל אלמוז אמר שאין בעיה לדבר עם הצבאי המכהן, ושאין שום כוונה לפגוע במאן דהוא.

סערת הזקנים

השיחה בין העיתונאי לתא"ל אלמוז הגיעה לנושא הזקנים בצה"ל. "הטענות על הגילוח הם גם 'צווחות'?" שאל לבסקינד.
"הגילוח היה בעבר", השיב אלמוז. "צריך לשאול, למה הוא נפתר? למה אין רעש? הפקודה לא שונתה. גם שם, הנושא עלה לטונים גבוהים לשווא".
ליבסקינד תוקף
קלמן ליבסקינד. לא מוותר.
ליבסקינד ציין שבאפריל 2016 חיילים דתיים עם זקן גורשו מטקס יום השואה ב"יד ושם". דובר צה"ל השיב: "ראינו שהרבה מאוד חיילים תפסו 'טרמפ דתי' והם לא דתיים – אליהם ניתנה הנחיה להתגלח, לא יכול להיות שכולם דתיים וכולם זקן" אמר אלמוז. "הציונות הדתית היא לא מאתמול. אנחנו מדי פעם עושים טעויות, יש מפקדים צעירים שלא מכירים הכל. איך הגיע השקט לזקנים? דרך הבנה שהחיילים צריכים להיות עם זקן".

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים