דוברו של המיליארדר היהודי ג'ורג' הגיב היום (ג') לקמפיין של ממשלת הונגריה נגד הגירת מוסלמים למדינה: "בשבוע שעבר יצאה הממשלה בהובלת מפלגת פידס בקמפיין שלטי חוצות ופרסומות בטלוויזיה בכל רחבי המדינה, שמזכיר את שעותיה האפלות ביותר של אירופה", כתב הדובר מייקל וקון, "שנאת הזרים של המשטר ההונגרי והדמוניזציה של הפליטים הן אנטי-אירופיות".

"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס

כזכור, סורוס, יהודי הונגרי שהיגר לארה"ב לאחר השואה, מרבה לממן ארגונים לא ממשלתיים בישראל ובמדינות זרות המתערבים במדיניות הפנים. תחת חסותו פועלים בישראל דוגמת: הקרן לישראל חדשה, בצלם, שוברים שתיקה ועדאלה. ממשלת הונגריה יצאה בקמפיין נגד ניסיונותיו להוביל לקליטת במדינה. במודעות מופיעות פניו המחייכות של המיליונר לצד הכיתוב "אל תתנו לסורוס לצחוק אחרון". חלק מהמודעות הושחתו ורוססה עליהם כתובת "יהודי מסריח".

אורבן: "סורוס מציב את עתידנו בסכנה"

ראש ממשלת הונגריה, , התעמת עם פועלו של סורוס ונקלע בשל כך לויכוחים עם האיחוד האירופי. בפדרציית ההונגרים היהודים דרשו להפסיק את הקמפיין נגד סורוס בטענה כי הוא מעורר אנטישמיות, "מסע פרסום זה, אף שאינו אנטישמי בגלוי, יש לו בפירוש פוטנציאל להצית רגשות בלתי נשלטים, כולל אנטישמיות". אורבן שמתמודד בבחירות באפריל הקרוב, השיב כי עליו להגן על הונגריה וגם על אזרחיה היהודים מפני בלתי חוקית. הוא הכחיש כי מדובר בקמפיין אנטישמי ומדבר לא מעט על אפס סובלנות לאנטישמיות.

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן. צילום: רויטרס
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן. צילום: רויטרס

"אדם שמשתמש בעושרו, בכוחו ובהשפעתו, וכן ברשת של ארגונים לא ממשלתיים שהוא מממן, בשביל ליישב מיליוני מהגרים בהונגריה ובאיחוד האירופי, מציב את עתידנו בסכנה. המיליארדר הבהיר חזור ושוב שזה בדיוק מה שהוא מעוניין לעשות", כך אורבן. לפני שנתיים גידר ראש ממשלת הונגריה את הגבול הדרומי במדינה וסירב לקבל מכסות של מהגרים מוסלמים ואפריקנים שלדבריו מאיימים על הזהות הנוצרית-אירופית.

דוברו של סורוס הכחיש את המטרות שיוחסו לו וכינה את טענותיו של אורבן "פנטזיה". לדבריו, "עמדתו האמיתית של סורוס בעניין ההגירה היא שהקהילה הבינלאומית צריכה לתת תמיכה רחבה יותר למדינות המתפתחות שכיום משכנות כ-89 אחוזים מהפליטים, ושאירופה צריכה לקבל כמה מאות אלפי מהגרים שנבדקו ביטחונית באופן מלא באמצעות תהליך מסודר של סינון ויישוב".

ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti
ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti

שגריר ישראל בהונגריה גינה בתחילת השבוע את הקמפיין. זמן קצר לאחר מכן הוציא משרד החוץ הבהרה התוקפת בחריפות את סורוס. "ישראל מגנה כל ביטוי של אנטישמיות בכל מדינה ועומדת לצד קהילות יהודיות בכל מקום בהתמודדות עם השנאה הזו", מסר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון.

"זו היתה המטרה היחידה של ההודעה שפורסמה על ידי שגריר ישראל בהונגריה. הודעה זו לא נועדה בשום אופן לעשות דה-לגיטימציה לגורמים שמותחים ביקורת על ג'ורג' סורוס, אדם שבאופן מתמשך חותר תחת ממשלות ישראל שנבחרו באופן דמוקרטי וזאת על ידי מימון ארגונים שמכפישים את המדינה היהודית ומנסים לשלול ממנה את זכותה להגנה עצמית". בנוסף, בקרוב תוגש הצעת חוק ע"ש סורוס שתמנע מתורמים לגופים אנטי ישראלים לתרום לעמותות ישראלית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא