דף הבית > אקטואליה וחדשות > עוד פרה קדושה נשחטה

עוד פרה קדושה נשחטה

סגן הרמטכ"ל כשל בבחירת העיתוי, לא העריך מה יהיה ההד לדבריו ולא הפנים את מהות הקונצנזוס שהוא יום השואה

אם קיים מימד קונצנזואלי בחברה הישראלית מקצה לקצה, הרי זה זיכרון השואה והגבורה. אין כאן ימין או שמאל, אלא זכרון קולקטיבי מלכד, וכזה הוא מייצר תשתית של שותפות גורל ועמידה נחרצת מאחורי הביטוי "לעולם לא עוד". יום השואה והגבורה הוא אפוא ביטוי של זיכוך הנפש, התייחדות ואמונה בחוסנו של העם היהודי, במדינת ישראל ובכוחה הצבאי להבטיח את קיומנו נוכח אתגרים לא פשוטים.

באחד ממאמריו, כתב הסופר היהודי וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל "כיצד יכלו בני אדם קודם להגות ואחר כך להגשים מעשים כל כך לא אנושיים נגד בני אנוש אחרים? האם היה אנושי להיות לא אנושי?"; ובהמשך הדגיש כי "לא כל הקרבנות במקום הזה היו יהודים, אבל כל היהודים היו קרבנות".

"לא הפנים את מהות הקונצנזוס שהוא יום השואה"
"לא הפנים את מהות הקונצנזוס שהוא יום השואה"

יום השואה והגבורה מעוגן בחוק "חוק יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תשי"ט- 1959 (4)", ובו נקבע פרוטוקול הטקסים תוך הדגשת המימד החינוכי של זכר השואה והגבורה. ההנצחה וההתייחדות הן המצוות העולות מחוק זה, משל "והגדת לבנך" בהשאלה מההגדה של פסח.

אין לתמוה אם כך, על הפולמוס הציבורי הסוער שעוררו דברי סגן הרמטכ"ל בעצרת זכרון מרכזית בתל יצחק, שכן הללו התיימרו להנחיל מסרים "מתקני עולם" דווקא לעם היושב בציון. במקום להתמקד במימד חסר התקדים של שואת העם היהודי והדגשת המסר שבזכות צה"ל לעולם לא נדע עוד שואה, הותירו דבריו "גבות מורמות" וסימני שאלה באשר למושכלותם, בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה".

הניסיון לתקן את הדברים, כפי שהשתקף בהודעת דובר צה"ל לפיה האלוף גולן "לא התכוון להשוות בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנה וכי לא היתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני", נשמע מאולץ למדי, בכל קנה מידה, ובכל מקרה "הסוסים כבר ברחו מן האורווה".

העיתונאי דיוויד שין פרסם (ב-5 מאי) בעיתון המקוון ALTERNET מאמר שטנה בעקבות דברי האלוף גולן, ובמסגרתו כתב חד משמעית כי סגן הרמטכ"ל הישראלי השווה בפומבי בין תופעות גזעניות עכשוויות בישראל לבין הפורעים האנטישמיים בגרמניה של ערב השואה. עוד הוסיף כי דברי האלוף יוציאו את האוויר ממפרשי תומכי ישראל בבריטניה אשר תקפו בחריפות ביטויים אנטישמיים מצד חברי פרלמנט ממפלגת הלייבור. כמו כן הזכיר כי גורמים ישראליים רשמיים גרסו כי ביקורת נוקבת כלפי ישראל מעוררת גילויי שנאה כלפי העם היהודי בכללותו. מאמר זה מתווסף לסיקור בולט של דברי האלוף גולן בכלי תקשורת בעולם, כאשר המוטיב המודגש בהקשר זה הוא "המימד ההשוואתי" העולה מהדברים.

מאמרו של דוויד שין ב-ALTERNET
מאמרו של דוויד שין ב-ALTERNET

איש אינו חושד בכוונת זדון של האלוף גולן בדבריו. דא עקא, שהתוצאה הברורה של דבריו מחדדת את משמעות המימרה בהיפוך היוצרות, "מתוך לשמה יצא שלא לשמה". על כן ניתן להסיק כי סגן הרמטכ"ל טעה ולא בזוטות. הוא כשל בבחירת העיתוי – ערב יום השואה והגבורה, לא העריך מה יהיה ההד לדבריו בארץ ובזירה הבינ"ל, לא הפנים את מהות הקונצנזוס המיוצג ע"י יום השואה והגבורה ובכך ערער את איתנות היום. זאת, מבלי שנדרשנו לבחון את איתנות האנלוגיות ההיסטוריות, שעל פני הדברים נראות מופרכות.

עיקר טעותו של האלוף גולן נעוצה בפרשנות מרחיבה ומוגזמת למה שהגדיר "מציאת עדות" כאן "לתהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה…". הכרחי לנקוט משנה זהירות בבואנו להעריך את עוצמת התהליכים והמגמות השונות בחברה הישראלית. באיזו מידה המדובר בתופעה, או בסימפטום המעיד על הכלל ומאיים על הדמוקרטיה וסדרי השלטון? בכלל, מתחזק הרושם כי במחוזותינו ניתן בעת האחרונה משקל מופרז להד הנובע מהרשתות החברתיות ולשימוש המתלהם בקרב טוקבקיסטים.

לא ניתן להתכחש לתופעות ספורדיות של גילויי הקצנה וגזענות שמקורן בחוגי ימין הזויים, שאינם מייצגים את הילך הרוח המרכזי של המחנה הלאומי; אולם אל לנו מלהפוך את החריג לנורמה, ואת הסטייה למגמה.

דווקא במישור זה נועד לצה"ל תפקיד חיוני בעיצוב דמותו של המתגייס באופן שיכיר את מהותה של הדמוקרטיה, מוסר הלחימה וכבוד האדם וחירותו ויקנה את לקחי השואה והגבורה גם דרך הדגשת הפן החייתי של מחולליה . אלו הם ערכים אוניברסליים, אולם אצלנו כאן נחוצה תשומה של "נשמה יתירה", בעיקר נוכח המציאות הכמעט בלתי אפשרית שמולה מתמודדים חיילינו.

דומה כי סגן הרמטכ"ל נפל קרבן לתרבות "התקינות הפוליטית" המוגזמת, שאינה עולה בקנה אחד עם מאפייני האתגרים הניצבים בפני צה"ל בשטחי יהודה ושומרון ולאורך גבולותינו, ועל אחת כמה וכמה בהתייחס למתרחש בזירה המזרח תיכונית בכללותה.

בשולי הדברים, מאכזב להיווכח כי גורמים פוליטיים ישראליים ביכרו להשתלח דווקא במבקריו של האלוף גולן, במקום לעמוד בשיקול דעת על מעידותיו ועל הכורח בשימור הפן המאחד בכל הקשור להנצחת זכר השואה והגבורה. היה מקום לצפות שקדושת יום השואה לא תחולל מעצם הפיכתו לפולמוס מכוער בעל גוון מפלג. מכל מקום, במבחן התוצאה, אין ספק שהתבטאויותיו של סגן הרמטכ"ל הסבו נזק תדמיתי והסברתי וראוי שהלקח הנדרש יילמד.

20 News

20 News

אולי יעניין אותך גם

יאיר נתניהו: "למרות שהייתי בן 4, גם אני אחראי לרצח רבין"

יאיר נתניהו התייחס לנאומי דוברי השמאל שהאשימו את הימין בהסתה שהובילה לרצח רבין והזכיר אמירות חמורות של רבין כנגד המתיישבים ביהודה ושומרון. בנוסף, העלה צילום מסך שבו נועה רוטמן, נכדתו של רבין, מייחלת לרצח נתניהו