דיירים רבים לוקחים את נושא המערכות הסולאריות כמובן מאיליו ולא תמיד מודעים לדברים הקריטיים. קל ליפול למצב הזה במיוחד לאחד שהם עוברים מבית פרטי לדירה או מבניין ישן לחדש. המערכות המתקדמות כוללות מערך קולטי שמש משותף לכל הבניין ולא פר דירה. אז רגע לפני שאתם עובדים לגור בניין חדש –  להלן כמה דברים שכדאי לדעת.

בדקו שמערכת החשמל החכם מחוברת כמו שצריך –  הקבלן התקין לכם מערכת חשמל בבית שנשלטת מפאנל? בדקו שהדוד (כמו גם המזגן) תמיד על מצב On במערכת הזו. אם המערכת לא מחוברת בכלל, כלומר עוד לא חיברתם את הפאנל, גם במקרה הזה החיבור לחשמל עלול להיות במצב לא מחובר. לא אחת קורה שאנשים מפעילים את הדוד דרך מתג ההדלקה הרגיל ומגלים שהוא לא מחמם את המים. רק לבסוף הם מבינים שמדובר בהפעלה לא נכונה של החשמל החכם.

יש לדאוג לקבל את הקולטים נקיים –  הבניה היא תהליך ארוך ומורכב שמייצר לא מעט אבק ולכלוך. בנוסף צואת יונים עלולה להצטבר על הקולטים. בעת מסירת השטחים הציבוריים, יש לקבל את הקולטים נקיים לגמרי מכיוון שפעולת חימום המים עלולה להפוך לאיטית יותר, גם אם מדובר בדוד חדש, רק בגלל הלכלוך.

הפעלת המערכת –  יש לברר עם הקבלן מתי תיכנס המערכת לפעולה. בחלק מהמקרים רק לאחר אכלוס אחוז מסוים מהדירות המערכת נכנסת לפעולה ולכן עלול להיווצר מצב שהדיירים הראשונים יאלצו להפעיל את המערכת החשמלית של הדוד בקיץ עד שיכנסו יותר דיירים לבניין. גם פה חשוב שהועד ישקף זאת מול הדיירים כדי שלא יחשבו שקיבלו דוד שמש שאינו עובד כמו שצריך.

 

received_10155834932783493

ניקיון ותחזוקה –  רוב הועדים דואגים לחברת ניקיון שמתחזקת את הבניין. תוודאו איתה שיש לה את הידע הניסיון והחומרים לניקוי קולטי השמש. טיפול לא נכון בקולטים עלול להסב נזק רב למערכת הסולארית ולכן חשוב לוודא שאין אי הבנות ושלא נוצר נזק. יש לקבל הוראות ברורות לניקיון הקולטים מהחברה אשר התקינה לכם את המערכת הסולארית.

החלפת מערכת –  אם מסיבה כלשהי החלטתם להחליף את מערכת קולטי השמש, יש לוודא שאתם מקבלים זכוכית מחוסמת הנחשבת לעמידה יותר וגם בטיחותית יותר מהזכוכית הרגילה והפשוטה.

הגנה מפני הקולטים –  הם אמורים להיות חשופים לשמש ולכן ההגנה עליהם היא עניין בעייתי. ובכל זאת, ישנם פתרונות שיכולים למזער נזקים. למשל יונים. כדאי להציב על הגג אמצעים להרחקת יונים. התייעצו עם מומחה בתחום. ישנם בעלי מקצוע שמספקים אך ורק שירות הרחקת יונים וניתן גם להתייעץ עם מדבירים בנושא.

בדיקה תקופתית – אחת לחודש, יש לדאוג שנציג ועד יעלה לגג ויבדוק את המערכת הסולארית. לא אחת מתרחשות נזילות במערכת ומגלים שהייתה בעיה רק לאחר שמקבלים הודעה על חריגה מהצריכה הרגילה מתאגיד המים המקומי. בדיקה תקופתית כזו תחסוך לכם כאב ראש, הצפות והוצאות מיותרות. כמו כן, כדאי להזמין אחת לשנה את החברה שהתקינה את המערכות לבדיקה תקופתית על מנת לוודא שאין תקלות במערכת.

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.