צילום: אלירן טל, ערוץ 20

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו וראש ממשלת הונגריה אורבן ורעייתו ביקרו בבית הכנסת דוהאני, ונפגשו עם ראשי הקהילה היהודית בבודפשט. ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני חושב שחשוב מאוד שמדינות יתייצבו נגד הדה-לגיטימציה של ישראל שהיא דה-לגיטימציה של העם היהודי, ואני מודה לך, ראש הממשלה אורבן, על שאתה מתייצב לצדה של ישראל בפורומים הללו כנגד הצורה החדשה של הסתה אנטי יהודית.

הערבה הבוכיה בפתח בית הכנסת. צילום: אלירן טל
הערבה הבוכיה בפתח בית הכנסת. צילום: אלירן טל

נתניהו שיבח את עמיתו על גינוי האנטישמיות. "דיברת אתמול באופן נחרץ נגד אנטישמיות בהונגריה. דיברת עליה בצורותיה העכשוויות ועל צורותיה בעבר – הפשעים, כפי שקראת להן, שבוצעו על ידי ממשלות קודמות. דיברת על כך באופן גלוי, גם בשיחה בינינו. אני חושב שזה חשוב. העולם שמע על כך וברור לי מאוד שהעולם צריך להמשיך ולשמוע", אמר רה"מ.

"אני מאמין שניצבת בפנינו הזדמנות זהב. אני חושב שהעם היהודי בורך בגאונות. לעמים אחרים יש גם, אך ההישרדות שלנו תלויה בה. ולכן היא הפכה לתשוקה שלנו. העם היהודי הוא כמו עץ מיוחד. שורשינו נטועים עמוק במסורותינו, בזיכרונותינו, בהיסטוריה שלנו, באדמתנו; אך אנו מצמיחים ענפים שעולים השמימה. אנו שואלים שאלות ומספקים תשובות וממשיכים לשאול ולענות.

נתניהו ואורבן חולקים קוביה הונגרית. צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו ואורבן חולקים קוביה הונגרית. צילום: חיים צח, לע"מ

"זהו עץ עם שורשים עתיקים וענפים מהעתיד. זה שילוב יוצא דופן. אני מאמין שלא היינו מגיעים לידי תחייתנו המחודשת לולא שני המרכיבים הללו – הזיכרונות מהעת העתיקה והתקווה לזמנים טובים יותר. השילוב המיוחד הזה עכשיו מאחד אותנו עם מדינות רבות אחרות ששואפות לעתיד טוב יותר, כולל המדינות שנמצאות כאן בווישיגרד – הונגריה ואחרות.

"אנו גאים בעברנו, ואנו משתוקקים לתפוס את העתיד יחד. נעשה זאת בידידות גדולה – ידידות בין הונגריה למדינת ישראל וידידות בין העם ההונגרי לעם היהודי. ביקור זה ומפגש זה ליד בית הכנסת הם הוכחה לידידות הזאת".

"נלחמים באנטישמיות – ובהתבוללות"

ראש הקהילה היהודית בהונגריה דיבר אף הוא ופתח את דבריו בקריאה לבודפשט להכיר בירושלים כבירת ישראל,. "על הונגריה לקבל את ירושלים כבירת ישראל", אמר וזכה למחיאות כפיים סוערות.

מתוך בית הכנסת המרכזי בבודפשט. צילום: אלירן טל
מתוך בית הכנסת המרכזי בבודפשט. צילום: אלירן טל

"אני מבקש מראש הממשלה אורבן שלא נחיה כאן בפחד אלא נהיה יהודים הונגרים גאים ושלא יכתבו עלינו שאנחנו יהודים מסריחים", אמר, והוסיף בהתייחס לקמפיין השלטים נגד ג'ורג' סורוס: היה קמפיין שלטים כואב שעורר רגשות אנטישמיים. זה לא צריך להתרחש".

לראש הממשלה הישראלי אמר, "אנחנו יהודים גאים ואזרחי הונגריה ובגלל זה לא יכולים לשתוק. תומכים בישראל וגם בהונגריה. תמכנו בה בכל מקום. אנחנו נלחמים נגד ההתבוללות והאנטישמיות. אנחנו צריכים להיות חזקים ובגלל זה צריכים ישראל חזקה".

ראש ממשלת הונגריה אורבן: אמר "זה יום מיוחד שראש ממשלה ישראלי מגיע לכאן לביקור רשמי. אנחנו נפגשים כאן, במקום שבו נולד הרצל ואם תרצו אין זו אגדה. אנחנו נילחם באנטישמיות. אנחנו נעצור את הפליטים שבאים לאירופה ונדאג שהאיחוד האירופי יכבד את ישראל כי זו מדינה ששומרת על כל אירופה ולא רק על עצמה".

 

בית הכנסת המרכזי בבודשפט. צילום: אלירן טל
בית הכנסת המרכזי בבודשפט. צילום: אלירן טל

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא