גת מעוטרת ברצפת פסיפס מפוארת מתקופת התלמוד (המאות ה-6-4 לספירה) התגלתה בגן הלאומי במסגרת חפירות ארכיאולוגיות המתקיימות באתר.

הגת ששימשה לדריכת ענבים ליין ומידותיה הן כ-16 מטר מרובע (4X4), התגלתה כאשר צוות שימור שעבד בגן הלאומי חשף במקרה את קצה משטח הפסיפס של הגת ומיד דיווח על כך למנהל האתר, דקל שגב.

הגת ורצפת הפסיפס שנחשפו בכורזים. צילום: דקל שגב

 

"הפסיפס היחיד בכפר היהודי העתיק שהיה בכורזים בתקופת התלמוד"

לדברי שגב, מנהל הגן, "חלק קטן מאוד מהפסיפס התגלה לפני שנים רבות אך כוסה ולא נחשף במלואו בין היתר מטעמי שימור. בשנים האחרונות אבנים בודדות ממנו נמצאו פזורות בשטח אך היה קשה להצביע על מיקומו המדויק. לאחרונה, מרגע שנחשף קצה משטח הפסיפס של הגת ולאחר שבשלה האפשרות לכך היינו נחושים להשלים החפירה כיוון שזה הפסיפס היחיד בכפר היהודי העתיק שהיה בכורזים בתקופת התלמוד ומדובר ללא ספק במוקד עניין מרתק נוסף בגן הלאומי עבור המבקרים".

הגת ורצפת הפסיפס שנחשפו בכורזים. צילום: דקל שגב

 

הוא מספר כי "כשהאבן בה היה מותקן הבורג המרכזי של הגת גם היא, התרגשנו מאוד מהתגלית הייחודית מעבר לפסיפס. היו פה יהודים ששתו וגם יצרו , יחד עם תעשיות שמן הזית והחיטה המיוחדות של כורזים. שגב מוסיף כי "הגת מספקת לנו נדבך נוסף על ייחודו של הכפר ושלמותו על כל מאפייניו שכללו מגורים, תעשיות חקלאיות, מקווה טהרה וכמובן בית הכנסת המפואר".

 

"החקלאים הקדומים השקיעו בעיטור עם דגמים של מעויינים וריבועים"

לדברי הארכיאולוג שמוביל את החפירה בכורזים, אחיה כהן תבור, "בניגוד לרוב הגתות שנמצאות בחלקות החקלאיות, גת זו נמצאת ביישוב עצמו, והחקלאים הקדומים השקיעו גם בעיטור רצפת הגת בפסיפס עם דגמים של מעויינים וריבועים. הגת כוללת רצפת פסיפס עליה דרכו את הענבים, ובה משולבת אבן ששימשה בסיס לבורג לסחיטה שנייה – להוציא את מירב התירוש. בהמשך התירוש אוחסן בכדים, בהם תסס התירוש והפך ליין. כמו שאמרו חז"ל- יין ישמח לבב אנוש".

עוד באתר: שרידי כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ושרידי מפואר

הגן הלאומי כורזים שבצפון הכנרת, משמר שרידים מרשימים של כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ובהם שרידי בית כנסת מפואר. כורזים נזכרה בברית החדשה וכן בתלמוד הבבלי ככפר יהודי בעל תעשיית חיטה איכותית, כזו הראויה לעלות לבית המקדש. נופי הבראשית, התצפית על הכנרת וציון שם המקום בברית החדשה הופכים אותו למוקד תיירותי המושך בין היתר עולי רגל ותיירים נוצרים.

החפירות לחשיפת הגת ורצפת הפסיפס בכורזים. צילום: דקל שגב

 

בית הכנסת שבכורזים הוא מבנה מטיפוס גלילי, בנוי אבני בזלת. חזית הבניין, הפונה כלפי דרום, היא החלק המעוטר והמפואר ביותר במבנה. היא כוללת רחבה וממנה עלו תשע מדרגות אל שלושת פתחי בית הכנסת. הפתח המרכזי, הגדול, מעוטר בגמלון מפואר. בבית הכנסת מוצגים מרשימים: עיטור קונכייה מפואר והעתק של אומנת ארון הקודש; העתק של ממצא יוצא דופן – כס בזלת, המכונה "קתדרא דמשה", ועליה כתובת הקדשה לתורם שבכספו נעשה הכס; ולאורך הקירות נראים תבליטים ברמה גבוהה. מרביתם מתארים דמויות אדם, חיות, דמויות מיתולוגיות, צמחים ועיטורים הנדסיים.

עבודות החפירה במקום מתבצעות על ידי חברת 'דגש ארכיאולוגיה' תיירותית מטעם אוניברסיטת אריאל, רשות הטבע והגנים ובסיוע של קרן רקפת של משרד האוצר. הם מבטיחים כי ימשיכו בעבודת החפירה במטרה לחשוף חלקים ומרכיבים נוספים של הגת. יש לציין כי הציבור הרחב יכול להשתתף ולקחת חלק משמעותי בחפירות התיירותיות ובחשיפת ממצאים היסטוריים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.