No Tag To Print

צילום: פלאש 90

דאגה ברשות הפלסטינית: קטאר מקבלת את חזון טראמפ לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני

מפלס הדאגה עולה ברמאללה לאחר שקטאר קיבלה את "תכנית המאה" האמריקאית כבסיס לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני | סערה בעקבות פרסום שגוי שמייחס לשגריר פרידמן כוונה להחליף את אבו מאזן בדחלאן

הצהרה משותפת לארצות הברית ולקטאר (18 ספטמבר) בדבר הדיאלוג האסטרטגי מעלה את המתח בהנהגה הפלסטינית וגוברת ההערכה שקטאר הופכת להיות חוליה חשובה ביישום המדיניות האמריקאית, כך אומר גורם ברמאללה. ההצהרה המשותפת למזכיר המדינה האמריקאי ולשר החוץ הקטארי באה לאחר מגעים ממושכים בין ארצות הברית לקטארים, ובין השאר, היא כוללת סעיף שבו מכירה קטאר בחזון האמריקאי כבסיס לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני.

הסכמי השלום

עם פרסום הידיעה בדבר ההצהרה המשותפת ושורת מזכרי ההבנות הנלווים אליה אמר דובר הפת"ח, מניר ג'עוב, כי "קטאר ממהרת כעת להצטרף לרכבת נירמול היחסים ו"לתכנית המאה". גורמים שונים בפלגים הפלסטינים הביעו גינוי לצעד הקטארי וקבעו כי מדובר בהמשך מגמת נירמול היחסים עם הכיבוש, כלי תקשורת שונים אף הכתירו את קטאר על היותה המדינה הערבית הראשונה לקבל את "תכנית המאה".

צילום: נאצר אישטאיה / פלאש 90

מנגד אמר דובר הנשיאות, נביל אבו רדינה, כי "העמדה הפלסטינית הרשמית תפורסם רק באתר "ופא", כנראה מתוך רצון להימנע מביקורת על קטאר ולפי שעה לא פרסמה הרשות הפלסטינית כל הודעה רשמית בעניין, שכן לפני מספר שבועות אסר אבו מאזן על ביקורת נגד הקטארים, בגין מעורבותם במאמצי התיווך בין ישראל לחמא"ס.

הפרוייקט הקטארי שנבנה ברצועת עזה. צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90

בעקבות דברי הביקורת מצד הגורמים הפלסטינים, פרסם משרד החוץ הקטארי הודעה לפיה הוא דוחה את הקמפיינים של ההסתה ומדגיש את עמידת קטאר לצד הפלסטינים ומדגיש את זכותם למדינה עצמאית.
צאיב עריקאת, מבכירי אש"פ, צייץ והביע הערכה לעמדה הקטארית בדבר הצורך לסיים את הכיבוש הישראלי ולהביא לעצמאותם, אולם מאחורי הקלעים, כך מוסרים מקורות שונים, גוברת מאוד הדאגה מכך שגם קטאר צפויה להצטרף למעגל ההסכמים מול ישראל.

ההצהרה הקטארית אמריקאית, גם כפי שפורסמה גם באתר משרד החוץ האמריקאי, מתעלמת לחלוטין מהרשות הפלסטינית בעוד שהיא מביעה דאגה מהמצב האזרחי בעזה. ארצות הברית אף מביעה הערכה על תפקידיה של קטאר בקידום יוזמות מול סודאן, סומליה ואף בדבר מעורבותה בסוגיית הטליבאן, שהביעו נכונות לדו שיח עם ארצות הברית, אך איננה מתייחסת כלל לרשות הפלסטינית.
עוד עוסקת ההצהרה בהסכמת ארצות הברית למכור לקטאר נשק בסך 26 מיליארד דולר ובשורת מזכרים בנושאי חינוך, תרבות, ספורט, אנרגיה, תעופה ואף במאבק בטרור. בהקשר זה יצוין, כי ארה"ב רואה בחמא"ס ארגון טרור.

צילום: עבד רחים חטיב / Flash90

גם דבריו של עוזר שר החוץ האמריקאי מיום חמישי האחרון זוכים לתשומת לב רבה מאוד ברשות הפלסטינית ובעיקר התייחסותו לכך שהאמריקאים מאמינים, כי ניתן יהיה לנרמל את היחסים בין קטאר לישראל, כך גם הערכתה של ארצות הברית לדיפלומטיה הקטארית ברצועת עזה ולניסיון החיובי שבין קטאר לתל אביב.

לא רק קטאר מדאיגה את ההנהגה הפלסטינית: גם הצהרתו של מוסא אבו מרזוק, מבכירי חמא"ס, אודות הסיוע שמגישה קטאר לשיקום רצועת עזה באמצעות קשריה עם ישראל מוסיפה למתח הפלסטיני וברמאללה שכן הם מתפרשים כתמיכה בתפקיד הקטארי וברשות יש הרואים בכך מסווה לכוונת קטאר ליישם את סעיפי "תכנית המאה" האמריקאית ואת הקמתה של "אמירות נפרדת" ברצועת עזה, תחת החמא"ס.
חסן עצפור, עורך אתר "אמד", כותב כי כעת מתברר שקטאר הפכה להיות קטר הרכבת האמריקאית לביצוע "תכנית המאה" ומציין כי דבריו של איסמעיל הניה, מנהיג חמא"ס, באחרונה, בדבר מסרים שקיבלה חמא"ס מטעמו של ג'ארד קושנר וגם דבריו של אבו מרזוק, מעלים את האפשרות כי הקטארים פועלים "לאלף את החמא"ס בהנחיה אמריקאית".

עצפור כותב במאמר מערכת, כי אין לפסול את האפשרות שישראל צועדת לקראת הסדר עם חמא"ס גם על חשבון הפת"ח ויעיד על כך גם ביקורו של איסמעיל הניה בלבנון, שנתפס כהצהרת כוונות מדינית של חמא"ס, שכן במהלכו התנהג הניה כנציג העם הפלסטיני.

ועוד: נביל שעת', יועצו של אבו מאזן, אומר בסוף השבוע, כי קטאר נענתה לבקשת הרשות הפלסטינית לקבלת הלוואה, וזאת לאחר שבימים האחרונים התפרסמו ידיעות לפיהן היא מתנה את קבלת הכספים בחידוש התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית. גורמים פלסטינים מעריכים, כי נכונותה של קטאר היא פיצוי לפלסטינים אך גם איתות בדבר תלותם בכספי המדינות הערביות.

ההתפתחות בסוגיה הקטארית מצטרפת לדיווחים בתקשורת הערבית שהתבססו על פרסום שגוי ולפיהם אמר שגריר ארה"ב בישראל, דויד פרידמן, כי ארה"ב שוקלת את החלפתו של אבו מאזן במחמד דחלאן. הדברים המפתיעים, אף שהם שגויים, חוללו סערת רוחות בהנהגה הפלסטינית והם זוכים לשורת גינויים בוטים מצד חוגי אבו מאזן. מחמוד הבאש, יועצו של אבו מאזן לענייני דת, אומר כי מדובר "בהצהרה של אדם טיפש והזוי ודבריו הם הסתה וקונספירציה נגד ההנהגה הפלסטינית". חסין א שיח' אומר כי "על ארצות הברית להפנים שפלסטין איננה מדינה בארצות הברית ואיננה בת חסות אמריקאית" ואילו איאד נאצר, איש הפת"ח, מכנה את פרידמן בשם "בן כלב".

צילום: נועם ריבקין פנטון פלאש 90

גם מחמד דחלאן צייץ, כי אף שהוא תומך בצורך לחדש את הלגיטימציה הפלסטינית באמצעות הבחירות הרי שהוא קובע כי רק גורם שייבחר בבחירות, יוכל להנהיג את העם הפלסטיני. אחד ממקורביו של דחלאן אמר כי "ההצהרה האמריקאית פוגעת מאוד בדחלאן ונראה כי מדובר במהלך שנועד לפגוע בלגיטימציה שלו".
בינתיים, גובר ברמאללה החשש מפני "הסדקים הגדולים ביוזמה הערבית" ודוברים פלסטינים אף מעלים את האפשרות שכווית היא המדינה הבאה לחתימת הסכמי שלום עם ישראל, חשש זה נובע מדבריו של הנשיא טראמפ בדבר הבנות עם כווית ומהעובדה שארה"ב העניקה מדליה לאמיר כווית.

It is not Android