אלוף במיל' מבקש להפוך את האופן שבו החברה הישראלית רואה את המציאות. למרות שיש כמעט קונצנזוס פוליטי בכנסת על עקרון שתי המדינות לשני עמים, ועל תפיסת היישובים ביהודה ושומרון כמקומות שאפשר לנהל עליהם משא ומתן מול הפלשתינים. דוחה הכהן את ההנחות הללו על הסף והופך את המשוואה. ואפילו את ההנחה שמי ששומר על תושבי גוש דן אלו חיילי צה"ל המכונסים במרחבי יהודה ושומרון, ושהמתנחלים הם נטל על כתפי האומה.

נגמר רעיון שתי המדינות. ישובי יהודה ושומרון הם הנכס האסטרטגי של מדינת ישראל בשמירה על גוש דן, ובלי המתנחלים לצה"לי היה קשה עד בלתי אפשרי להגן על המדינה. את כל התובנות הללו הסביר גרשון הכהן בכנס שהתקיים לאחרונה במרכז 'בגין סאדאת' באוניברסיטת בר אילן. בכנס ניסו למצוא תשובות לשאלות כמו: מה יקרה לרשות הפלשתינית אחרי עידן אבו מאזן. הכהן לא הספיד את הרשות הפלשתינית, אבל הוא ביקש לקבור את קונספט שתי המדינות. רעיון אוסלו מת. הגיע הזמן לחשיבה אמיצה ומחודשת.

 

הכהן. להיפרד מחזון שתי המדינות. צילום: פלאש 90
הכהן. להיפרד מחזון שתי המדינות. צילום: פלאש 90

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

"ביום שאחרי אבו מאזן, חובה עלינו בעיני, להיפרד מרעיון שתי המדינות", פתח הכהן את דבריו, "צריך להיפרד מהרעיון הזה כנקודת המוצא להיגיון המסדיר את המרחב ולכל תקוותינו". מהשלב הזה והלאה פירט ונימק הכהן את כל הסיבות מדוע לדעתו "הרעיון של שתי המדינות מבחינה צבאית ביטחונית הוא פוטנציאל אסון למדינת ישראל".

על חלומות לא עושים מו"מ

ראשית, קבע הכהן, רעיון שתי המדינות בקרב הפלשתינים נובע מתוך אימוץ מלא של 'תורת השלבים'. "אומרים ששלום עושים עם אויבים ואולי בהסדר טוב לא תהיה יותר מגמת מאבק", אמר הכהן, "אז איך אני  יודע שגם הסדר טוב לא ימנע את חזונם להמשיך להיאבק? אגיד לכם את זה פשוט. כי הסדר טוב אותי לא יספק. כי אני לא אוותר על החלומות שלי לבניין ציון, לגאולת ירושלים ולשיבת כל עם ישראל לארץ ישראל. זה אומר שמו"מ לא עושים על חלומות. ובמיוחד בעולם הערבי שהם אנשים מאמינים, והיהודים בחלקם הגדול הם אנשים מאמינים, אז חלומות נלקחים ברצינות".

אך מעבר לעניין של החלומות והחזונות של שני הצדדים, יש את הפרקטיקה של המציאות בשטח. ודברים השתנו מאז אוסלו, קובע הכהן. "הנחות היסוד שאיתן רבין הלך לאוסלו- כולן נמוגו". הכהן ביטל את ההנחה שרבים מניחים, שהמדינה הפלשתינית תהיה מדינה מפורזת. "מי יכול לפקח על טיל גראד שנכנס בתוך משאית תפוחי אדמה מגשר אלנבי או אר פי ג'י שנכנס בפנים, בטח לא האו"ם כפי שהוא מפקח או לא מפקח על חיזבאללה. אבל גם אם הפיקוח יהיה, האם אפשר למנוע ממדינה לקבל חומרים אזרחיים כמו טלפון סלולרי- שאיתו אפשר להכין מטען צד שאפשר להפעיל מרחוק? האם אפשר למנוע ממדינה צינורות ברזל? האם אפשר למנוע פוספטים שאיתם אפשר לעשות הכול? לכן אין דבר כזה מדינה מפורזת בעת הזאת. ומי שאומר לנו שתהיה מדינה מפורזת- משקר".

"אוסלו מת"
"אוסלו מת"

גם את ההנחה שאוהבים לחזור ולשנן, שאם הפלשתינים יתקיפו אחרי שצה"ל ייסוג אז לא תהיה בעיה 'להחריב את המדינה הפלשתינית'. גם ההנחה הזו בטעות יסודה. "תשכחו מהרעיון שאם צה"ל יסוג מגבולות 67' הוא יוכל לחזור על ניצחון 67'. זה חד פעמי. זה כמו לבקש לחזור על קריעת ים סוף. צה"ל שיצטרך להתחיל את המסע לשכם מנתניה- לא יצליח. זה יהיה מבצע ענק. כמו שלהיכנס לבית חנון, מטר מנחל עוז, זה מבצע אוגדתי. ולכן כל מי שמבטיח מהגנרלים, שנעשה את זה בקלי קלות כמו ב-67', במבנה שנוצר – תשכחו מזה. עולם המלחמה השתנה זה נכון גם בלבנון".

וזה נכון גם בסוריה ובמקומות אחרים בעולם, טוען הכהן. "גם האמריקאים והרוסים מבינים את זה. בסוריה, גם האמריקאים וגם הרוסים לא שולחים כוחות, כי בעולם המלחמה החדש, השהיה בשטח לחיילים היא קשה ביותר. הם נפגעים בענק. הם מפעילים כוחות מיוחדים שמפעילים כוחות מקומיים. אלו כוחות מקומיים נפעיל לילה-לילה בשכם בשביל לפעול נגד מעבדת נפץ?".

וצריך גם לדמיין מציאות שישראל נאלצת להילחם בעזה ומול חיזבאללה. מה קורה כשהמדינה הפלשתינית השכנה פותחת חזית. הכהן לא מתבלבל וטוען כי לצה"ל אין את הסד"כ המתאים שיכול להתמודד עם האיומים הביטחוניים הללו. "תחשבו מה קרה בלבנון", אמר הכהן, "יש בחיזבאללה רעיון חדש. רקטות במסה שיכולות לפגוע בעורף הישראלי. והדבר השני כוחות קרקע בהגנה. מה שמונע מאיתנו מלהיכנס בלי לשלם מחיר. הדבר הזה יכול להתפתח ביהודה ושומרון והתפתח כבר בעזה. זו מלחמה חדשה. אם צה"ל צריך לעשות את זה ביותר מחזית אחת בו זמנית, אני מכיר את הסד"כ של צה"ל, זה בלתי אפשרי".

התפקיד המכריע של המתנחלים

בנקודה הזו עבר לדבר האלוף במיל' על החשיבות הקיומית כמעט לביטחון המדינה, של התיישבות המתנחלים ביהודה ושומרון. מדינת ישראל ללא מתנחלים, קובע הכהן, תתקשה לספק הגנה לתושבי המדינה.

"אומרים לנו שהאזרחים יצאו ויישאר הצבא. אני אומר הפוך: יותר משצה"ל שומר על המתנחלים, המתנחלים נותנים לצה"ל את האופציה לשהות שם בשטח בסד"כ קטן. כי כאשר לילה-לילה יוצאים לפעול בשכם יוצאים מישובים כמו הר ברכה ואלון מורה, ו-400 אלף אזרחים בנוכחות היום יומית הם המסה הקריטית. צריך להבין את זה. פוטין מבין את זה. המאמץ העיקרי של פוטין בכל מקום הוא האזרחים. המאמץ המשני התומך הוא החיילים. העולם השתנה גם בעניין הזה. לאזרחים יש תפקיד עצום. ל-400 אלף מתנחלים יש תפקיד חסר תקדים ביכולת של צה"ל הקטן להיות אפקטיבי. צה"ל, בימים הכי קשים של יהודה ושומרון לא השקיע שם יותר מעשרת אלפים לוחמים שולפי חרב אקטיביים.

שומרים על המדינה. מתנחלים בחברון. צילום: פלאש 90
שומרים על המדינה. מתנחלים בחברון. צילום: פלאש 90

"אני מפא"יניק. אני לא מאמין שיש נוכחות לצבא בלי ישובים. במרחב הזה זה אומר, שאין דרך להמשיך לשלוט במרחב אם מפרקים את התיישבות. היא המרכיב החיוני ביותר ביכולותנו על מנת להבטיח את תל אביב והשפלה.  מי שירצה לסגת מיהודה ושומרון, לגרש יותר מ-100 אלף יהודים ולהתכנס לגבולות 67'- יתקשה להגן על מדינת ישראל".

הכהן סיכם את דבריו בניפוץ האמירה ש'שלמות העם עדיפה על שלמות הארץ'. הכהן רואה אחרת את הדברים. "מי שיממש את רעיון שתי המדינות לא יהיה לו עם ולא תהיה לו מדינה. יהיה לו אולי שטייטעל יהודי בגוש דן. ברוקלין על שפת הים התיכון". :עוד באותו נושא