0:55 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > גפני: "נהיה שותפים לחקיקה להגבלת סמכויות בג"ץ"

גפני: "נהיה שותפים לחקיקה להגבלת סמכויות בג"ץ"

החרדים מתייצבים לצד איילת שקד במאבק להגבלת כוחו של בית המשפט העליון: "אי אפשר שבמדינה דמוקרטית יהיה כח בלתי מוגבל לאנשים שלא נבחרו על ידי הציבור אלא מונו באופן חשאי"

גיבוי מפתיע ליוזמת שקד: ח"כ משה גפני אמר הבוקר (א') בראיון לרדיו "קול חי" כי יהדות התורה תתמוך בהגבלת סמכויות בית המשפט העליון: "לנו יש ביקורת קשה על בית משפט בעיקר על בית המשפט העליון. ביקורת שאפשר לראות שחור על גבי לבן כמה הוא מוטה בענייני דת ומדינה".

גפני ושקד. יגיעו להסכמות? צילום: פלאש 90
גפני ושקד. יגיעו להסכמות? צילום: פלאש 90

גפני אמר כי עבור הציבור החרדי מדובר בבעיה נושנה וכי הם ינצלו את הביקורת הקיימת כדי להגביל את כוחו של בג"ץ: "אני מדבר על זה שנים. לא קיבלנו כל סיוע מאף אחד בעניין הזה. עכשיו מתעוררים חלקים במערכת הפוליטית ורוצים לשנות, אנחנו כמובן נהיה שותפים לעניין הזה. אי אפשר שבמדינה דמוקרטית יהיה כח בלתי מוגבל לאנשים שלא נבחרו על ידי הציבור אלא מונו באופן חשאי. זה לא קיים בשום מקום בעולם המערבי. אנחנו התרענו על כך ולא קיבלנו סיוע אבל אנחנו נסייע אם אחרים יעשו את זה".

יו"ר יהדות התורה אמר כי ברגע ששקד תתחיל לפעול, יהדות התורה תתייצב לצידה: "היום אני שומע שיחות ודיבורים שהם שונים לחלוטין לפני 10 שנים. יש כאלה שאפילו מאשימים אותנו שהיינו צריכים להיות יותר חזקים בעניין, אבל הם לא עושים כלום. כשהם יעשו, אנחנו נסייע" אמר.

יאיר לפיד? "אנחנו לא הולכים איתו"

גפני התייחס גם לסקרים שפורסמו במהלך סוף השבוע, לפיהם מפלגת 'יש עתיד' הייתה מקבל 25 מנדטים – כמו הליכוד – לו היו מתקיימות הבחירות כיום. לדבריו, ליאיר לפיד אין סיכוי להיות ראש הממשלה בעתיד הנראה לעין: "הסקר לא עשה שום דבר למי שבוחן אותו לעומק. עברו מנדטים מהמחנ"צ ללפיד, עברו מנדטים מהליכוד לבית היהודי, לישראל ביתנו, אולי גם אלינו מנדט אחד", אמר.

לפיד. "לא נשב איתו". צילום: פלאש 90
לפיד. "לא נשב איתו". צילום: פלאש 90

באשר לסיכויי המחנ"צ לשוב ולהוביל את גוש השמאל אמר גפני "אם המחנ"צ יתעשתו הם יוכלו להחזיר לעצמם את המנדטים. בשורה התחתונה לא השתנה כלום במפה הפוליטית". הוא גם הוסיף עקיצה לעבר לפיד שמנסה למתן את זעם הציבור החרדי עליו: "חוזר בתשובה צריך ללכת לישיבה. החרדים כיום פופולריים והוא צריך אותם לקואליציה. אנחנו לא הולכים אתו. אין שום סיכוי שנשב יחד בממשלה בראשותו". קבע נחרצות.

הסדרה בתמורה לאפלייה מתקנית לחרדים

גם חוק ההסדרה, אשר מעיב על הקואליציה בימים אלו נדון בראיון. גפני אמר כי הוא "אוהב את אנשי עמונה, אני לא רוצה שיפנו אותם ואעשה הכל כדי לעזור להם. אבל צריך להבין שהחוק הזה לא פותר את הבעיה, יפנו אותם על אף העברתו. הפינוי לא תלוי בחוק הזה כפי שיבוא לידי ביטוי מחר, אני מעריך. זה רק מאבק של הימין מי יהיה המנהיג וכל אחד מנסה להיראות ימני יותר. אני מכיר את העובדות, אני לא מדבר בסברות. כולם יודעים את זה. הבעיה של עמונה זה שיש פסק דין חלוט של בג"ץ שאומר באופן חד משמעי שצריך להיערך לפינוי". עם זאת, הבהיר גפני כי מפלגתו תצביע בעד החוק – בתנאי שההסכם הקואליציוני יכובד.

"בתחרות מי יותר ימני". נתניהו ובנט. צילום: פלאש 90
"בתחרות מי יותר ימני". נתניהו ובנט. צילום: פלאש 90

התמורה אותה רוצה גפני בתמורה לחוק ההסדרה היא חוק העדפה מתקנת לחרדים, עליו מתנה את הצבעת סיעתו בחוקים אחרים. החוק צפוי לעלות מחר במליאה. "אני מקווה שהחוק של העדפה מתקנת יעבור מחר, אם הוא לא יעבור, לא יעברו עוד כמה דברים" אומר נחרצות.

גפני הוסיף "אני למשל עובד בכל הכח שיכירו בתלמידי ישיבה ככאלו שיכולים לעבור מבחני סף, שהדיינים יקבלו גמול כמו כל מי שלומד דברים אחרים. הדבר המרכזי אצלי והכי חשוב, זה הישיבות. הדבר הראשון שעשינו בקדנציה הנוכחית, זה ביטול גזירת הגיוס. אני עובד כל הזמן על תקציב הישיבות, הכוללים ומערכות החינוך החרדיים. בנוסף, אנשים עוזבים את הכולל בגלל סיבותיהם ואסור שיפלו אותם לרעה. זה חוק שמתנהל אצלנו ביהדות התורה כבר קרוב ל-15 שנה. חוק חשוב שלא רוצים שיעבירו אותו. חוק שצריכים לעזור לנו. 15 שנה אנחנו נלחמים בכך שחרדים מופלים לרעה רק בגלל שהם חרדים. אני נלחם בכל הכח ונסייע לאותם חרדים שיצאו לעבוד".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים